Staráme saVývin a správanie dieťaťa

Prečo sú bábätká nervózne, keď je mamám najťažšie?

 Annie   23.08.2020   0

Každá mama si najlepšie pozná svoje bábätko. No platí to aj naopak. Mamu najlepšie pozná jej bábätko. Možno ju pozná lepšie ako vlastná mama, muž, či najlepšia kamarátka...

nepokojné bábätko
Ingimage

 

Keď si želáte utiecť

Poznáte tie dni, kedy je všetko na nič, nič nejde, ako má, nič sa nedarí, len sa to kopí a kopí... ako pred explóziou. Jediné, čo si želáte je, na chvíľu sa nadýchnuť, vydýchnuť, aspoň na päť minút, zresetovať hlavu, ktorá ide vybuchnúť.

Práve v takých chvíľach, kedy by ste najradšej niekam utiekli, je vaše bábätko najviac nervózne, plače, nevie sa upokojiť, nie a nie zaspať, hoci oči ledva drží otvorené, stále chce byť pri vás, nevydrží bez vás ani pol sekundy.

Musíš mi ešte aj ty pridávať, to je ako naschvál, vybralo si si ale deň, pomyslí si mama. Ani nevie, ako veľmi sa mýli.

Bábätká iba ľúbia maminky

Nerobí to naschvál, vôbec jej nechce pridávať. Ale bábätko pozná svoju mamu najlepšie. Vie, že mame je ťažko. Vycíti to. Správa sa tak, ako sa správa mama, ako by jej chcelo povedať, že jej rozumie, že ju ľúbi a chce sa jej čo najviac podobať, priblížiť.

„Hm..., maminka je nervózna, srdce jej bije silnejšie, dýcha inak, rýchlejšie, je jej akosi naponáhlo. Ja som pokojné, tiché, uvoľnené. Musím sa čo najviac podobať maminke, aby som jej bolo bližšie, aby som sa jej páčilo...“ „rozmýšľa“ bábätko. A tak vzniká začarovaný kruh.

Je však dôležité poznať, kde ten kruh začína. Zdroj nervozity nie je vaše bábätko, ale vy. Nie nadarmo sa hovorí, že najprv musíte byť pokojní vy, ak chcete, aby sa upokojilo vaše bábätko.

Pokojná mama, pokojné bábätko

Nie vždy je to jednoduché. S príchodom bábätka vyvstanú nové problémy a úlohy, na ktoré nemáme hneď patent a chvíľu trvá, kým sa stanú obyčajnou rutinou. Chce to čas, doprajte si ho!

Neprepadávajte hneď klamlivej predstave, že ste nemožná, neschopná. Nie ste! Nikto nepadá učený z neba, ani mamy nie. Ste najlepšia mama na svete, najlepšia pre svoje bábätko, nemá inú mamu, iba vás.

A aby ste sa o neho mohli čo najlepšie starať, musíte sa čo najlepšie starať o seba. Potrebujete si oddýchnuť, osprchovať sa, v kľude si dať šálku teplého čaju.

Nájdite si niekoho, či už partnera, babku, kamarátku, ktorá vám aspoň na pol hodinku postráži bábätko a vy sa zatiaľ vonku poprechádzajte, „vyčistite“ si hlavu. Dobite si baterky.

Lebo jedna vec je istá a viete, že je to pravda: vaše bábätko neoklamete, darmo budete predstierať, že je vám fajn. Hneď vás prekukne. Lebo vás miluje najviac na svete.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised