Dobré rady pri kúpe prvých topánočiek

Mária Kohutiarová 2

Ísť kúpiť nové obutie nie je vec každodenná, o to viac, že zväčša dobre načrie do peňaženky.

Ako správne a dobre kúpiť niečo na nohu pre naše drobčiatko? Ponúkame pár rád…

Odmerať

Prvou dôležitou úlohou je odmerať dobre nôžku dieťatka. Na internete už je niekoľko stránok, kde vám ponúknu po odmeraní chodidla dieťaťa tabuľku na určenie veľkosti. Je dobré, ak túto procedúru urobíte doma v pokoji ako hru. V obchode sa to už drobcovi veľmi pozdávať nemusí, vonkoncom nie opakované skúšanie a aj vy radšej nakupujete bez kvílivých zvukových efektov.

Ako teda na to?

Potrebujete asistenta merania, najlepšie ocka, ktorý dieťa podrží tesne nad stolom bosé. Na stole je pripravený papier, mama má v ruke ceruzku. Jemne priložte nôžku dieťatka na papier tak, aby aj palček dobre priliehal na papier. Potom obkreslite chodidlo – za stálej kontroly, či je nôžky na podklade tak, ako má byť. Po obkreslení má budúci zákazník obuvi už voľno a vy spokojne premerajte dĺžku nôžky od jednej vonkajšej kontúry po druhú.

Ak chcete kupovať teplejšie capáčky do kočíka, treba nôžku obkresliť obutú do ponožky, aby mala nejakú tú rezervu a netlačila. K nameranej veľkosti treba pridať 1 cm navyše a konečný výsledok skontrolovaný na tabuľke je výslednou veľkosťou topánočky – capačky, ktorú drobec potrebuje mať.

Zvážiť

Topánka nie je jeden banán, má niečo vydržať a niečo aj stojí. Preto je dôležité vedieť, ktoré značky či firmy sú kvalitné a ktoré nie. V Čechách podobný prieskum robili so špecialistkou z Českej obuvníckej a kožeobrábacej asiociácie – a možno by niektorí žasli, ako pohorela značka Puma.  Podobné testovanie urobila aj MF Dnes, výsledky boli dosť žalostné. 

V Čechách z vlastného rozhodnutia obuvníkov vznikla poznávacia značka Žirafa, ktorá má signalizovať kvalitnú a zdravotne vyhovujúcu obuv pre deti. Značku u každého výrobcu strážia a pravidelne kontrolujú. Nepodarilo sa mi vypátrať, či podobné značenie existuje aj na Slovensku.

Nezabudnúť

Pred, pri a po kúpe netreba zabudnúť na niektoré dôležité rady: 

  • Nekupujte lacné topánky deťom na trhovisku.
  • Dôkladne vyskúšajte dieťaťu obe topánky, nechajte ho v nich sa prejsť.
  • Topánky musia dobre sedieť: okrem toho cca centimetra navyše vpredu musia byť dostatočne voľné a pohodlné aj na bokoch nohy, hlavne na mieste prstových kĺbov.
  • Pre skúšku stálosti farby topánok vezmite vreckovku a otrite topánku zvonku aj zdnuká – dostanete jasný obraz o tom, či topánka bude púšťať farbu.
  • Deťom rastie noha veľmi rýchlo, preto pravidelne kontrolujte, či sú ešte dobré. U malých bábätiek treba robiť kontrolu raz za mesiac. Nenechajte sa priveľmi očariť značkou alebo dizajnom: ani jedno nezaručí, že topánka bude kvalitná a pohodlná.
  • Nezabúdajte, že malým deťom je obuť topánku umenie, vyberajte preto takú, ktorá sa rýchlo a jednoducho dostane na nohu bez zbytočného plaču a nervozity. 

Dúfam, že vám pár týchto rád pomôže – a nech sa vašim deťúrencom dobre chodí v dobrých topánkach…

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

  1. ano, velmi dobre rady, hlavne netreba na topanockach setrit, to je pravda, ja kupujem dcerke len v zdravotnickych potrebach nase alebo ceske znacky…

Pridaj komentár