Keď si dieťa cmúľa palec

Mária Kopčíková 1

Veľmi často sa stretávam s otázkou mamín malinkých bábätiek, ako majú deti naučiť, aby si necmúľali palec – ručičky.

Im zvyknem hovoriť, že pre dieťa sú ústa poznávací orgán a do istého veku je normálne, že dieťa bude dávať všetko do úst. Najskôr svoje ručičky, neskôr hračky, až ich dokáže zobrať do ruky.

Je cmúľanie palca problém?

Pre niekoho áno a radšej dieťaťu ponúkne cumeľ. Pre iného zas nie, pretože verí, že až dieťa bude potrebovať rúčku na niečo iné – na hru s hračkami, na uchopovanie predmetov, tak ju prestane cmúľať.

Cmúľanie palca je v istom období u malých bábätiek normálnym javom. Dieťa sa narodí so sacím reflexom, vďaka nemu sa dokáže najesť. Ale aj sa upokojiť. Bábätko si cmúľalo palček, ešte keď bolo v maternici. Sací reflex sa okolo 4.- 6. mesiaca mení na vôľovú činnosť a približne v tomto veku trávi dieťa v polohe na brušku, kde potrebuje svoje ručičky na podopieranie sa a manipuláciu s hračkami, čoraz viacej času. A keď potrebuje ruky na nejakú inú činnosť, nemôže ich súbežne cmúľať v ústočkách. Čím sú deti staršie, tým si palčeky cmúľa menej detí.

Podľa americkej asociácie zubárov sa vraj netreba nejako zvlášť obávať problémov s chrupom, aj keď si dieťa palček cmúľa. Najmä u najmenších detí, ktoré ešte majú mliečne zúbky. Zároveň však odborníci upozorňujú, že treba sledovať frekvenciu a intenzitu satia palčeka. Je málo pravdepodobné, že problémy bude mať dieťa, ktoré má v čase odpočinku, pred zaspatím v ústach palček – ale ten je tam vložený akoby pasívne.

Ak však dieťa cmúľa palček veľmi často, s výraznou intenzitou – urputne, bapriam zúrivo, ak by si rodičia všimli akékoľvek zmeny na palci alebo v ústach, treba zistiť, kde je problém a pokúsiť sa satiu palčeka zamedziť.

Logopédi zase upozorňujú na možné komplikácie pri vyslovovaní niektorých spoluhlások. Rovnako sa to však môže stať v prípade dlhodobého používania cumľa.

Kedy začína byť cmúľanie palca problémom?

U malých bábätiek je satie palčekov veľmi prirodzené a bežné. Používajú ho na upokojenie, utíšenie. Často s palčekom v puse zaspávajú. V tejto fáze vývinu odborníci považujú cmúľanie prstov za neškodné.

Rodičia však často kladú otázku, DOKEDY je to v poriadku? Odborníci (zubári aj psychológovia) sa zhodujú v tom, že cmúľanie palca u detí mladších než štyri roky nepredstavuje výraznejší problém. Dovtedy by malo mať dieťa vybudované iné mechanizmy na upokojenie sa, na zaspávanie. U starších detí je cmúľanie palca vnímané ako zlozvyk alebo ako dôsledok nejakého problému – obvykle emocionálneho (strach, úzkosť).

U niektorých detí môžeme vidieť, že si palec cmúľajú, keď sú choré, znudené (pri telke alebo počítači).

Treba cmúľanie palčeka liečiť?

Ako sme už spomenuli vyššie, v podstate sa cca do vek 3 – 4 rokov odporúča cmúľanie palcov ignorovať, príliš ho neriešiť – sledovať intenzitu cmúľania a ak sa objaví časté a veľmi intenzívne cmúľanie, treba hľadať jeho príčinu. Tú potom treba odstrániť.

Niekedy si deti začnú cmúľať palce po ukončení dojčenia. Niektorí odborníci hovoria o „nedokojených“ deťoch – v zmysle, že im bol prsník odopretý v čase, keď na to ešte neboli pripravené a palček je náhrada zaň.

Inokedy si dieťa začne palec cmúľať v období, keď začne chodiť do škôlky. To môže byť spojené s ťažkým prežívaním odlúčenia od mamy a palček pôsobí ako upokojovadlo.

A môže sa objaviť veľa situácií, kedy je dieťa vystrašené, niečoho sa bojí a palček je jeho bezpečnosť a istota – hádky v rodine, krik (doma či v škôlke), citová deprivácia.
Ako prvé teda treba zvážiť celú situáciu, ako k cmúľaniu palčeka došlo a pokiaľ je to možné – tak treba odstrániť príčinu.

So samotným palčekom netreba určite robiť nič dramatické, ako napr. starými materami odporúčané namáčanie do štipľavej papriky alebo korenia …

  • S pribúdajúcim vekom dieťaťa mu môžete skúsiť vysvetliť – ale bez strašenia – dôsledok cmúľania na zúbky.
  • V niektorých rodinách funguje systém odmeny – za niekoľko dní bez cmúľania palčeka dieťatko dostane ocenenie, malú oslavu, či drobnú hračku. Určite je dobré oceniť každú snahu dieťaťa – jeho to tiež isto stojí nemalé úsilie („vidím, že dnes sa veľmi snažíš nedávať palček do pusy“, „zdá sa, že dnes sa ti s palčekom celkom darilo.“).
  • Trávte s dieťaťom veľa času, hrajte sa, hovorte spolu. Veľa ho objímajte. Doprajte dieťaťu radosť z vecí, ktoré ho bavia. Ak dieťatko používa palček na zaspávanie, buďte v tomto čase pri ňom, hladkajte ho, chyťte mu rúčku a jemne mu ju masírujte.
  • Ideálne je, ak sa vyhnete trestom a výčitkám. Majte na pamäti, že palček v ústach môže byť dôsledkom neľahkého prežívania dieťatka, o ktorom vám zatiaľ veľmi nevie povedať slovami.
  • Trochu extrémnou je behaviorálna terapia, pri ktorej sa môže použiť netoxická plastová pomôcka, ktorú nosí na palci. Tá dieťaťu neumožní cmúľať si ho. Ak vydrží deň bez cmúľania, pomôcka sa za palca odstráni. V prípade, že dieťa opäť začne palec cmúľať, znova sa pomôcka nasadí.

Spracované s použitím: webmd.com, babycenter.com, kidshealth.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Dobry den. Chcem sa spýtať ako postupovat ked ma chlapec 10 rokov a pelec si cmula iba v noci. Aj mu ho vytiahneme tak si ho vrati. Alebo ho tak silno drzi v ustach ze ho nepusti. Dakujem za odpoved.

Pridaj komentár