Pomôžte deťom poznávať tvary – 3 inšpiratívne a pritom jednoduché hry

Mária Kopčíková 0
Shutterstock

Niektoré deti to s poznávaním tvarov nemajú jednoduché. Môžete im však pomôcť, aby sa počas drobných hier s tvarmi zoznamovali a naučili sa ich chápať a pomenovávať.

Ako deti poznávajú tvary? >> >>

Vhadzovací klaun

Postačí málo – lepenková škatuľa, farby, lepiaca páska, fixy, nožnice a trocha fantázie.

Spoločne s deťmi urobte zo škatule klauna, ktorý bude ma namiesto úst otvor na vhadzovanie. Ako šablónu pre otvor môžete použiť menší tanier. Pomaľujte tvár klauna, nalepte mu čapicu, oči, nos. Pripravte si tiež vankúšiky (malé, cca 5 x 7 – 10 cm) rôznych tvarov. Buď ich niekde pozháňate alebo si ich ušijete (prípadne šikovná babička či kamarátka vám ich ušije).

Cieľom hry je, aby si dieťa z košíčka vybralo jeden vankúšik, pomenovalo tvar a hodilo ho do šašových úst.  Nezáleží na tom, ako blízko stojí dieťa od klauna, cieľom je pobaviť sa, hrať sa a dať deťom okúsiť, že zvládli danú úlohu. Dieťa môže skúsiť, ako sa mu lepšie hádže, v stoji, v sede …

Dieťa pri tejto hre rozvíja tiež hrubú motoriku a pohyboví schopnosti, koordináciu oko – ruka, sústredenie, priestorové vnímanie.

Poznávanie tvarov s plastelínou

Plastelína je veľmi zábavný nástroj na učenie sa a skúmanie nových súvislostí. Je to nekonečný zdroj inšpirácie pre hru a dáva dieťaťu veľa príležitostí na to, aby sa učilo tvorivo, nápadito, riešilo problémy, skúmalo, objavovalo. A pritom ho to bavilo!

Zdroj: learning4kids.net

Budete potrebovať plastelínu (buď klasickú alebo Play Dough, prípadne doma robenú), valček na vyvaľkanie „cesta“ a vykrajovačky tvarov.

Deti sa môžu hrať napr. na cukrársky obchod, kedy formičkami vykrajujú rôzne tvary koláčikov a ozdobujú ich napr. gombíkmi v rôznych tvaroch. Potom ich môžu „predávať“ – uložiť na podnos a obsluhovať zákazníkov v cukrárni. Pri hre pravdepodobne uvidíte, že deti začínajú „koláčiky“ aj triediť – podľa tvaru či farby.

Deti tiež môžu povykrajovať rôzne tvary a stavať z nich rôzne objekty, či už plošné alebo priestorové. Deti pri tejto hre rozvíjajú kreativitu, jemnú motoriku, koordináciu oko – ruka, koncentráciu pozornosti, triedenie, správne pomenovanie tvarov.

Tvary skryté v soli

Veľmi jednoduchá aktivita – na hlbšiu tácku, či do škatule nalepíte vystrihnuté čierne tvary. Podklad pod nimi urobte z farebného papiera. Na nalepené tvary nasypte soľ tak, aby ich zakryla.

Je vhodné, ak si pred touto hrou s deťmi prečítate, prelistujete nejakú knižku o tvaroch.

Je vhodné, ak si pred touto hrou s deťmi prečítate, prelistujete nejakú knižku o tvaroch. Úlohou dieťaťa je potom pomocou štetca „odmetať“ soľ a hľadať, aké rôzne a ktoré všetky tvary sú pod ňou skryté. Uvidíte, či deti budú štetcom narábať jemne a pomaly alebo naopak budú chcieť byť veľmi rýchle – a soľ sa im bude motať z tvaru na tvar.

Pri tejto hre dieťa rozvíja jemnú motoriku, koordináciu oko – ruka, priestorové vnímanie a samozrejme sa učí i názvy tvarov.

Inšpirované: learning4kids.net

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár