Čo mu tak asi chýba? Prečo zasa plačká? Odpoveď na tieto otázky neraz hľadáme celý deň, hlavne, keď je bábo stále uplakané. Neraz by sme chceli, aby bábätká vedeli rozprávať a povedali nám prečo plačú, aby sme im mohli pomôcť.
Avšak bábätkovskou „rečou“ je práve plač. Je to jednoducho spôsob komunikácie; takže každý bábätkovský plač nemusíme brať nutne „tragicky.“ Skôr by sme sa mali pokúsiť lepšie rozpoznávať, čo ten plač znamená.
Aké môžu byť príčiny, že bábätko plače?
Najčastejšie nám bábätká chcú povedať, že sú hladné, že ich bolí bruško (najmä, keď „tlačia do gatí“), že chcú spinkať alebo že túžia po nejakej zmene alebo im je dlho.
„Som hladné“
– to, či má bábo hlad, sa dá spoznať aj podľa toho, že si často dáva celú pästičku resp. pršteky do úst, silno si ju cmúľa a „mľaskavo“ ožužláva. To však nutne neznamená, že mu hneď musíte dať prsník alebo fľašku, len čo začne trošku mrnkať.
„Chcem spinkať“
– Ach, aké je pre bábätko niekedy ťažké zaspať! Ak nevie zaspať, začne najprv fňukať, trieť si očká alebo noštek a vyzivovať. Môžeme ho upokojiť opakovaným „pssss, šššššš…“, pohladením, zmenou polohy napr. otočením na bok.
„Všímaj si ma“
– keď túži bábo po kontakte, začne najpv tichúčko plačkať , ale potom to stupňuje a z jemného mrnkania prejde do hlasného sťažovania sa až do hlasitého kriku.
„ Je mi dlho“
– niekedy bábätká protestujú z dlhej chvíle, čo ľahko rozpoznáte podľa toho, že len čo sa mu začneme venovať, upokojí sa. Pohrajte sa spolu, vezmite ho von na čerstvý vzduch – všeobecne : snažte sa zmeniť program.
Samozrejme, keď bábätko aj napriek tomu stále plače, mohlo sa prihodiť aj niečo akútne, napríklad sa vyľakalo alebo sa dotklo niečoho horúceho.
Bábätko k nám prostredníctvom plaču vysiela signály: „Pozor, mami, niečo potrebujem…“
Najčastejšie je to jedlo, spánok, zmena, iný podnet alebo jednoducho „iba“ kontakt:
“Mami, chcem ťa cítiť.”
Loading...