Ako sme už spomenuli vyššie, v podstate sa cca do vek 3 – 4 rokov odporúča cmúľanie palcov ignorovať, príliš ho neriešiť – sledovať intenzitu cmúľania a ak sa objaví časté a veľmi intenzívne cmúľanie, treba hľadať jeho príčinu. Tú potom treba odstrániť.
Niekedy si deti začnú cmúľať palce po ukončení dojčenia. Niektorí odborníci hovoria o „nedokojených“ deťoch – v zmysle, že im bol prsník odopretý v čase, keď na to ešte neboli pripravené a palček je náhrada zaň.
Inokedy si dieťa začne palec cmúľať v období, keď začne chodiť do škôlky. To môže byť spojené s ťažkým prežívaním odlúčenia od mamy a palček pôsobí ako upokojovadlo.
A môže sa objaviť veľa situácií, kedy je dieťa vystrašené, niečoho sa bojí a palček je jeho bezpečnosť a istota – hádky v rodine, krik (doma či v škôlke), citová deprivácia.
Ako prvé teda treba zvážiť celú situáciu, ako k cmúľaniu palčeka došlo a pokiaľ je to možné – tak treba odstrániť príčinu.
So samotným palčekom netreba určite robiť nič dramatické, ako napr. starými materami odporúčané namáčanie do štipľavej papriky alebo korenia …
- S pribúdajúcim vekom dieťaťa mu môžete skúsiť vysvetliť – ale bez strašenia – dôsledok cmúľania na zúbky.
- V niektorých rodinách funguje systém odmeny – za niekoľko dní bez cmúľania palčeka dieťatko dostane ocenenie, malú oslavu, či drobnú hračku. Určite je dobré oceniť každú snahu dieťaťa – jeho to tiež isto stojí nemalé úsilie („vidím, že dnes sa veľmi snažíš nedávať palček do pusy“, „zdá sa, že dnes sa ti s palčekom celkom darilo.“).
- Trávte s dieťaťom veľa času, hrajte sa, hovorte spolu. Veľa ho objímajte. Doprajte dieťaťu radosť z vecí, ktoré ho bavia. Ak dieťatko používa palček na zaspávanie, buďte v tomto čase pri ňom, hladkajte ho, chyťte mu rúčku a jemne mu ju masírujte.
Dobry den. Chcem sa spýtať ako postupovat ked ma chlapec 10 rokov a pelec si cmula iba v noci. Aj mu ho vytiahneme tak si ho vrati. Alebo ho tak silno drzi v ustach ze ho nepusti. Dakujem za odpoved.