Ročné bábätko má za sebou naozaj rušný a dynamický rok plný zmien. Chodí, začína behať, veľa padá a zase padá… Nemôžeme ho ani na chvíľku spustiť z očí, lebo je príliš zvedavé a príliš šikovné.
Veľké výzvy na neho ešte len čakajú. A vy budete pri tom! Ako sa spolu hrať a pritom rozvíjať telesný, emocionálny, sociálny a kongitívny vývin vášho dieťatka, jeho motoriku a rečovú výbavu?
Prečítajte si nasledovné tipy.
Hrajte sa veľa vonku – chodievajte na detské ihriská, kde môže vaše batoľa bezpečne skákať, vyliezať, šplhať – to, čo ho veľmi baví aj doma, keď pred sebou tlačí stoličku a potom na ňu vylezie, odtiaľ na kuchynskú linku… tu je priestor, kde môže svoje obľúbené športové disciplíny robiť bez toho, aby ste mu „kazili“ zábavu.
Hrajte sa s loptami – používajte malé, veľké lopty, hádžte si loptu, kotúľajte, naučte ho, aby vám loptu vrátilo, kopte si do lopty…
Hračky na udržanie rovnováhy – kúpte mu hračku, na ktorých dieťa môže jazdiť, tlačiť ich pred sebou, ťahať, používať pri chodení (okrem chodítka!), napríklad trojkolku, odrážadlo, hojdacieho koníka, autíčko, hračku so šnúrkou, ktorá sa dá ťahať…
Trénujte spolu pohybové zručnosti. Tancujte spolu, urobte doma prekážkovú dráhu, naučte dieťa chodiť po schodoch…
Prečítajte si aj: Dnešné deti majú slabší intelekt aj motoriku
Kocky, poháriky, puzzle – čokoľvek, čo sa dá na seba postaviť (a potom zbúrať a sledovať pri tom príčinu a dôsledok), čokoľvek, čo do seba môže zapadnúť.
Nech dieťa vkladá predmety do otvorov – takúto hračku si vyrobíte aj doma z krabice na papierové vreckovky, do otvoru môže dieťa vkladať napríklad vrchnáčiky z fliaš.
Škatuľky sú vďačné predmety – deti z nich rady vykladajú veci a potom ich tam zase vkladajú. Ak sú to veľké krabice, určite vyskúšajú, aké to je sa v nich schovať.
„Špinavé“ hry – pri ktorých neostanú ruky čisté. Nechajte dieťa prelievať vodu, presýpať piesok, kúpte plastelínu alebo sliz, môžete zmiešať aj obyčajnú múku s vodou a nechať ho hrať sa s cestom.
Farbičky – čarbičky. Kreslite si spolu s farbičkami vhodnými pre tento vek, maľujte – aj prstami!, vyskúšajte vonku kriedy.
Obyčajné predmety, ktoré máte doma. Nechajte dieťa hrať sa s varechami, plastovými pohármi, odmerkami, hrncami, pokrievkami – a užiť si ten humbuk a hluk, keď si ich pomýli s bubnovými nástrojmi.
Hrajte sa na schovávačku. Zakryte si hlavu šatkou alebo prikrývkou a spýtajte sa: „Kde je mama?“ Keď dieťa šatku odhodí preč, zasmejte sa spolu „Tu je mama.“ Urobte to aj opačne, schovajte pod prikrývku dieťatko. Hra na schovávačku deti baví – zakryť im môžete predmety a potom ich hľadať, kde sa ukryli.
Prečítajte si aj: Varovné signály, že dieťa mešká s rečovým vývinom od 0 do 3 rokov
Čítajte, čítajte a čítajte. Komentujte obrázky a pýtajte sa dieťatka otázky, napríklad „Kde je červená lopta?“ „Kde je žltý banán?“ Aby zároveň mohlo ukázať na predmety na obrázkoch.
U nás vedie odrážadlo to je najvačši zábava behať na to po celom byte… kupovali sme nedavno na cyklospeciality značku early rider