Ruku na srdce, ako radi máte, keď musíte dieťaťu opakovať dokola to isté? Koľkokrát vám napadne, či si naozaj „sedí na ušiach?“ Robiť opakovacieho papagája vyčerpá aj najtrpezlivejšieho rodiča.
Samozrejme, napadne nám toho veľa, prečo je to tak. Ignorujú nás deti, robia to naschvál, aby nás vytočili alebo sa veci majú inak?
Shutterstock
Nie stokrát, ale miliónkrát
Je to chyba výchovy, že nepočúva na prvé slovo? Keby ste sa opýtali neurológa, koľkokrát máte dieťaťu opakovať jednu a tú istú vec, možno by vám povedal – s nadhľadom – miliónkrát. Nie je to o výchove, ale o procese učenia, dostalo by sa vám vysvetlenia.
Mozog malého dieťaťa vykonáva náročnú prácu. Rozvíja sa učením, čo znamená, že musí dennodenne „sprocesovať“ všetky nové informácie, s ktorými príde do styku.
Každý nový zvuk, chuť, vôňu, dotyk, farbu, nové tváre, nové slová, nové pesničky, rozprávky, pravidlá, požiadavky. Naozaj neskutočne veľa nových „dát.“ S každou novou informáciou sa mozog vysporiadava, či si ju ponechá a odloží do dlhodobej pamäte alebo nie.
Opakovanie, matka múdrosti
Už mozog novorodenca nasáva nové informácie zo svojho prostredia a dokáže veľmi rýchlo vytvoriť miliardy spojení medzi nervovými bunkami ako odpoveď na podnety a impulzy z prostredia. Časom niektoré synapsie zase zruší, iné sa posilnia, a to najmä pri opakovaných skúsenostiach. Mozog si vyhodnotí, ktoré informácie odfiltruje, čo potrebuje a čo nepotrebuje.
Takže ak dieťaťu o niečom hovoríme, ukazujeme mu alebo vysvetľujeme, ešte to neznamená, že si to hneď uloží do hlavy a na budúce bude vedieť, lebo to od neho očakávame. Naozaj potrebuje opakovanie, matku múdrosti.
A v tom tkvie aj tajomstvo úspechu – kľúč, aby si dieťa osvojilo hranice, pravidlá, dodržiavanie dohody – je dostatočné, adekvátne opakovanie. Priam verklíkovanie. Dieťa potrebuje, aby mu rodič v rovnakých situáciách zopakoval tie isté pravidlá.
Pomáha aj, keď to, čo hovorí, spojí napríklad s ukazovaním, pretože obrazy sa ľahšie pamätajú. Ak si dieťa môže niečo dať do súvisu s pozitívnou emóciou v hlase, či na tvári, vtedy je tiež väčší predpoklad, že si dieťa nové pravidlo zafixuje a udrží v hlave.
Trpezlivosť ruže prináša
To je aj odpoveď na otázku, prečo musíme deťom tú istú vec hovoriť stále dokola, jednu vec stokrát. Jednoducho preto, aby si to na niektorý z našich pokusov definitívne uložili do hlavy. Nie nadarmo sa vraví, že trpezlivosť ruže prináša…
Loading...