Kedy a ako?
Otázka, kedy obuť dieťatko, je namieste: ešte naše mamy učili, že treba nôžku dieťaťa čím skôr pevne zafixovať, o to viac, ak sa pokúša o prvé kroky, aby – podľa vtedajších názorov – bol vratký detský členok fixovaný a uchránil sa od možných poškodení a zlého vývoja, hlavne plochých nôh.
Mnohí ortopédovia zo starej školy učia mamy stále takto, aj keď maminy, žijúce v zahraničí, oponujú skúsenosťou v používaní topánočiek – capačiek bez pevnej podrážky, ktorá umožní dieťatku voľné došľapovanie nôžkou a dobré pociťovanie nerovností podlahy. Paradoxne práve tento prístup pomáha správnemu vývinu chodidla a nohy ako takej.
Faktom ale je, že kým dieťa nechodí samostatne, nie je potrebné mu dávať topánočky žiadne . Najideálnejšie je, ak dieťa môže – aj po čase, kedy začne skutočne samostatne chodiť – behať bosé, maximálne v tenkých ponožkách. Topánok si užije ešte v živote dosť. Nadôvažok: chodenie na boso žiadnu škodu na chodidle dieťatka na rozdiel od zlých topánok neurobí.
Úplne súhlasím s článkom. Nohy nás nesú celý život a mali by sme im venovať pozornosť už od detstva.
Správny začiatok je základ! A to je chôdza na boso
Tiež mám skvelý typ, ktorý ušetrí peniažky a čas mamičkám. Držiak na ponožky. Nasadí sa na ponožku a dieťatko si ponožky nestiahne a ani sa mu ponožky nebudú zosúvať dolu. Nebráni funkčnosti protišmykovým ponožkám. A môžete ich používať až do roka a pol.