Prvá generačná roztržka medzi mnou, ako čerstvou matkou a mojou mamou, ako čerstvou babičkou jej vôbec prvého vnúčika, sa týkal bábätkovskej kozmetiky.
„Čože, ty ho natieraš touto chémiou?“ nezaprela sa stará chemička, ktorá vyše dvadsať rokov miešala zubné pasty a krémy v socíkovej AB kozmetike. Hlavne, že ona nás natierala kadečím, čo tam práve v labákoch testovali.
No vnúčik bol iná kategória. Bábätko.
Novorodeniatko. A to sa podľa nej maže iba olivovým olejom z lekárne, nie nejakým pančovaným z obchodu. Mne sa videlo, že to tak trochu (dosť) preháňa. Veď tá kozmetika krásne doďaleka voňala… až kým nezačala pokožka bábätka na ňu všelijako reagovať a ja som mame musela dať za pravdu.
„Čistú vodu, iba čistú vodu, nič viac netreba,“ poradila mi skúsenejšia kamarátka, ktorá riešila podobný problém predo mnou.
Koža bábätka je krehučká, citlivá.
Experimentovať sa v prípade bábätkovskej, samo o sebe voňavej pokožke, naozaj neoplatí. Za každým začervenaním, alergiou, či ekzémom, mám vraj hľadať to, čím bábätko natieram. U novorodenca dokonca platí, že to, čím ho natierame, akoby jedol ústami, tak priepustná je jeho ešte nevyvinutá pokožka.
Čítať zloženie kozmetických výrobkov sa oplatí
Pediatri odporúčajú začínať s používaním kozmetiky postupne, netreba ani miešať výrobky každý inej značky. Už len preto, aby ste ľahšie zistili, čo vaše bábätko irituje. A skôr, ako niečo na bábätko natrieme a budeme sa čudovať búrlivej reakcii, je dobré pozrieť sa, čo sa píše na etikete výrobku, nestačí iba dobrý pocit, že nálepka vpredu kričí, že je „bio,“ eko, enviro, green…“
Pozor si treba dávať na alergény, parabény, parafíny, farbivá.
Parabény sú konzervačné látky, ktoré sa vyrábajú z ropy. V kozmetike sa využívajú na zabránenie rastu baktérií v prípravkoch kozmetiky, pomáhajú zachovať ich čerstvosť. Predlžujú trvanlivosť výrobkov až na tri roky. Na telo však vplývajú negatívne, môžu spôsobiť alergické reakcie (začervenanie, svrbenie, opuch, pľuzgiere, kožné výražky), a narušiť hormonálnu rovnováhu detského organizmu.
PEG (Polypropylene glycol) je látka, ktorá sa používa, aby bola pokožka hydratovaná. No okrem bežných a detských krémov ju môžeme nájsť aj v nezmrznúcej zmesi a brzdovej kvapaline. Okrem podráždenia pokožky môže spôsobiť až poškodenie mozgu, ľadvín a pečene a dokonca vývojové poruchy u detí.
Parafíny sa získavajú destiláciou ropy. V kozmetických výrobkoch sú používané vo veľkej miere, napríklad aj v detských olejoch a telových mliekach. Na pokožke vytvárajú mastný film, pokožka je spočiatku hebká, ale kvalita pleti sa časom zhoršuje, kožné póry sa upchávajú, koža nemôže dýchať, znemožňuje potenie.
Farbivá sa cez podráždenú kožu dostávajú priamo do krvi, môžu vyvolať alergické reakcie, a dokonca tiež poruchu pozornosti.
Prehľad, ako na tom je vaša kozmetika, si môžete urobiť aj podľa tejto tabuľky:
éterické oleje
PEG
parabény
HIPP
neobsahuje
neobsahuje
neobsahuje
Bupi Baby
neobsahuje
√
neobsahuje
Johnson´s Baby
neobsahuje
√
neobsahuje
Nivea Baby
neobsahuje
√
√
Bioderma
neobsahuje
√
√
Baby Sebamed
neobsahuje
√
√
Mixa Baby
neobsahuje
neobsahuje
neobsahuje
Weleda
√
√
neobsahuje
Bubchen
√
√
neobsahuje
minerálne oleje (parafín)
silikónové oleje
alkohol
HIPP
neobsahuje
neobsahuje
neobsahuje
Bupi Baby
neobsahuje
neobsahuje
neobsahuje
Johnson´s Baby
√
√
√
Nivea Baby
√
√
neobsahuje
Bioderma
√
√
neobsahuje
Baby Sebamed
√
√
√
Mixa Baby
√
√
neobsahuje
Weleda
neobsahuje
neobsahuje
√
Bubchen
neobsahuje
√
√
my s našim maličkým používame už len protopan kozmetiku určenú pre bábätko s atopickým ekzémom aby mu uľavilo od svrbenia a krásne zvláčnil a hydratoval pokožku a zatiaľ sa nám to darí (:
My používame prírodnú kozmetiku hristina – konkrétne vyživujúci olejček hristina.cz/prirodni-telovy-olejicek-pro-miminka-250-ml-e101100.htm a malý má pokožku jak lusk