Deväť mesiacov sú v brušku obklopené vodou, je to pre nich prirodzené prostredie. To je aj argument, prečo s bábätkami začať plávať od narodenia. Potom je vraj malá pravdepodobnosť, že by sa u nich neskôr objavil strach z vody.
Navzdory teórii tu však máme bábätká, ktoré odmalička plačú, keď príde na rad večerné kúpanie. Možno je už neskoro a sú unavené, alebo im nie je príjemná teplota voda. Skrátka, nie všetky si kontakt s vodou iba užívajú a valia potoky sĺz, keď ich mama s ockom chcú z vaničky vybrať v tom najlepšom.
A potom tu máme deti, ktoré sa „zaseknú“ neskôr.
Také, ktoré si odmietajú namočiť nohu do akejkoľvek väčšej mláky a už vôbec nie jazera, ignorujú celú all inclusive dovolenku a je im jedno, či im dáte na výber more, spenené od vĺn alebo hotelový detský bazénik s fontánkou.
Sú deti, ktoré majú strach z vody ešte hlbší, dokonca je pre nich nočnou morou aj obyčajný kúpeľ vo vani, a to už je teda naozajstná skúška nervov pre všetkých zúčastnených.
Prečo sa deti boja vody
Najčastejšie treba hľadať za príčinou strachu predchádzajúcu nepríjemnú skúsenosť. Stačí aj maličkosť, šampón či mydlo v očiach, príliš teplá, či studená voda, pád do vody, voda, ktorá sa im dostala do nosa alebo do úst, slaná morská voda, štípajúca v očiach.
Niektorým deťom sa môže zdať strašidelné more alebo bazén, pretože voda sa im zdá nekonečná, strácajú hranice a aj pocit bezpečia. Alebo možno podvedome vnímajú, že rodič má strach z vody. Ak sa sami vody bojíte, môže to mať vplyv na to, ako sa cítia vo vode.
Čo s tým, keď má dieťa strach z vody
Núka sa veľmi jednoduchá odpoveď: nič. Hlavne na dieťa netlačte. Nech už je za ich strachom čokoľvek, dieťa nemôžete nútiť. Žiaden nátlak z vašej strany nepomôže dieťaťu, aby sa zbavilo strachu z vody, práve naopak, môže spôsobiť jeho totálny odpor.
Nie je toho veľa, čo môžete spraviť, ale niečo predsa. Nechajte dieťa tak. Môžete mu pripraviť hračky vhodné do vody, napríklad loďky, misky a poháriky na prelievanie vody. S tými sa môže hrať v umývadle alebo vo vaničke, stačí iba troška vody na dne.
Neskôr môžete vyskúšať dieťa posadiť do vane alebo bazéniku, pričom mu napustíte veľmi málo vody. Ak idete s dieťaťom k vode, nechajte ho hrať sa pokojne na brehu, hádžte si spolu kamienky, prechádzajte sa v plytkej vode, nechajte ho, nech vás ošpliecha a ukážte mu, že vám sa to páči.
Hry s vodou ako terapia
Ak je dieťa ochotné nanajvýš namočiť si nohy v jazere, či v mori, môžete mu ukázať, ako môžu nožičky prskať vodu navôkol, môžete ho držať na rukách a hrať sa s ním na čln, nožičkami naznačovať, ako brázdi po vode.
Môžete sa zahrať na delfína, ktorý skáče vo vode alebo na chobotnicu, ktorá hmýri okolo svojimi chápadlami. Ubezpečte ho, že mu nič nehrozí, že ho držíte pevne v rukách.
Prečítajte si aj: Pesničky a riekanky do vody pre deti
Pri týchto hrách ide o to, aby si dieťa na vodu najprv zvyklo, aby z nej malo dobré pocity, aby sa mu kúpanie spájalo so zábavou. Ak si začne spájať vodu s niečím príjemným a bezpečným, strach pomaly zmizne sám od seba. Ideálne je, keď vás dieťa má celý čas pri sebe.
Nakoniec sa z vodných hier môže stať vaša obľúbená spoločná aktivita, ktorá bude mať nielen dobrý vplyv na zdravie, ale aj váš vzťah: budete mať niečo, čo si spolu od srdca užívate.