Staráme saVývin a správanie dieťaťa

„Trinedžeri.“ Trojroční, ktorí sa správajú ako tínedžeri.

 Anna Veselá   15.01.2019   0

Trinedžer. Malý človek, ktorý s tebou žije a v rodnom liste má napísané tri roky, ale podľa správania je to pravý tínedžer.

„Mama, choď preč.“ „Nevyrušuj ma.“ „Nechaj ma, ja sám.“ „Ty pôjdeš do kúta.“

Takéto a podobné vety vám môže venovať vaše drzé, ale inak milučké trojročné dieťa. Malý puberťáčik.

Shutterstock

 

Malý puberťáčik

V mihu sekundy sa dokáže zmeniť zo sladkého, nežného stvorenia na impulzívne, tvrdohlavé, neskrotné a naoko veľké.

Ak také máte doma, netreba špeciálne vysvetľovať, aké náročné to môže byť deň čo deň. Prečo sa  trojroční správajú ako tínedžeri – alebo ako im prischlo, trinedžeri, vysvetlila psychoterapeutka Ilene S. Cohen.

 

Učia sa, ako narábať so svojimi emóciami

Okolo veku troch rokov je to s emóciami u detí v podstate čiernobiele. Ak si myslia, že je niečo zábavné, budú sa nekontrolovane smiať. Ak sa im prihodí niečo zlé, neutíšiteľne plačú. Všetko prežívajú intenzívne a občas sa nám môže zdať, že reagujú neprimerane.

Ešte si nevedia celkom spájať svoje pocity so slovami a len veľmi ťažko sú schopné kontrolovať ich. Rodičia by sa mali snažiť zachovať pokoj, trpezlivosť a opakovať si, že v tomto veku deti nemajú kapacitu, aby sa dokázali ovládať.

Chcú okamžite všetko

Ak niečo trojroční chce, urobí pre to všetko, bez rozmýšľania. Zoberie mame čokoládu z tašky, hoci práve povedala „nie,“ alebo do mamy strčí, keď je nahnevané (a nedostane, čo chce).

Ide o to, že odkladať uspokojenie našich potrieb, že niečo nemôžeme mať hneď a zaraz a zvládanie frustrácie s tým spojenej, sa ešte len učíme a nie je to niečo, čomu trojročný človek naozaj rozumie.

Učia sa, ako riešiť konflikty

Trojroční sa vysporiadavajú s problémami na spôsob, že udierajú, hryzú, strkajú a v tej chvíli nerozmýšľajú nad tým, či to je pekné alebo škaredé.

Je dôležité, aby tieto lekcie správania odovzdal dieťaťu rodič, rozhovorom alebo vlastným príkladom, aby sa dieťa naučilo, ako „kultivovane“ riešiť konflikty s inými.

Rozvíjajú zmysel pre humor

Deti milujú smiech, aj keď v tomto veku sú pre nich najzábavnejšie témy, ktoré sa točia okolo hovienok a cikaničiek a podobných vecí.

Áno, aj keď ako rodičom nám to vtipné veľmi nepríde, nevešajme hlavu. Raz z toho vyrastú a budú milovať už len duchaplné vtipy. Občas aj sarkazmy na rodičovský účet. Ha-ha!

Učia sa hrať s inými deťmi

Kým do veku troch rokov sa hrajú viac-menej paralelne, vedľa seba, v tomto období sa začínajú učiť, ako sa hrať spolu s inými deťmi. Požičiavanie hračiek však ešte nemusí ísť ruka v ruke s ochotou zahrať sa s kamarátmi.

Rastie z neho malý veľký človek

Menia sa nám pred očami naozaj rýchlo a ten čas sa už nikdy nevráti. Čo môže znieť na jednej strane strašne, ale druhá vec je, že pred sebou máme človiečika, ktorý sa pretvára na zrelú osobu. Začína mať svoje myšlienkové pochody, vie, čo má rado a čo nie, má svoju osobnosť.

Už je tomu tak. Teraz trinedžer, o chvíľu tínedžer.

Dôslednosť a trpezlivosť sú dve kľúčové veci, na ktoré by rodičia mali myslieť. Nie je to jednoduché obdobie, skôr veľká výzva, ako to v zdraví prežiť.

Nuž, nemali by sme si ich reči brať osobne, pripúšťať si ich správanie príliš k srdcu, ale mať stále na mysli, že sú to deti a správajú sa ako deti (hoci niekedy nevidíme rozdiel medzi deťmi a besnou zverou).

Naši trinedžeri nás budú testovať niekedy veľmi tvrdo. Budú sa metať, hádzať o zem, keď ich chytí zúrivý amok a záchvat hnevu. A my budeme mať chuť urobiť to isté.

V takých chvíľach bude pre nás veľkým mementom, že my sme tu rodičia a musíme sa správať ako dospelí – nezrkadliť ich stavy, ale byť pre nich bezpečným prístavom.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised