Zväčšenie prsníkov u detí.

Mgr. Ľuba Lapšanská 4

Aj vás vystrašilo, keď ste zistili, že vaše dieťatko, či už chlapček alebo dievčatko, má zväčšené prsia? Zaujímalo by vás, čo to znamená a ako to riešiť? 

Najskôr si ale povedzme, ako taký prsník „vyzerá“…

Ingimage

Vedeli ste, že po latinsky sa prsiam hovorí mamma? Takže, poďme sa pozrieť na ľudské mammy.

Prsia sa skladajú z prsných, resp. mliečnych žliaz (glandulae areolares), prsného dvorca (areola mammae) a bradavky (papilla mammae)… Dvorec a bradavka sú farebne tmavšie, pigmentované (to aby ich  bábätká „lepšie videli“ ). 

Hlavnou časťou prsníkov „zvnútra“ sú mliečne žľazy. Okrem toho tam máme tuk a väzivové tkanivo. A samozrejme cievy, nervové zakončenia atd. 

Nás budú zaujímať najmä žľazy.

Je ich cca 15 až 20 v každom prsníku a všetky ústia do bradavky, kde je ich vývod. Samotné žliazky sú od seba v prsníku  oddelené. Každá vyzerá ako malina – skladá sa z mnohých malých lalôčikov – odborne lobulí.

Každý ten lalôčik, alebo ak chcete alveola, má akoby stopku – mliekovod. Tie sa spájajú do hlavných mliekovodov, a ako som už spomínala ústia v bradavke. Prsné  žľazy sú rozmiestnené v „celom priestore“ prsníka, po obvode. Majú ich ženy i chlapi. I deti… 

Hormóny, hormóny

Počas dojčenia sa alveoly, lalôčiky zväčšujú a napĺňajú mliekom. Môže za to množstvo hormónov, najmä progesterón, estrogén a prolaktín. No a pomaly sa dostávame ku koreňu veci. Zväčšenie prsníkov u detí má teda na svedomí zvýšené množstvo hormónov. 

Ingimage

V odbornej literatúre sa udávajú tri možné dôvody, prečo majú deti zväčšené prsné žľazy:

1. Hormóny od matky

A to hlavne tesne po pôrode. Keďže počas pôrodu sa naše telo od hormónov takmer zblázni, je logické, že časť z nich sa dostáva aj dieťatku. Preto sa najčastejšie zväčšenie prsníkov objavuje u novorodencov.

Prvé opuchnutie žliaz nastáva v prvých týždňoch života po narodení. Bez ohľadu na to, či ide o chlapčeka, či dievčatko. 

Materské hormóny sa dostanú krvným obehom do tela dieťaťa. Tým sa mliekovody v prsiach cysticky rozšíria a obsahujú takzvané mledzivo z tuku, bielych krviniek a odlúpnutého epitelu.

Po pôrode materské hormóny zaniknú a v nasledujúcich týždňoch sa strácajú aj všetky sprievodné zmeny..

Niekedy dokonca môžete zaregistrovať, že dieťatku z bradaviek vyteká tekutina podobná mlieku alebo priesvitný výtok. Tento stav je fyziologický a ak nepretrváva, nie je potrebné ho nejako riešiť. 

Druhá možnosť je, že sa prsia zväčšia v neskoršom období u detí, ktoré sú dojčené. I tu totiž môžu hormóny ženy prejsť do materského mlieka a ovplyvniť zväčšenie. Tento stav môže pretrvávať určitý čas aj po skončení dojčenia.

Ingimage

2. Mäso a hormóny

Pediatri často hovoria o tom, že za zväčšenie prsníkov môže i konzumácia mäsa. Resp. konzumácia mäsa zo zvierat odchovaných „na hormónoch“. Ak si doma chováte vlastné zvieratá a konzumujete iba tie, problém bude určite niekde inde.

Takže ak nedojčíte a vaše dieťatko má podozrivo zväčšené prsia, skúste vylúčiť bežne dostupné mäso (najmä kuracie) z obchodov.

Avšak, ak sa stav nezlepší (pozor, nejde to za jeden deň, telo potrebuje určitý čas na odbúranie hormónov), tak je tu ešte tretia možnosť: 

3. Zdravotný problém

Obvykle endokrinologický… V tomto prípade sa nevyhnete ultrazvukom, odberom a vyšetreniam. Určite je to však lepšie, ako niečo zanedbať…

4. Bisfenol A

No a veľmi zaujímavé bolo zistenie o bisfenole A. Viete, čo to je? Plast. Alebo odborne: „stavebná častica polykarbonátových plastov a epoxidových živíc“. Vyrábajú sa z neho napríklad aj dojčenecké fľaše, hračky, plechovky na potraviny a konzervy, ale i medicínske pomôcky. A prečo bisfenol A spomínam práve tu?

Na stránke priateliazeme.sk som sa dozvedela, že:  „Bisfenol A ovplyvňuje najmä hormonálnu sústavu. Tak ako mnohé iné toxické látky, dokáže fungovať v organizme ako hormón estrogén – naviaže sa na receptor namiesto neho a zasahuje do expresie génov.“

Tým pádom je schopný spôsobiť  aj zmeny v mliečnej žľaze! Moja rada znie: fľašky sklenené, hračky drevené…

Ingimage

 

Ako dieťatku pomôcť

No a okrem toho, čo som tu spomenula, by ste možno chceli vedieť i to, ako dieťatku pomôcť. Lebo ak si samé spomeniete na dojčenie, nie vždy je zväčšenie prsníkov príjemné a môže i dosť nepríjemne bolieť.

Radu vyberám z knihy Zdravé tehotenstvo, prirodzený pôrod od Ingeborg Stadelmann:

Rozmiešajte v lyžici rastlinného oleja dve kvapky éterického oleja z levandule a dieťatko natrite. Ak to nepomôže – skúste to, čo pomáha dojčiacim matkám. Urobte obklad z tvarohu a levandule.

Hrudkovitý tvaroh dajte schladiť do chladničky, nasypte ho na klasickú bavlnenú plienku, pokvapkajte dvoma troma kvapkami levandulového éterického oleja, zabaľte a priložte dieťatku na prsia. Verím, že sa im uľaví…

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Ľuba Lapšanská

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár