Ako hrou podporiť matematické predstavy detí?

Mária Kopčíková 0

Nemusíte si s tým vôbec robiť ťažkú hlavu, ani nakupovať kvantá pomôcok. Stačí sa len hrať 🙂

Hrajte sa so stavebnicou

Shutterstock

Váš predškolák (dieťa vo veku 3 – 6 rokov) pravdepodobne nebude poznať objem valca alebo rovnostranný trojuholník, ale môže sa začať učiť pomenovávať jednotlivé tvary.

Ako na to:

Zoberte si na zem rôzne stavebnice, kde sa objavia kocky, trojuholníky, obdĺžniky, kruhy …

Môžete vášmu dieťaťu povedať: „polož trojuholník na vrch obdĺžnika“. Ukážete mu, čo kam treba dať a potom to dieťa urobí samo.

Okrem toho, že sa učí pomenovávať jednotlivé tvary, zoznamuje sa aj s priestorovými vzťahmi (na, nad, pod, vedľa …).

Shutterstock

 

Triedenie

Vo veku 3 roky sú deti schopné triediť predmety a veci minimálne podľa jedného kritéria – farba, veľkosť … na trénovanie triedenia máte doma určite množstvo príležitostí.

Ako na to:

Keď sa vaše dieťa napr. hrá s autíčkami, požiadajte ho, aby do jednej garáže dalo modré autá, do druhej červené a potom i zelené.

Potom zmeňte úlohu – na jednu stranu nech dá autá malé a na druhú stranu autá veľké.

Potom môžete spoločne spočítať, koľko autíčok je malých a koľko je veľkých a povedať si, ktorých je viacej.

Shutterstock

 

Môžete použiť i hru s košíčkami na muffiny:

Do muffinových košíčkov vpíšete čísla – 1 – 5 (pokiaľ dieťa zvláda). Dieťa má následne vhodiť (položiť, preniesť so štipcom ) do košíčka toľko Pom-pom guľôčok, aké číslo je tam napísané.

Hru môžete rozšíriť o alternatívu, že napíšete čísla opakovane a rôznymi farbami (modrou, žltou, červenou) a dieťa potom musí vhadzovať do košíčka guľôčky danej farby, v danom počte.

Shutterstock

Precvičovanie číselného radu

Dieťa môže spájať bodky. Je to starý osvedčený spôsob, pri každej bodke je nejaké číslo – napr. od 1 do 12. Deti sa spájaním bodiek učia postupnosť čísel v rade, učia sa, že sa 1 nasleduje 2, za 2 zase 3.

Buď kúpite nejaké „spájačky“ v obchode, alebo ich veľmi jednoducho vyrobíte sami doma.

Počítajte všetko okolo vás.

Idete von? Spočítajte schody z bytu na ulicu. Spočítajte kroky od lavičky v parku po pieskovisko. Spočítajte, koľko stretnete susedov.

Počítajte a trieďte veci z domácnosti.

Pomiešajte napr. plastové poháriky, riadiky, lyžičky. Spoločne s dieťatkom ich naspäť porozdeľujte do skupín a spočítajte, koľko ich je v každej.

Podobne to môžete urobiť s ponožkami, tričkami pri zbieraní bielizne. Vy zvešiavate a dieťa rozdeľuje podľa druhu na hromádky. A na záver ich všetky spočíta – koľko tu máme ponožiek, koľko košieľok, koľko tepláčikov?

Shutterstock

Hry s jedlom

Aj keď môžete mať na vec názor, že s jedlom sa nehráme, deti tieto aktivitky milujú, pretože nakoniec nejakú tú dobrotu dostanú do bruška.

Môžete dieťaťu pripraviť biele a červené hrozno, natrhané bobuľky. Urobte mu vzor, kedy sa napr. strieda biele, červené, biele, červené. Dieťa má vo vzore pokračovať. Vzory obmieňajte – biele, biele, červené … ako sa vám len bude páčiť.

Pripravte kúsky ovocia a zeleniny na olovrant a nechajte dieťa nech spočíta, koľko kúskov jabĺčka, jahôd, čerešní, hrušiek, mrkvičky zjedlo. Môžete si to aj zapísať a zistiť, koľko kúskov sa do bruška zmestí o 2 – 3 dni.

Upečte si hrnčekový koláč. Nájdite nejaký dobrý rodinný recept. Vy dospelí čítajte nahlas inštrukciu a dieťa nech vsype príslušný počet hrnčekov z danej suroviny do misy. Potom spolu cesto zamiešajte.

Spracované s použitím: babycenter.com, motherhood.modernmom.com, learning4kids.net, laughingkidslearn.com.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár