Staráme saVývin a správanie dieťaťa

Obľúbené aktivity pre ročné bábätko, ktoré je príliš zvedavé a príliš šikovné

 Anna Veselá   16.04.2019   0

Ročné bábätko má za sebou naozaj rušný a dynamický rok plný zmien. Chodí, začína behať, veľa padá a zase padá... Nemôžeme ho ani na chvíľku spustiť z očí, lebo je príliš zvedavé a príliš šikovné.

Veľké výzvy na neho ešte len čakajú. A vy budete pri tom! Ako sa spolu hrať a pritom rozvíjať telesný, emocionálny, sociálny a kongitívny vývin vášho dieťatka, jeho motoriku a rečovú výbavu?

Prečítajte si nasledovné tipy.

Shutterstock

 

Hrajte sa veľa vonku - chodievajte na detské ihriská, kde môže vaše batoľa bezpečne skákať, vyliezať, šplhať – to, čo ho veľmi baví aj doma, keď pred sebou tlačí stoličku a potom na ňu vylezie, odtiaľ na kuchynskú linku... tu je priestor, kde môže svoje obľúbené športové disciplíny robiť bez toho, aby ste mu „kazili“ zábavu.

Hrajte sa s loptami – používajte malé, veľké lopty, hádžte si loptu, kotúľajte, naučte ho, aby vám loptu vrátilo, kopte si do lopty...

 

Hračky na udržanie rovnováhy – kúpte mu hračku, na ktorých dieťa môže jazdiť, tlačiť ich pred sebou, ťahať, používať pri chodení (okrem chodítka!), napríklad trojkolku, odrážadlo, hojdacieho koníka, autíčko, hračku so šnúrkou, ktorá sa dá ťahať...

Trénujte spolu pohybové zručnosti. Tancujte spolu, urobte doma prekážkovú dráhu, naučte dieťa chodiť po schodoch...

 

Kocky, poháriky, puzzle – čokoľvek, čo sa dá na seba postaviť (a potom zbúrať a sledovať pri tom príčinu a dôsledok), čokoľvek, čo do seba môže zapadnúť.

Nech dieťa vkladá predmety do otvorov – takúto hračku si vyrobíte aj doma z krabice na papierové vreckovky, do otvoru môže dieťa vkladať napríklad vrchnáčiky z fliaš.

Škatuľky sú vďačné predmety – deti z nich rady vykladajú veci a potom ich tam zase vkladajú. Ak sú to veľké krabice, určite vyskúšajú, aké to je sa v nich schovať.

„Špinavé“ hry – pri ktorých neostanú ruky čisté. Nechajte dieťa prelievať vodu, presýpať piesok, kúpte plastelínu alebo sliz, môžete zmiešať aj obyčajnú múku s vodou a nechať ho hrať sa s cestom.

Farbičky – čarbičky. Kreslite si spolu s farbičkami vhodnými pre tento vek, maľujte – aj prstami!, vyskúšajte vonku kriedy.

Obyčajné predmety, ktoré máte doma. Nechajte dieťa hrať sa s varechami, plastovými pohármi, odmerkami, hrncami, pokrievkami – a užiť si ten humbuk a hluk, keď si ich pomýli s bubnovými nástrojmi.

Hrajte sa na schovávačku. Zakryte si hlavu šatkou alebo prikrývkou a spýtajte sa: „Kde je mama?“ Keď dieťa šatku odhodí preč, zasmejte sa spolu „Tu je mama.“ Urobte to aj opačne, schovajte pod prikrývku dieťatko. Hra na schovávačku deti baví – zakryť im môžete predmety a potom ich hľadať, kde sa ukryli.

 

Čítajte, čítajte a čítajte. Komentujte obrázky a pýtajte sa dieťatka otázky, napríklad „Kde je červená lopta?“ „Kde je žltý banán?“ Aby zároveň mohlo ukázať na predmety na obrázkoch.

Alebo sa ho pýtajte, ako robí kravička, či aké zvuky vydáva iné zvieratko v knižke, nech vám ukáže, aký dlhý má krk žirafa, ako lieta vtáčik...

Prihovárajte sa mu – a pozerajte sa mu pritom do očí. Naučte ho, ako sa volajú jednotlivé časti tela, dávajte mu otázky, aby mohlo ukázať, kde má noštek, oči, ušká.

Dávajte mu jednoduché pokyny, napríklad, aby prinieslo loptu, aby dalo do krabice hračku, aby zatvorilo dvere... rozprávajte gramaticky správne, pretože od vás sa naučí spisovne rozprávať.

Spievajte si pesničky, rozprávajte básničky, riekanky, ukazovačky – to všetko sú aktivity na rozvoj reči.

A nezabudnite si pritom užiť kopec zábavy, pretože tento jedinečný čas sa už nikdy nebude opakovať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised