9 prejavov rodičovskej lásky: toto môžu dať deťom iba rodičia

Bruno Ferrero 0

Úlohou rodičov nie je utierať slzy detí, ale zabraňovať, aby sa tvorili, píše Bruno Ferrero v knihe Šťastní rodičia.

Vnútorná istota, citová vyrovnanosť, úcta k sebe, zmysel našej dôstojnosti a našej hodnoty, toto všetko môžu dať dieťaťu iba rodičia, hovorí Ferrero.

Rodičom radí, ako získať doktorát z rodinnej lásky, ktorá urobí vaše deti šťastnými a spokojnými.

Ingimage

 

Musíte sa veľmi dobre starať o seba, ak sa chcete starať o svoje deti.

Prvou povinnosťou otca voči svojim deťom je milovať ich matku a naopak. Ak vzťah, ktorý spája rodičov, ostáva živý a silný, v rodine obyčajne všetko funguje dobre a problémy sa dajú riešiť.

Mama a ocko sa musia znova periodicky zamilovávať. Ženy potrebujú vyjadrovať svoje city, cítiť, že ich niekto počúva a chráni, muži potrebujú cítiť ocenenie za to, kto sú.

 

Nestačí deti len milovať, treba, aby aj cítili, že sú milované

– uvedomiť si, že sme milovaní, to je tajomstvo šťastia. Dennodenne by malo každé dieťa počuť od mamy a otca: „Mám ťa rád.“ Som šťastný, že ťa mám. Byť spolu je krásne… Za šťastie rodiny sú zodpovední všetci.

 

Milujte deti také, aké sú – jedinečné osobnosti. 

Deti tu nie sú od toho, aby uspokojovali všetky očakávania svojich rodičov, či od toho, aby uskutočnili ich sny.

Ak dieťa nezodpovedá predstavám rodičov, celé dni ho len opravujú, vylepšujú, obrusujú. Tým si však spôsobujú len utrpenie a nechuť. Deti musia byť sami sebou.

 

Objavujte talenty vašich detí.

Víly, ktoré by dali deťom do kolísky zázračné vlastnosti, nejestvujú. Rodičia musia svojim deťom pomáhať nájsť a pretvárať veľké množstvo ich „talentov“: ich vrodené schopnosti a možnosti a potom ich pomaly viesť k tomu, aby ich čo najlepšie prejavili.

Deti treba často povzbudzovať. „Som na teba hrdý,“ to sú magické slová.

 

Robte veci spoločne.

Čo najčastejšie spolu jedávajte. Hľadajte chvíle na dôverné rozhovory. Pozerajte alebo spoločne komentujte televízne programy.

Zahrajte si s nimi futbal, naučte deti čítať dobré knihy. Počúvajte ich, keď si porania koleno alebo rozprávajú o filme, ktorý naposledy videli.

 

Zverujte deťom rozličné úlohy v domácnosti.

Deti by mali preberať zodpovednosť primeranú ich veku. Napríklad 7-ročné dieťa si vie vybrať, čo si má obliecť, malo by si vedieť udržať poriadok vo svojej izbe, upraviť si posteľ.

Každému v rodine by mali patriť určité úlohy. Pomôcť môže tabuľka s rozdelením drobných prác napríklad v kuchyni. Sú to malé triky, aby sa deti učili zodpovednosti.

 

Pomáhajte deťom kontrolovať ich temperament.

Temperament sa často podobá zlému diablikovi. Prebýva v nás a „núti nás“ robiť veci, za ktoré sa potom hanbíme.

Rodičia musia deti učiť, že toho diablika možno kontrolovať. „Môžeš sa hnevať na seba alebo aj na svoju sestru, ale nikdy ju nesmieš biť, ani nikoho iného. To sa nesmie.“

 

Buďte príkladom sebaovládania.

Múdra rada hovorí: keď tvoje deti vzdorujú, ty nevzdoruj. Ovládať svoju povahu pred deťmi i pred cudzími je prvým veľkým príkladom, ktorý treba dávať svojim deťom.

Vedieť ukázať trpezlivosť a pochopenie, aj keď rastie napätie, pomáha zlepšovať vzťahy.

 

Pamätajte si, že pochvala je vždy účinnejšia ako kritika.

Často kritizované deti sa dajú ľahko znechutiť a stávajú sa osobami, ktoré si málo vážia samy seba.

Podľa istého japonského bádateľa vzorec povzbudenia je O (P) : T = 5 : 1. to znamená, že dieťa, ktoré raz za deň potrestám (T), musím v ten istý deň 5x odmeniť (O) alebo pochváliť (P).

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (13 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár