Staráme saStarostlivosť o babetko

S bábätkom do mrazu?

 Mária Kopčíková   05.02.2018   1

Čerství rodičia sa zvyknú pýtať, do akej zimy je vôbec možné, aby s drobcami vyrazili von.

Shutterstock

 

Obligátnych -5 °C?

Keď sme raz na kurze pre budúcich rodičov na vyššie uvedenú otázku odpovedali, že sa odporúča s dieťaťom do jedného roka nechodiť von, keď je menej ako -5 stupňov, tak jedna budúca matka, pôvodom z Moskvy, sa veľmi pobavila a povedala, že keď je v Moskve -5, tak to je veľmi príjemná jar :-)

Nuž pri priemernej januárovej moskovskej teplote -9 °C je to asi naozaj tak a  pri tomto odporúčaní by väčšina malých Moskovčanov vyrazila von niekedy v marci.

Mamy severanky

Podobne ako v Moskve, je to aj v severských krajinách, kde sa zimné teploty pravidelne pohybujú okolo -5 °C a na uliciach vidieť kočíky s bábätkami.

Samotné mamy severanky hovoria o tom, že pre deti je dobré, aby sa ocitli na čerstvom vzduchu čo najskôr, najmä v zime, keď je všade veľa bacilov. 

Ako dieťa obliecť do chladného počasia? >> >> 

 

Severské krajiny sú známe aj tým, že v škôlkach nechávajú deti bežne spať vonku – žiadne spálničky. „Keď teplota klesne na mínus 15, vždy kočíky prikrývame dekami,“ hovorí riaditeľka jednej zo škôlok. Zároveň deti spia obvykle vonku dlhšie.

Teória, ktorá podporuje tento fakt hovorí o tom, spánok vonku je pravdepodobne dlhší kvôli obmedzeniu pohybu oblečením a chladnému vonkajšiemu prostrediu, v ktorom je možné dieťa zavinúť bez toho, aby sa prehrialo.

Shutterstock

 

Aj malé deti potrebujú prechádzky vonku, bez ohľadu na počasie

Zdravé dieťa by malo byť denne vonku minimálne dve hodiny. Optimálny čas na prechádzku je okolo obeda, keď je vonkajšia teplota najvyššia. Hovorí sa, že v čase, keď je inverzia, by sa s dieťaťom nemalo chodiť von vôbec, pretože takéto počasie malému detskému organizmu škodí viac ako samotné mrazy.

Pred prechádzkou zistite, ako je naozaj zima. Jedna vec je čiarka na teplomere, iná zase pocitová teplota. Príliš silný vietor môže byť výrazne horší, než reálnych -8 °C počas slnečného dňa.

Keďže novorodeniatka si nevedia regulovať telesnú teplotu tak, ako dospelí, potrebujú pred chladným počasím väčšiu ochranu. Dieťa by malo byť primerane oblečené, malo by mať chránené ruky, nohy a hlavu čiapočkou. Aby ste zistili, či nie je dieťaťu zima, siahnite mu na zátylok. Mal by byť suchý a teplý. 

Ako si telesnú teplotu udržiavajú novorodenci? >> >>

Do akej mínusovej teploty teda ísť s dieťaťom von?

Väčšina odporúčaní osciluje medzi teplotami -5 až – 10 °C. Pri takejto teplote môže byť prechádzka s dieťatkom či spánok bábätka v kočíku či šatke pokojne dlhší.

Pri väčšom mraze je krátky pobyt vonku možný, ale mala by to naozaj byť len krátka zdravotná prechádzka.

Po vzore severských krajín však môžete skúsiť aj nižšie teploty. Ak už takúto skúsenosť máte, podeľte sa o ňu s ostatnými rodičmi.

Spracované s použitím: everydaylife.globalpost.com, babycenter.com 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Nada napísané 25.11.2018 09:48

Preco inverzia skodi? Velmi mi chyba pochopit, v com je problem.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
Nada napísané 25.11.2018 09:48

Preco inverzia skodi? Velmi mi chyba pochopit, v com je problem.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised