Ak sa naučíte správne rozpoznávať rôzne druhy plaču a ich význam, môžete vždy pohotovo zareagovať a dieťatko upokojiť. Čím rýchlejšie ho upokojíte, tým skôr mu poskytnete doprajete pocit bezpečia.
Príčiny plaču Najskôr môžete nadobudnúť pocit, že dieťatko plače vždy rovnako. Čoskoro však zistíte, že to tak nie je. Plač je pre dieťatko nástrojom reči rovnako ako pre nás “jazyk”. Rôzne veci vyjadrujeme rôznym spôsobom, a tak i malé dieťa vyjadruje odlišné potreby odlišnými druhmi plaču.
Pre úspešné rozpoznávanie druhov plaču je dôležité, aby ste k dieťatku v prvých mesiacoch chodili hneď, ako začne plakať. Nemusíte sa obávať, že dieťatko svojou prílišnou pozornosťou rozmaznáte a že sa bude dožadovať Vašej čoraz väčšej a častejšejpozornosti. Fakt, že reagujete na jeho volanie o pomoc, ho upokojí a bude plakať menej.
Hlad Najčastejšou príčinou detského plaču je hlad. Plač signalizujúci túto potrebu dieťa začína pomaly a postupne zosilňuje. Ak budete mať pocit, že ide o tento druh plaču, skúste dojčaťu ponúknuť mlieko, ak si nie ste istí, že je najedené.
Bolesť Dieťatko, ktoré sužuje nejaká bolesť, plače charakteristickým a ľahko rozpoznateľným spôsobom. Plač začína prenikavým výkrikom, potom nasleduje ticho a krátke vzdychy. Cyklus sa niekoľkokrát opakuje. Ak máte podozrenie, že je dieťatko choré, navštívte s ním lekára.
Rozčúlenie V období dojčenia dochádza u detí veľmi často k plaču z rozčúlenia. Dieťa je nespokojné, že nereagujete na jeho plač, a preto pridáva na sile hlasu. Tento plač určite ľahko rozlíšite od plaču z hladu. Dieťa si takýmto spôsobom pýta:
Maznanie. Pre novorodenca je fyzický kontakt s matkou či otcom veľmi dôležitý, pretože mu dáva pocit pokoja a bezpečia. Preto dieťatko ľahko utíšite, ak ho chvíľu podržíte v náručí.
Spánok Dojča má dakedy problémy so zaspávaním, a tak začína plakať, aby vyjadrilo svoje sklamanie. Ak prenesiete dieťatko do tichého a teplého prostredia, možno sa upokojí a zaspí.
Zábavu Aj novorodenec môže mať dlhú chvíľu, ak je dlhší čas hore a nikto sa mu nevenuje. Časom sa začne dožadovať pozornosti v podobe Vašej prítomnosti a konverzácie s ním.
Pokoj a pohoda Aj obyčajné veci ako hlasné zvuky, ostré svetlo, neznáme tváre a kýchanie môžu dieťatko znepokojovať. V takomto momente si dieťatko vezmite k sebe a snažte sa ho utíšiť.
Prebalenie Dojča často plače, ak ho trápi mokrá alebo špinavá plienka, najmä ak má podráždenú alebo zaparenú pokožku. V takomto prípade je čas ho prebaliť, čo odstráni nielen príčinu plaču, ale ho to aj zabaví.
Ochladiť alebo zohriať Novorodenec nedokáže účinne regulovať telesnú teplotu, a preto je potrebné sledovať teplotu prostredia. Pre dojča oblečené v tričku a dupačkách je ideálna teplota okolo 20 °C. Telesnú teplotu môžete kontrolovať spakruky na brušku alebo vzad na krku. Ak zistíte, že pokožka je lepkavo vlhká, dieťatku je pravdepodobne príliš teplo.
Príležitosť k plaču V určitom období má dieťatko záchvaty plaču v rovnakú dennú dobu. Pokiaľ je to váš prípad, snažte sa dieťatko upokojiť niektorým z nasledujúcich spôsobov.
Niekoľko metód, ako dieťatko utíšiť Plače vaše dieťatko bez očividnej príčiny a vy neviete, čo s ním robiť? Vyskúšajte niektorú z uvedených upokojovacích metód:
Potľapkávajte dieťatko jemne po chrbátiku. Uvoľní sa tak vzduchová bublina zo žalúdka. Vykúpte dieťatko v teplej vode. Zaviňte dieťatko do pokrývky, pretože sa niekedy dieťatko cíti bezpečnejšie, ak je pevne zavinuté. Kolíšte dieťatko na rukách, v kočíku, alebo sa s ním posaďte do hojdacieho kresla a hojdajte sa. Popestujte dieťatko v náručí alebo si ho zaveste do ľahkých nosidiel cez ramená. Spievajte alebo pustite dieťatku upokojujúcu hudbu.
Loading...