Malý tyran

Jana Vlašičová 19
Maly_tyran

Túto knihu som prvýkrát čítala ešte niekedy na vysokej škole, pretože nás na ňu naši profesori upozornili. Dnes som sa k nej zbežne vrátila – už ako matka 29 mesačnej dcéry. Musím povedať, že vtedy aj dnes ma zaujali myšlienky autorky, aj keď dnes sa na mnohé veci dívam už inak.

Ako vzniká fenomén “tyran” 

Autorka sa v knihe zaoberá konkrétnymi prípadmi detských tyranov a ich rodín a pátra po vzniku tohto fenoménu. Ide v podstate o stav rodiny (pretože situáciu, kedy si s nami naše dieťa robí, čo sa mu zachce, sme určite zažili všetci – a treba podotknúť, že často si to uvedomíme až po tom, ako bez zamyslenia sa vyplníme všetky jeho túžby), v ktorom si dieťa doslova zotročuje rodičov. Takéto dieťa vyžaduje splnenie svojich (aj tých najabsurdnejších) požiadaviek a nie je ochotné za žiadnych podmienok svoju pozíciu „vladára“ opustiť.

Áno – naozaj ide o akýsi súboj o moc, v ktorom dieťa nepripustí, aby rodinu ovládal niekto iný ako ono. Príklady, ktoré autorka uvádza nadobúdajú až absurdné rozmery, ale osobne si myslím, že je lepšie uviesť ten najhorší príklad, aby si čitatelia uvedomili potrebu predchádzania takýmto stavom.

Máme nosiť deti v šatke?

V knihe ďalej nájdete pátranie po tom, ako a kde tento fenomén vznikol. A je fascinujúce, že sa spolu s autorkou dostanete až k rodovým kmeňom a ich uplatňovaniu výchovy. Zvýrazňované je najmä „obmedzovanie“ pohybu detí tým, že ich ženy nosili uviazané v šatke na tele. Tento spôsob jednak dával deťom istotu a pocit bezpečia a blízkosti matky, na druhej strane im však nedovoľoval, aby si robili úplne to, čo chcú.

Takýto prístup dáva deťom od malička na vedomie, že nielen ony sú tými obletovanými a ochraňovanými, ale že aj ony musia plniť isté očakávania a byť pripravené v živote na isté obmedzenia – zdôrazňujem však pocit lásky a bezpečia, ktorý musí byť súčasťou toho všetkého. Do istej miery je teda za vznik tohto fenoménu zodpovedná technokratická spoločnosť, ktorá je zameraná najmä na pohodlie a plnenie všetkých našich prianí. Nerada by som však zbavila zodpovednosti tých rodičov, ktorým sa malého tyrana podarilo vypestovať si doma. Aj v technokratickej dobe, ktorú žijeme je možné vychovať deti, ktoré rešpektujú pravidlá a netúžia po uzurpovaní si moci nad všetkým, čo ich obklopuje.

Aby nebolo na prevenciu neskoro 

Ak ste rodič, ktorého dieťa začína mať sklony tyranizovať svoju rodinu a siahli ste po tejto knihe ako po prvej pomoci, asi vás trochu sklame – na prevenciu, ktorej sa kniha venuje je už neskoro. Tá sa totiž realizuje od tehotenstva až do troch rokov, kedy si všetci rodičia musia prejsť obdobím vzdoru svojho dieťaťa.

Ak je váš problém naplno rozbehnutý a vy hľadáte pomoc, potom vás kniha, ako aj veľa odborníkov, ktorí majú skúsenosť s problémovými deťmi, nasmeruje na terapiu – teda do psychologickej ambulancie. Ak je to naozaj váš prípad – neváhajte a zamierte tam čo najskôr. Aj v tomto, ako v mnohých iných výchovných problémoch totiž platí, že čím skôr ho začnete riešiť, tým skôr sa dočkáte pozitívnych výsledkov. A ešte jedna rada – ak vás terapeut požiada, aby ste sa terapie zúčastňovali s dieťaťom, prosím vás, neodmietnite – je to v záujme vás všetkých.

 Knihu autorky Jiřiny Prokopovej MALÝ TYRAN vydalo Vydavateľstvo PORTÁL.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. APELUJEM na zakladne ludske prava a prava dietata!!!!!

    SLOBODA, PRIESTOR, LASKA, OSOBNOST!!!

     

    Neobmedzujte dieta!! – sloboda, hravost

    Dajte mu lásku, keď to vyžaduje!! – priestor

    Nenútte dieta do toho, co nechce!! – osobnost

     

    Láska, keď sa prejaví objatím nenásilným – pokoj, sebavedomie

     

    Radsej si pozrite rady od Eckhart Tolle, autor bestsellerov smile, odporucam zo srdca!!, mam to vyskusane aj s detmi.

  2. Pridavam drievko na ohík, toto patrí k mojim oblubenym vychovnym kniham. Citajte, kto ste necitali. Ak ju este vobec dostat. Ale pozeram, ze uz ma iny obal, ako som ju mala doma ja, takze urcite dalsie a novsie vydania na svete.

  3. Podla mna je strasne tazke dat nejaku vseobecne platnu radu na to, aby dieta nebolo rozmaznane alebo, aby z neho nebo, tyran. Kazde dieta je individualne a co plati na jedno, nemusi na druhe. Podla mna v pvrvom rade je to laska, pocit bezpecia a istoty a zaujem o dieta. tiez respekt, chut vypocut si aj jeho nazor, ale niekedy tiez trvat na tom, aby si dieta vypoculo aj mna. Tu musi mat kazdy rodic akysi cit pre kompromis, ale tiez preto kedy moze akedy by nemal ustupit. V kazdom pripade by vzdy mala byt dodrzana spravodlivost (a teda nie, ze dnes dietatu nieco v pohode dovolim, ale zajtra mu za to iste dam trest a dieta ma pocit, ze jednak nechape o co mi ide a tiez pocit nespravodlivost). Ale co plati uplne vzdy je, ze aj rodic je len clovek a nie pan dokonaly a teda ma pravo nemat naladu, byt unaveny a urobit chybu. Celkom by sa mi pacilo, keby si ma moje dieta prirodzene vazilo a nerobilo nejake zasadne chyby alebo ma netyranizovalo uz lne preto, ze ma lubi a nechce, aby som bola smutna. A co sa tyka malickych deti, niekde som citala, ze dieta do roka nemoze byt rozmaznane…to si hovoria len rodicia smile Jasne, ze ked sa babo rozplace a ja viem, ze nemohlo spadnut a nie je v ohrozeni zivota, tak si nepolamem nohy, aby som bola hned v sekunde pri nom. Ale zas nechat ho plakat len preto, aby z neho nevyrastol tyran je asi hlupost. Drzim vam palce!!

  4. Ahojte, mam doma 5- mesacneho synceka a potrebujem pomoct. aj ja by som sa chcel nieco dozvediet o tej metode…. Ako dopomoct tomu, aby moj maly nebol taky rozmaznany???? Iny vyraz na to nenajdem… PROSIM, POMOZTE MI:::: dadak22@centrum.sk

  5. Knihu Maly tyran som citala a velmi sa mi pacila. Ako matka som mala obcas pocit zlyhania ked moja male dieta plakalo a Ja som prave robila nieco ine a nemohla som sa mu venovat. Po precitani knihy somsi uvedomila, ze aj malicke dieta moze trosku pockat. Teraz ma uz dcerka 1. rok a myslim ze ju obklopujeme velkou laskou. Ja skutocne nasa rozpravkova princezna.

  6. Mame uz skoro 3 mesacneho syna. Mame pocit, ze uz nic ine nepomaha, iba nosit ho na rukach. Raz sa usmieva a hned na to place, akoby sme mu ubliyzovali. Sme nestastni, lebo nevieme co s nim.

  7. Mpntessoriovej výchovný postup možno nájsť v každej slušnej knižnici v odelení pedagogickej literatúry. Bežne sa o ňom vyučuje na pedagogických fakultách. Odporúčam všetkým rodičom, ktorí majú záujem sa s ním oboznámiť, aby si preštudovali celý výchovný program. Nie je totiž možné opísať ho krátkym článkom. Pri dôslednej aplikácii sa však výsledky dostavia s veľkou pravdepodobnosťou. Prajem veľa úspechov pri výchove a pevnú vôľu. Nezabudnite na jedno: výchovou dieťaťa vychovávate predovšetkým seba. Dieťa vidí a vníma všetko, čo hovoríte a robíte. Dodržanie výchovných postupov vyžaduje značnú sebadisciplínu a vnútornú silu. Prajem veľa úspechov!

  8. Ahoj Lucia, máme doma 3-oj týždňovú dcéru a mám pocit, že z nej urobíme malého tyrana 🙂 Akonáhle sa ozve som pri nej buď ja alebo manželka. Už v nemocnici (pobudla tam 17 dní) si vyslúžila prezývku herečka. Neviem, či už aj tak malé dieťa si dokáže vynútiť pozornosť, no v každom prípade by sme sa radi poučili čo robiť, resp. neurobiť, aby sme boli všetci traja spokojní. Ako som sa vyššie dočítal, čím skôr začneme, tým lepšie a preto by som Ťa rád poprosil o bližšie info o výchove MONTESSORI. Vďaka.

  9. Ahojte. Aj ja mam doma skoro trojrocnu dceru ktora je strasne tvrdohlava a priecna, ale na druhej strane je az velmi sikovna v rozpravani a hlavne v odovodnovani preco nemoze niektore veci robit, napriklad upratat hracky, jest, spat a pod. a zacina s nami vyjednavat, a co je asi najhorsie, ked chceme aby nieco urobila tak len za nejay uplatok typu cukrika a pod. Mohli by ste napisat nieco konkretne o systeme Montessori, alebo doporucit nejaku literaturu????

  10. Lucia, rada by som s Tebou hovorila na túto tému. Mám doma 19 mesačnú dcérku, ktorú s láskou vychovám. Napriek tomu je ako odtrhnutá z reťaze a keď sa jej vonku niečo nepáči tak reve na celú pešiu zónu. Ozvi sa na:

    mariatereza@orangemail.sk

  11. Ja som sa s takými síce zlatými ale predsa len tyranmi stretla vo svojom okolí a keďže som v rámci preventívnych opatrení ( môj syn má 18 mesiacov) skúmala príčiny vzniku alebo nadobudnutia takéhoto fenoménu, našla som spôsob ako tomu predísť v teórii výchovy MONTESSORI. Neviem či ste už o tejto teórii počuli ale mne sa veľmi zapáčila a myslím že od kedy sa ju snažím používať aj v praxi, vidieť už aj prvé výsledky. Malý je veľmi kľudný a spokojný a dokáže trpezlivo vydržať pri určitej aktivite. Ak niečo nemá povolené tak len povie ňoňo alebo papa a odíde. No je to na dlhšiu debatu. Ak má niekto záujem hovoriť na túto tému tak budem rada a odpíšem.

  12. Mňa v knihe zaujala myšlienka, že nielen rodičia sa musia prispôsobiť dieťaťu, ale aj dieťa sa musí prispôsobiť rodine, do ktorej prichádza. Takže žiadne neobmedzené odovzdanie sa. (Ale nie je to len o tom)

Pridaj komentár