ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Staráme saVývin a správanie dieťaťa

Toto robte pre zdravý vývin mozgu svojho dieťaťa

 Mária Kopčíková   19.10.2016   0

Ľudský mozog je vo vývine celý život. Na to, aby nás dokázal dobre sprevádzať a slúžiť nám, potrebuje pevné základy. Tie sa budujú ešte počas vnútromaternicového života a potom v prvých troch rokoch života.

vyvin mozgu, vyvin dietata
ingimage

 

Láskavé, pozitívne, dôsledné prostredie a vzťahy pomáhajú budovať zdravý mozog a chránia ho pred negatívnymi dôsledkami stresu. To, čo mozog ovplyvňuje, sú každodenné zážitky dieťaťa, od dennej rutiny, po ľudí, s ktorými príde do kontaktu.

Už veľmi malé deti môžu zažívať stres, pokiaľ miesto, kde žijú a hrajú sa, je nebezpečné alebo sa tam boja. Krik, hádky, rodičia pod vplyvom návykových látok, násilie ...to všetko môže viesť k telesným i emocionálnym problémom v detstve. Tie sa potom môžu preniesť aj do neskoršieho veku. 

Prečítajte si viac o tom, ako sa vyvíja mozog dieťaťa.

Čo potrebujú deti pre vývin mozgu?

Potrebujú sa všetko naučiť – ako rozoznajú, že sú hladné, unavené, vyčerpané alebo potrebujú naše objatie. Je preto nevyhnutné:

 reagovať na svoje dieťa prívetivo a predvídateľne, vytvárať rutinu – vtedy sa deti cítia bezpečne. Naučia sa tak, že môžu s nami rátať, keď budú choré, unavené – my budeme tí, ktorí uspokojíme ich potreby. Odpovedajte preto na potreby vašich detí, či už sú hladné, potrebujú prebaliť alebo potrebujú obyčajné objatie.

 ponúkať zábavné činnosti: rozprávajte deťom, čítajte im a s nimi, spievajte im. To všetko poskytuje deťom neuveriteľné množstvo podnetov. 

Inšpirujte sa: 10 tipov, ako sa hrať s najmenšími.

 zabezpečiť dieťaťu dobrú výživu: dojčite čo najdlhšie – materské mlieko je najlepšia výživa, ktorú dieťaťu môžete na začiatku života dať. Každopádne – považujte čas kŕmenia dieťaťa za výborný na „tréning“ mozgu – udržiavajte očný kontakt, usmievajte sa. Ako dieťa rastie, ponúkajte mu stravu bohatú na železo a vitamíny – ovocie, zeleninu ... Proste zabezpečte zdravé a vyvážené jedlo.

 byť prítomní: vaše bábätko nepotrebuje drahé hračky. Milujúca, usmiata tvár dospelého, ktorá reaguje na bábätko je najlepšou hračkou. Deti uprednostňujú podnety od človeka – náš hlas, tvár, dotyk, dokonca vôňu či zápach. Tak, ako sú deti vybavené niekoľkými reflexmi, aby po narodení prežili, tak sú aj rodičia v zásade naprogramovaní na uspokojovanie potrieb dieťaťa.

Veľa elektronických hračiek, DVD a TV programov sa propaguje ako „edukačných“. Ale nemáme žiadne výskumy, ktoré by hovorili, že naozaj deťom pomáhajú učiť sa. Sledovanie TV je pre dieťa pasívne. Malé deti potrebujú aktívne spolupracovať s dospelým alebo inými ľuďmi vo svojom okolí a objavovať tak svet a jeho pravidlá. Dieťa by nemalo mať kontakt so žiadnou „obrazovkou“ do 2. narodenín. 

Prečítajte si aj: Aké sú to edukačné hračky.

Napriek množstvu produktov, ktoré nám „zaručujú bystrejšie dieťa“, žiadna vedná disciplína doteraz nevymyslela nič lepšie, než normálne, milujúce prostredie a reagujúcich rodičov.

Žiaľ, nie zriedka sa stretávame v psychologickej praxi s tým, že rodičia majú pocit, že pre dieťa robia všetko možné, no v zásade nerobia to podstatné. Nevenujú mu svoju sústredenú pozornosť. Nehovoríme teraz o 24 hodinovej zameranosti na dieťa. Ale o tom, že v čase, ktorý trávia s dieťaťom a mal by byť určený hre, robia zároveň mnoho iných vecí, napr. pracujú za počítačom, telefonujú ... Prípadne vidíme deti, ktoré rodičia učia rozprávať tak, že im na mobile nastavia nejakú aplikáciu. Namiesto toho, aby si sadli, zobrali knižku, dieťaťu čítali a ukazovali mu obrázky ...

 pomôcť dieťaťu objavovať jeho okolie: vonku i vnútri. Hra pomáha deťom učiť sa a vy ste prvým partnerom do hry. Nezabúdajte deťom všetko komentovať, všetko, čo robíte. Hovorte dieťaťu, čo bude nasledovať, upozorňujte ho na zaujímavé veci, ktoré vidíte. Pomáhajte mu rozvíjať jeho zmysly – sluch, hmat, chuť a čuch. 

Zaujíma vás, ako môžete podporiť rozvoj zmyslov dieťaťa?

 dodržiavať systém pravidelných kontrol u pediatra. Ten sleduje jeho psychomotorický vývin v globále a ak niečo nie je v poriadku, odporučí vám ďalší postup.

 Môžete tiež budovať svoje vzťahy v komunite, kde žijete. Navštíviť materské centrum, ihrisko. Určite nájdete vhodný program pre vás a vaše dieťatko a zoznámite sa – i svoje dieťa – s novými ľuďmi.

Ak budete potrebovať, využite pomoc – rodiny či odborníkov. Sú situácie, kedy sa cítime unavený, vystresovaní, zahltení starostlivosťou o dieťatko. Niekedy sa potrebujeme porozprávať a venovať čas naozaj len sebe. Neváhajte v prípade potreby vyhľadať i odbornú pomoc terapeuta, pretože vaše dieťa vás potrebuje zdravých.

Spracované s použitím: caringforkids.cps.ca, zerotothree.org. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised