Ako deti poznávajú tvary

Mária Kopčíková 0

Deti sa už od útleho veku stretávajú s rôznymi tvarmi, pretože ich obklopujú rôzne predmety. Orientujú sa v priestore, ak rodičia s nimi listujú knižky a pomenovávajú im predmety a tvary, postupne sa vytvárajú geometrické predstavy.

Zdroj: istockphoto.com

Vytváranie geometrických predstáv

Celý tento proces začína tým, že deti sa učia orientovať v priestore. Učia sa pojmy ako: hore – dole, pod – nad, vpredu – vzadu, za – pred, vpravo – vľavo.

Najprv sa deti naučia rozlišovať veci a predmety podľa akejsi základnej kvality, či popisu – hranaté, okrúhle a špicaté. Napr. pod pojem hranaté sa zmestí všeličo:

  • Okno – štvorec
  • Kocka zo stavebnice – kváder
  • Dopravná značka príkazová – trojuholník

Postupne dieťa poznáva rovinné tvary – trojuholník, kruh, štvorec, obdĺžnik.

A nakoniec poznáva telesá – kocka, valec, guľa, kváder, hranol.

 Na to, aby sa u detí vytvorili správne predstavy, mali by tvary na začiatku vždy vidieť ako časť roviny. Teda vystrihnuté z papiera, či vo forme nejakej skladačky. Až neskôr postačí predmety a tvary mať nakreslené na papieri či na tabuli.

Zdroj: istockphoto.com

Aké činnosti deťom pomôžu pochopiť geometrické tvary

Spočiatku niektoré deti môžu mať problém s rozlišovaním napr. medzi štvorcom a obdĺžnikom, alebo medzi kruhom a kružnicou. Porozumeniu geometrických tvarov môžu pomôcť aj tieto aktivity:

kreslenie obrázkov – deti sa učia vnímať rôzne čiary (priame, krivé, lomené), napr. kreslí schody, špirálu, zuby krokodíla, vlny na potoku, dažďové kvapky.

skladanie predmetov z papiera – deti tvary vidia a pri vhodnom vedení dospelým ich dokážu pomenovať, napr. keď skladajú lodičku z papiera.

zostavovanie koláží z výstrižkov – z farebného papiera si vystrihnete základné tvary (alebo aj nezákladné …) a dieťatko ich rôzne lepí na papier. Potom môže popísať, čo vytvorilo. Alebo dieťa dostane za úlohu z vystrihnutých tvarov na papier nalepiť panáčika, domček, loďku či kvet.

dokresľovanie obrázkov – dieťa dostane predlohu, kde je polovica obrázku z nejakých tvarov a druhú polovicu má dokresliť.

hry so stavebnicami – tie sú úplne skvelé. Využite rôzne drevené stavebnice, Lego, Merkur. Detei stavajú buď podľa vlastnej fantázie alebo podľa predlohy. Môžete im aj zadať inštrukciu, aby sa napr. opakovali isté tvary alebo aby ostalo nejaké presne určené miesto voľné ….

vykrajovanie pečiva z cesta – deti vnímajú zhodnosť alebo rozdielnosť tvarov, proporcionalitu.

Až postupne sa učia vnímať proporcie – pomer častí tela, stromov, domov, stavieb … 

Spracované s použitím: is.muni.cz

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár