Ako sa u bábätka vyvíja kontrola nad rukou

Mária Kopčíková 0

V období po narodení dieťatko ruku zovretú v päsť, nič do nej nechytí – ešte toho nie je schopné. A v roku je ruka dieťaťa schopná hrať sa s hračkami a otáčať stránky v knihách.

shutterstock

Ak vás zaujíma, ako sa vyvíjajú schopnosti detskej ruky, nech sa páči – prehľad po mesiacoch.

Novorodenec – 1. mesiac

Ruka vášho novorodenca je počas prvého mesiac pevne zovretá v päsť. Ak ale otvoríte drobnú pästičku bábätka a vložíte do nej prst, budete prekvapení, ako silno vám ho dieťa zovrie. Je to však len reflex (úchopový). Dieťatko v tomto čase nebude schopné držať predmety, hračky. Občas si rukami môže mávať pred tvárou, až sa nimi udrie a rozplače sa. Aj keď je pohľadom na svoje ruky dieťa fascinované, ešte nevie, že vlastne patria k jeho telu.

Vo veku cca 6 týždňov si začne „ruky zoznamovať“ a bude sa snažiť otvoriť jednu rúčku druhou.

Shutterstock

2. – 3. mesiac

Vo veku asi 8 týždňov sa rúčky vášho bábätka začnú otvárať – rozvíjať. Dieťa začne postupne trénovať uchopovanie hračiek, na začiatku najmä tých visiacich, napr. z detskej hrazdičky. Dajte u do ruky hrkálku – ak ňou zatrasie, zvuk ktorý vytvorí, mu pomáha uvedomiť si, že je to JEHO/JEJ ruka, že patrí k jeho telu. Všetko, čo bude schopné udržať v ruka, skončí v jeho ústach J 

Inšpirujte sa pred kúpou hrazdičky.

4. mesiac 

V tomto čase sú už pohyby ruky dieťatka účelnejšie, nielen akoby náhodné. Schopnosť dieťaťa dočahovať hračky je podporená obojručným uchopovaním . Dieťa sa v tomto čase začína hrať na chrbátiku tak, že už je vyrovnané okolo stredovej osi svojho tela, hračku drží v oboch rukách a hrá sa s ňou nad sebou.

Shutterstock

5. mesiac

Od tohto času sú ruky vášho dieťaťa prevažne otvorené (nemá ich zovreté v päsť), čo mu umožňuje poznávať svet cez dotyk. Stisk ruky je čoraz silnejší a dieťa dokáže držať hračku v prstoch i dlaniach. To mu uľahčuje prekladanie hračky z jednej ruky do druhej.

6. mesiac

V tomto veku dieťa vie uchopiť niečo medzi palec a ukazovák. S prstami však ešte nevie príliš dobre manipulovať. Pracuje však na tom neustálym dvíhaním hračiek a predmetov. Zároveň sa učí predmety z ruky pustiť. Bábätko  v tomto veku môže napodobňovať vás, keď tlieskate.

Shutterstock

7. – 8. mesiac

Vaše bábätko je pravdepodobne schopné samo sa nakŕmiť – samozrejme s veľkým neporiadkom okolo seba a zrejme si aj vie podržať pohárik na pitie – hoci samotné pitie z neho môže byť preň ešte veľkou výzvou.

9. – 10. mesiac

Vaše dieťa v tomto čase zrejme začne na označenie toho, čo chce, používať ukazovák. Asi ho nebude používať stále, ale skutočnosť, že s tým začalo znamená, že čoskoro asi začne používať pinzetový úchop – pohyb, kedy uchopí drobné a jemné predmety (niekedy aj smeti, či veľmi drobné čiastočky) medzi palec a ukazovák. Tento pohyb je ako by vrcholom jemnej motoriky v prvom roku života dieťaťa.

Shutterstock

11. – 12. mesiac

Dieťatko zdokonaľuje pinzetový úchop. Trénuje tým, že stavia na seba kocky, stohuje rôzne hračky, otáča stránky v detských knihách. Postupne sa dieťatko v uchopovaní zdokonalí natoľko, že bude na mieste vaša väčšia ostražitosť. Pre dieťa sa stanú veľmi zaujímavé rôzne skrinky, smetné koše …

V tomto čase bude dieťa pravdepodobne natoľko zručné, že sa bude vedieť nakŕmiť lyžicou a napiť z pohárika. Netrápte sa však, ak by mu to trvalo o pár týždňov dlhšie J 

Zaujímavé je aj vedieť niečo o téme sedenia. Neučte vaše deti sedieť.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár