6 vecí, ktoré dieťa potrebuje od rodiča

Annie 1

Podľa Tamary Hill, americkej psychoterapeutky, ktorá sa špecializuje na prácu s deťmi a dospievajúcimi, je povinnosťou nás, dospelých, správať sa k deťom tak, aby cítili, že sú osobnosťami, ktoré si vážime, ľúbime, počúvame a berieme ich názor do úvahy.

Toto je podľa nej šesť spôsobov, ako môžete pomôcť svojim deťom v ich emocionálnom rozvoji.

 

Priateľský prístup

Čas, ktorý trávite s dieťaťom je dôležitý, pretože iba tak sa vytvára vzájomná blízkosť. Bez spoločne stráveného času vzťah nevybudujete. Rodičia neprikladajú dôraz priateľskému aspektu vzťahu s dieťaťom, no priateľstvo je dôležité, aby dieťa vedelo, že sa na vás môže obrátiť vždy, keď potrebuje.

 

Bezpodmienečná láska

Dieťa musí vedieť, že ho milujete bezpodmienečne. Lásku a podporu musia deti dostávať aj vtedy, ak manželstvo alebo vzťah medzi rodičmi nefunguje. Dajte deťom pocítiť, že ich milujete bez odsudzovania a kritizovania.

 

Rozhovor

Mnohí rodičia si myslia, že sa s nimi deti nechcú rozprávať, a tak s nimi ani netrávia veľa času pri spoločnom rozhovore. Ale deti sa v skutočnosti rady rozprávajú s dospelými, pretože tak získavajú pocit zrelosti.

Rozprávajte sa s dieťaťom o tom, čo má rado, čo ho zaujíma, o tom, čo prežilo v škole. Ak sa s ním budete rozprávať o všetkom, bude vedieť, že ste tu vždy pre neho a hocikedy za vami môže prísť a poprosiť o pomoc alebo o radu.

 

Jasné hranice

Vaše dieťa musí vedieť, kto je dospelá a zodpovedná osoba, ktorá sa o neho stará. A hoci komunikácia a priateľský prístup sú dôležité, aj tak musí dieťa poznať, že nie je celkom „na vašej úrovni.“

Ako rodič musíte určiť hranice a mať nad nimi kontrolu, aby sa dieťa cítilo bezpečne. Vezmite pritom do úvahy osobnosť vášho dieťaťa, niektoré deti potrebujú viac slobody, iné potrebujú rodiča, ktorý je vodcom, autoritou, potrebujú aj viac pravidiel.

 

Rešpektovanie

Deti musíte aktívne počúvať, nielen vypočuť si ich. Iba tak im vysielate signál: naozaj si ťa vážim.

 

Dôslednosť

Ak sú rodičia vo svojom správaní dôslední, deti vedia, čo od nich môžu očakávať. Hoci sa pokúšajú zmeniť realitu vo svoj prospech, treba v dôslednosti vytrvať.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár