Prečo zapareniny vznikajú?
Oblasť genitálu je vystavená vo väčšej miere dráždeniu močom a stolicou.
Amoniak vznikajúci v moči a baktérie zo stolice sú príčinou najčastejšieho kožného ochorenia u dojčiat a batoliat, nepríjemnej plienkovej dermatitídy. Pokožka ja červená, svrbí, je opuchnutá, v horších prípadoch môže mokvať, alebo byť infikovaná kvasinkami.
Aký je postup pri liečbe?
Pri každej výmene plienky treba oblasť genitálu dobre poumývať vodou, a použiť krém, či masť, ktoré poskytujú poškodenej pokožke ochranu pred ďalším kontaktom so stolicou a inými dráždivými látkami. Odporúča sa natrieť všetky postihnuté záhyby tenkou vrstvou vhodného krému/masti.
Masti pôsobia dvomi mechanizmami:
@ Prostredníctvom lipidového plášťa, ktorý vytvárajú nad vrchnou rohovinovou vrstvou kože, pomáhajú udržiavať vlhkosť kože, čím posiľňujú bariérovú funkciu.
@ Prostredníctvom tohto „plášťa“ tiež pôsobia ako dodatočná bariéra pre ďalšie exogénne chemické dráždenie z moča či stolice
Ak sa zistí infekcia Candidou albicans, mali by sa použiť antimykotiká. Zadoček treba často vetrať, v nepriedušnej plienke sa nám zapareniny hoja len veľmi ťažko.
Ako im predchádzať?
Prevenciou vzniku zaparenín je:
- pravidelná výmena plienok
- veľmi dôkladné oplachovanie genitoanálnej oblasti
- dôkladné osušenie (vlhkosť je hlavným iritačným činiteľom)
- dbať na správu stravu dieťaťa – matky
my sme si na zaciatku so zaparenym zadockom “uzili”, teraz uz viem, ze plati – casto prebalovat, umyvat len cistou vodou, vetrat ritosku a pozor na masticky, niektore to mozu este zhorsit.