Staráme saStarostlivosť o babetko

Saunou proti detským chorobám

 Marcela Beňová   24.09.2018   0

Moja dcéra chodí do sauny vďaka škôlke. Od októbra do mája týždeň čo týždeň poctivo balíme uterák a fľašu vody, pretože sa celá trieda chystá trochu povyhrievať.

shutterstock

 

Avšak nie preto, aby odbúrali stres či zlepšili plať. Sauna pre deti má svoj význam najmä pri predchádzaní chorobám a odolávaní vírusom, ktoré sa radi šíria v detskom kolektíve.

A naozaj, moje dieťa býva choré len málokedy. A ak áno, o chvíľu je zdravé. Aj vďaka saune.

Sauna pre deti nie je novinka

Kamarátka Lucia, ktorá strávila niekoľko rokov v Nórsku, má s detskou saunou dobré skúsenosti.

„Sauna v Nórsku, ako aj v ostatných škandinávskych krajinách, je pre deti úplná samozrejmosť. Saunuje sa tam neustále. Nóri veria, že otužovanie je základ zdravia a do sauny tam najmä v zimnom období chodia neustále. U niektorých je to aj bežná súčasť domácností či chát.

Moji známi brávali deti do sauny od mala, saunovali sa tehotné ženy a saunou sa vlastne liečil každý emocionálny problém.

Pre severské krajiny ide okrem iného aj o náhradu prirodzeného denného svetla a tepla a mnohí veria, že tak pomáhajú predchádzať depresiám. S deťmi tam bežne chodia do klasickej fínskej, teda suchej sauny.“

U nás je saunovanie s malým dieťaťom náročnejšie. Málokde nájdete špecializovanú saunu pre deti. Tá detská je vyhriata približne na 50 stupňov.

Vyskúšať s potomkom môžete teda klasickú suchú či parnú saunu. Dieťa by v nej malo spočiatku zotrvať len niekoľko minút, potom môžete dĺžku saunovania zvyšovať.

shutterstock

 

Po dohode s lekárom

Ak vám lekár saunovanie pre dieťa doporučí, dodržujte niekoľko zásad, aby bol pobyt v saune pre dieťa príjemný.

So saunovaním môžete začať od troch rokov. Najmenší návštevníci by mali navštevovať sauny vyhriate na 80 stupňov. Nechajte ich sedieť na najnižšej lavici a spočiatku by tam nemali zostať dlhšie ako 5 až 10 minút.

Po saunovaní si dajte 10 až 15 minút oddychu a nezabudnite dohliadnuť, aby sa dieťa schladilo. Ak dieťa so saunovaním ešte len začína, vynechajte bazén so studenou vodou. Uprednostnite sprchu s vlažnou vodou a potom si dožičte oddych.

Veľa milovníkov saunovania rado spojí relax s plávaním či cvičením. To je pri saunovaní dieťaťa úplne nevhodné. Ak sa s ním vyberiete do sauny, usilujte sa obmedziť akúkoľvek inú fyzickú aktivitu. Sauna má byť relaxom a dožičte si pri nej pokoj.

Pri saunovaní dohliadnite na to, aby dieťa dodržiavalo pitný režim. Najvhodnejšia je obyčajná pitná voda. Vyhnite sa pitiu sladkých džúsov či energetických nápojov, ktoré sú u dieťaťa úplne nevhodné.

Cestu zo sauny skráťte najmä v chladných mesiacoch na minimum. Rozhodne sa po saunovaní nevyberte na prechádzku či dlhší nákup. Na saunovanie je ideálny podvečer, keďže dieťa sa unaví a čím skôr si bude môcť odpočinúť a pospať. Saunovať s deťmi sa odporúča jedenkrát týždenne.

Nezabudnite, že telu musíte po takejto aktivite doplniť energiu a stratené tekutiny. Pre dieťa je ideálna voda, zeleninový vývar a ľahká večera. 

shutterstock

 

Komu saunovanie prospieva?

Saunovanie prospeje všetkým deťom. Najmä v jesenných a zimných mesiacoch, keď sú častejšie ohrozené chorobami, ocení organizmus posilňovanie imunity a doplnkovú starostlivosť.

Vhodná je predovšetkým pre deti s astmatickými a respiračnými ochoreniami. Prospieva aj častým maródom, pretože lieči zníženú obranyschopnosť a pravidelné saunovanie pomáha pri mnohých kožných či reumatických ochoreniach. 

Okrem pravidelnej návštevy sauny môžete imunitu posilňovať aj mnohými ďalšími spôsobmi, ktoré je dobré najmä v čase chrípok kombinovať.

Vyberte sa na denne dlhšiu prechádzku, aj v horšom počasí.

Usilujte sa pri obliekaní zachovať rozumnú mieru, príliš teplo oblečené deti bývajú zvyčajne tie, na ktoré sa potom choroba „lepí“ rýchlejšie. Otužujte celú rodinu pravidelným plávaním, avšak v nie prehnane teplej vode.

Horúcej vode sa vyhýbajte aj doma a deti sprchujte vo vlažnej.

Nezabudnite, že zdravie začína kvalitným spánkov. Nenechajte škôlkarov ponocovať. Spať by mali v dobre vyvetranej chladnejšej miestnosti, ktorá je zdravý spánok najvhodnejšia.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised