Čo vás zaujíma o vašich deťoch

Mária Kopčíková 0

Do redakčnej pošty dostávame občas aj nejaké otázky. Snažíme sa ich zodpovedať, prípadne opytovateľov znavigovať, kde by sa mohli dozvedieť viac o svojej téme. Toto sú niektoré z nich:

Moje dieťa nikdy nepilo veľa a teraz, keď sa snažím už úplne odstrániť fľašu, pije ešte menej. Koľko tekutín by malo vypiť dieťa medzi 2 – 3 rokom?

Podľa odporúčaní rôznych odborníkov a odborných inštitúcií je adekvátny príjem vody pre deti o veku 1 – 3 roky 1,3 litra/deň. Deti môžu piť čistú vodu, aby uspokojili svoj smäd, ale treba tiež pamätať na to, že vodu prijímajú aj z iných prospešných nápojov (tie zahŕňajú aj mlieko a 100% džúsy).

Cca 20% denného príjmu tekutín dieťaťa obvykle pochádza zo stravy, ktorá je bohatá na vodu – napr. ovocie, zelenina, polievky či varené obilniny.

Podobne ako u dospelých, aj u dieťaťa potreba tekutín stúpa v teplom počasí a keď je dieťa viac fyzicky aktívne. Dostatočný príjem tekutín si treba overovať napr. na vzhľade moču dieťaťa. Pokiaľ je tento svetlulinko žltý, bez extrémneho zápachu, potom by dieťa malo byť dostatočne hydratované. 

Máte doma dieťa, ktoré príliš nepije? Čo dávať piť malým deťom? 

Pokiaľ moč tmavne, do žlta až hneda, potom by dieťa malo piť viacej a treba jeho príjem tekutín starostlivejšie sledovať. Nedostatok tekutín môže viesť napr. k väčšej únave, prehriatu, či dezorientácii dieťaťa.

Ako môžem zabrániť môjmu dieťatku, aby dávalo všetko do úst? Čokoľvek nájde, skončí v jej puse! Odrobinky z podlahy, kvety, papier …Dokonca aj keď vyglančím byt a všetko spracem, aj tak nájde niečo, čo do tých úst strčí.

V istom štádiu vývinu deti jednoducho dávajú všetko do úst. Ústa sú pre dieťa poznávací orgán. U malých bábätiek a detí cca do roka je to akýsi vzorec správania, ktorý máme „naprogramovaný“ v mozgu. Ako mozog zreje  dieťa sa učí inému spôsobu poznávania sveta, táto tendencia, aby všetko skončilo v ústach, postupne mizne.

Už to, že rodič v tejto chvíli reaguje nie príliš nadšene, ukazuje dieťaťu, že dávanie si všetkého do úst nie je žiaduce správanie. Nemusíte sa tváriť extra otrávene, stačí, keď jasne poviete: „Nie, kvety do úst nepatria.“

Dcérke nájdite nejakú vhodnú hračku, ktorú si bez rizika ublíženia môže vkladať do úst – väčšiu hrkálku, handrovú bábiku alebo obyčajnú vreckovku. A samozrejme – je dôležité udržiavať primeranú čistotu a poriadok, aby dcéra nemala veľa príležitostí nájsť niečo, čo do pusinky dá a prípadne by jej mohlo ublížiť.

Bezpečný priestor a bedlivé sledovanie dieťaťa – to je asi jediné, čo v tomto období života dieťatka môžete urobiť. A ono to prejde.

Kedy zistím, či je moje dieťa pravák alebo ľavák?

Pomerne často vo veku okolo 3 rokov rodičia zisťujú, že ich dieťa preferuje jednu alebo druhú ruku, ale deti môžu prejavovať znaky praváctva či ľaváctva aj oveľa skôr, či neskôr.

Bábätko vo veku cca 6 mesiacov môže radšej chytať hračky určitou rukou, iné dieťa zase môže pomerne dlhý čas používať obe ruky rovnomerne až kým sa nepriblíži jeho nástup do školy – oboje je pritom v poriadku.

Malé deti, do roka, by mali ruky striedať, experimentovať s nimi. Ak takéto striedanie rúk neuvidíte, na poradni na to upozornite pediatra. Môže to byť znakom slabého svalového tonusu.

Preferencia jednej ruky je výslednicou genetiky a nervového systému dieťaťa. Ak napr. aspoň jeden zo starých rodičov z každej strany rodiny dieťaťa bol ľavák, šanca, že vaše dieťa bude ľavák je pomerne vysoká. 

Chcete viac odborných informácií k tejto téme? Pravák alebo ľavák?

Vy ako rodičia nemôžete ovplyvniť, či vaše dieťa bude pravák alebo ľavák, a ani by ste sa o to žiadnym preúčaním dieťaťa nemali pokúšať.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Pridaj komentár