Ako pripraviť dieťa na príchod súrodenca podľa veku

Anna Veselá 0

Pýtate sa, ako povedať dieťaťu, že dostane sestričku alebo bračeka a ako bude na túto zvesť reagovať?

Doktori z Americkej pediatrickej akadémie hovoria, že to závisí od veku dieťaťa. Ak máme predstavu, čo môžeme očakávať, vieme ich na novú situáciu v rodine lepšie pripraviť.

Shutterstock

Jeden-dvojročné deti

Najmenšie deti ešte celkom nepochopia, čo znamená, že mama bude mať bábätko, ale vycítia, že je to dobrá správa, lebo sú ich rodičia šťastní, a tak sa aj oni môžu „nakaziť“ entuziazmom z príchodu nového súrodenca. Mama s ockom by mali čo najviac rozprávať o bábätku, môžu si tiež so starším dieťatkom čítať knižky na túto tému.

Keď sa bábätko narodí, treba mať na pamäti, že v tomto veku vaše staršie dieťatko ešte stále potrebuje veľa pozornosti a starostlivosti svojich rodičov. Pokúste sa nájsť špeciálny čas, kedy sa budete venovať iba jemu alebo si nájdite nejakú vašu spoločnú aktivitu, aby sa necítilo staršie dieťatko odstrčené.

Prečítajte si aj: Dve deti po sebe – testy odolnosti

Troj-štvorročné deti

V tomto období je väčšina detí silno naviazaná na rodičov a má problém sa o nich deliť. Príchodom nového bábätka sa môžu cítiť ohrozené a žiarliť. Aby sme z toho vykľučkovali čo najlepšie, AAP odporúča:

  • Počkať si, kým vyrukujete s oznamom o tehotenstve nejaký čas alebo kým sa mame nezačne črtať bruško, čo môže u dieťatka vzbudiť prirodzený záujem a zvedavosť
  • Buďte úprimní. Povedzte dieťatku, že malé bábätká sú sladké, ale aj trochu nepokojné a plačlivé, keď potrebujú pozornosť. A tiež, že bude trvať nejaký čas, kým sa s bábätkom bude môcť zahrať.
  • Dajte dieťatku najavo, že po príchode jeho súrodenca ho nebudete ľúbiť o nič menej
  • Zapojte dieťa do príprav na nového člena rodiny. Môže vám pomôcť plánovať a kupovať výbavičku pre bábätko. Možno ho poteší bábika, aby sa aj ono mohlo starať o svoje „bábätko.“
  • S blížiacim sa termínom pôrodu si dobre zorganizujte rutinu vášho staršieho dieťaťa. Ak chcete dieťa odplienkovať, urobte to ešte predtým, ako si bábätko prinesiete z pôrodnice, lebo inak si budete možno musieť počkať na obdobie, kým sa u vás doma utrasie nová situácia.
  • Pripravte sa na malé „štrajky.“ Deti v tomto veku ešte majú nárok na nehody s cikaním či kakaním, alebo budú trvať na pití mlieka z fľašky. To je normálne. Oceňte dieťa, keď sa mu podarí správať sa „zrelo.“
  • Pred pôrodom pripravte dieťa na to, že budete v pôrodnici niekoľko dní.
  • Čas na čítanie, hry, či rozhovor, to všetko zdvojnásobte. Dieťa sa upokojí a uverí, že (takmer) všetko bude ako predtým.
  • Vášmu staršiemu dieťatku môže pomôcť, keď si ho pritúlite, kým budete kŕmiť bábätko. Nebude sa cítiť odstrčené, ale naopak, vašou súčasťou.

Prečítajte si aj: Materská je drina. Ak máte jedno dieťa

Predškoláci a školáci

Deti, ktoré už sfúkli päť sviečok na torte, sa v princípe nebudú cítiť ohrozené novým súrodencom, ale mohli by si uzurpovať nárok na pozornosť, ktorú chcete dať bábätku.

Aj staršie deti potrebujú primerane veku vysvetliť novú rodinnú situáciu. Môžu sa cítiť dôležité, keď ich zapojíte do príprav. Môžu s vami nakupovať, vyberať hračky, či skrášliť detskú izbu. Bolo by dobré, keby vás prišlo dieťa pozrieť do pôrodnice čím skôr.

Pochváľte zakaždým jeho láskavé, nežné správanie voči novému súrodencovi. Nájdite si každý deň čas, ktorý strávite iba s vašim starším dieťaťom a venujte pozornosť jeho/jej potrebám a aktivitám. Dajte dieťaťu najavo, ako veľmi je potrebné a ako ho ľúbite.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár