Prečo dnešné deti nevedia chytiť loptu?

Anna Veselá 3

Naše deti sú odmalička zasypávané interaktívnymi hračkami, edukatívnymi hrami, smart aplikáciami, ktoré by im mali stimulovať mozog.

Namiesto géniov ale každým rokom pribúda detí, ktoré majú nejakú vývinovú poruchu učenia s priliehavou „dys“ diagnózou (dyslexia, dysgrafia, dysortografia, dyskalkúlia…) alebo poruchu pozornosti, ADHD syndróm, problémy s pamäťou.

Inteligencia, motorika a koncentrácia, to sú podľa neurofyziológa Rajovića, špecialistu v oblasti rozvoja detskej inteligencie, tri veci, v ktorých sú dnešné deti slabšie.

Hovorí, že polovička týchto detí už ani nevie, ako chytiť loptu. Keď už ide o to, loptu častokrát ani nemajú doma alebo majú, zahrabanú niekde v kúte.

Shutterstock

5-roční nevedia chytiť loptu

Keď deťom hodíte loptu, hovorí Rajović, 50 % z nich ju nedokáže chytiť do dvoch dlaní, chytajú ju do náručia. 5-ročné deti by to už ale mali zvládnuť. Niektoré deti dokonca uhnú, lebo sa lopty boja.

Podľa Rajovića však niet lepšej hračky, hoci je v súčasnom koncepte technológií lopta zaznávaná.

Dieťa sa najlepšie učí prostredníctvom hry a pohybu. Ak teda chcete niečo urobiť pre to, aby sa mozog vášho dieťaťa normálne rozvíjal, stačí mu kúpiť loptu.

Prečo lopta?                       

  • aktivity s loptou znižujú ťažkosti vo vizuálno-motorickej koordinácii, naopak zvyšujú schopnosť priestorového videnia.
  • dieťa zapája pri hre s loptou veľa zmyslov: zrak, sluch, hmat, cvičí si rovnováhu, jemnú aj hrubú motoriku a koncentráciu.
  • mozog vydáva organizačné pokyny pre celé telo (zober loptu ľavou rukou, hoď ju naspäť týmto smerom).
  • dieťa sa učí jednoduchému vzorcu príčina – následok (hodím loptu, dopadne na zem), keď urobím toto, nasleduje toto (uvedomenie si časovej dimenzie).
  • lopta je dobrou ranou prevenciou pred dyspraxiou, dysgrafiou a dyslexiou, poruchami, ktoré sa môžu prejaviť neskôr v školskom veku.

A ešte jedná dobrá správa: ak sa dieťa hrá s loptou na vzduchu, je to úžasný aerobik pre mozog.

Shutterstock

Prečo vypnúť telku a telefóny?

  • dieťaťu, ktoré len pozerá do obrazovky, či už televízora, tabletu, ajpedu, fixuje oko na túto malú plochu.
  • „Lenivé“ oko je nútené robiť iba minimum pohybu, čo znamená, že sa nemôžu poriadne rozvíjať dôležité funkcie mozgu.
  • Pokrivkáva tzv. dynamická akomodácia, ktorá sa vyvíja do piateho – siedmeho roku rýchlymi pohybmi oka, behaním, naháňaním predmetov, preskakovaním prekážok.
  • Tieto aktivity deti v súčasnosti vymenili za technológie, následkom čoho je nerozvinutý mozog, rovná sa poruchy učenia.

Je dôležité, aby deti znova objavili loptu, nezáleží na tom, či bude malá, veľká, mäkká, tenisová, futbalová. Ale aby každé dieťa malo loptu a mohlo sa s ňou dosýtosti vyhrať.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (29 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Komentáre k článku

  1. Milá pani, možno ste vyštudovala školu, ale asi ste v živote v žiadnej krajine a vo fabrike nepracovala. Stačí, že poviete zamestnávateľovi, že potrebujete dovolenku, že musíte zostať s dieťaťom doma v karanténe a Vás hneď vyhodí. Tak to na SVK funguje… Ešte dobre, že môžeme ísť za prácou preč do zahraničia… Lebo inak by sme živorili na Slovensku… Slovensko už upadá… Všetko vykrádajú poslanci… Všetko komplet rozkradli a ľuďom zarobiť nedajú… Hanba celému Slovensku!!!

  2. Pani Anna Vesela, vase clanky mi hovoria z duse. Pisete vsetko strucne a jasne, nie ako vacsina ostatnych autorov, ktory pokial sa dostanu k jadru veci, tak uz ma to prestava bavit citat. A ked sa aj docitam k pointe, tak je to len slaby odvar z toho co hovori nazov, na ktory stale stavia vacsina lacnych autorov, za ktorymi dobre ze nie sto vykricnikov a hodnota nula. Dakujem vam za vasu robotu. Vidno, ze ste svedomita matka s triezvym pohladom na svet. Vase deti vam raz podakuju. Nech sa Vam dari, budte zdravi.

Pridaj komentár