Deti kúpanie milujú! Podobne aj hry vo vode. Ak máte doma malé deti a na záhradke bazén, mali by ste si dať pozor na niekoľko vecí.
Deti sú veľmi šikovné a niekedy tá ich šikovnosť je, žiaľ, zdrojom úrazov alebo horúcich chvíľok pre nás rodičov.
Niekedy môžu byť následky fatálne, ako v prípade trojročného dieťaťa, ktoré v júli tohto roka našli bez známok života v bazéne jedného z rodinných domov v okrese Senec. N apriek snahe privolaných záchranárov sa dieťa oživiť nepodarilo.
Shutterstock Najmä v takýchto horúcich dňoch, kedy sa takmer nič iné nedá robiť, len sa šupnúť do vody, sú bazény vítanou komoditou. Pri ich používaní však buďte opatrní.
Na čo si dať pozor pri záhradnom bazéne Je rozdiel, či máte bazén zapustený do zeme alebo „nafukovací“ nad zemou. Niekedy práve do tých zapustených popadajú, či poskáču malý neplavci a problém je na svete.
Pozor teda dávajte na:
1. Okolie bazéna – či už máte v jeho okolí dlažbu alebo len hlinený povrch, môžu byť šmykľavé a deti sa môžu pošmyknúť a spadnúť.
2. Okraj bazéna – nikto by naň nemal vyliezať, či sadať si. Bazén sa môže poškodiť a nazén sa môže vyliať.
3. Neskákať. Do plytkých bazénov by deti, ani dospelý, nemali skákať po hlave. Mohlo by prísť k vážnym úrazom chrbtice.
4. Pozor na elektrinu. V okolí bazéna sa môže nachádzať zásuvka, hudobný prehrávač, či filtrácia. Dbajte na to, aby mali nepoškodené káble a aby boli v dostatočnej vzdialenosti od vody, aby nemohli padnúť do bazéna.
5. Deti pod dozorom – deti vždy majte pri bazéne na dohľad. Hoci majú plavecké pomôcky, mal by byť pri nich vždy nejaký dospelý alebo dostatočne staré dieťa. Pred malými deťmi bazén dobre zabezpečte.
Shutterstock »»»»» Prečítajte si aj: Suché utopenie. Nastáva po pobyte vo vode .
5 tipov, ako chrániť bazén, ako chrániť deti Je veľmi individuálne, ako sa kto rozhodne svoj bazén zabezpečiť. Možností je niekoľko:
1. Zakrývacia plachta či lamelová roleta – oboje chráni pred náhodným pádom detí do bazéna. Lamelová roleta sa rozvinie cez hladinu, či iné posuvné systémy.
2. Ochranná ohrádka – zábradlie či ohrádka, ktorá fyzicky znemožní dieťaťu sa dostať k bazénu. Otázkou ej pevnosť konštrukcie a materiál, treba byť opatrní, aby si napr. dieťa pri lomcovaní s ohrádkou v zápale túžby dostať sa do vody, túto ohrádku nestrhlo na seba.
3. Zastrešenie – znamená značnú investíciu, no zároveň predlžuje možnosť kúpania sa až na 4 (i viac) mesiacov v roku.
4. Bazénový alarm – dokáže strážiť akýkoľvek bazén a upozorniť hlasitým poplachom na pád osoby, dieťaťa alebo domáceho maznáčika do bazéna alebo inej vodnej plochy.
»»»»»» Prečítajte si aj: Ako spoznám, že sa niekto topí .
Shutterstock Vyhlásený poplach sa prenáša bezdrôtovo na externú sirénu, ktorú možno umiestniť v blízkosti bazéna. Je prispôsobený tak, aby ho deti nedokázali vyradiť z prevádzky. Pred kúpaním sa bazénový alarm prepne do režimu kúpania. Po upokojení vodnej hladiny dôjde automaticky k prepnutiu do režimu stráženia.
Bazénový alarm sa montuje na hranu bazéna dvoma vrutmi. Pri inštalácii nie sú potrebné žiadne káble, funguje na batérie. Dokáže „sledovať“ vodnú plochu o rozmere cca 50-70 m2 a sledovať pád do vody osoby/zvieraťa/predmetu ťažšieho než 6kg. Dosah sirény je 100 m.
5. Náramok – ak má dieťatko na rúčke náramok a spadlo by do vody, základňa, s ktorou je náramok prepojený, upozorní zvukovým signálom, že niečo nie je v poriadku.
Nie bez dozoru Je však potrebné mať na pamäti, že akékoľvek ochranné prvky nenahradia dôslednú kontrolu dospelými osobami. Voda deti láka, sú v nej obvykle radi. No v okolí bazénu ich nikdy nenechávajte bez dozoru.
»»»»»» Prečítajte si aj: Mama nalievala synovi vodu do bazéna. Spôsobila mu popáleniny 2. stupňa .
Loading...
detičky maju naozaj maly bazen, kde je asi 10cm vody a my dospelí mame velky bazen, aby sme sa mohli poriadne vykupat