Patríte k rodičom, ktorým leží na srdci napredovanie a zdravý duševný vývoj svojich detí?
Unavujú vás univerzálne rady vašich mám, svokier či iných blízkych o tom čo by dieťa malo vedieť a ešte nevie alebo čo by nemalo robiť a robí?
Radi by ste počuli odborné názory na výchovné situácie, ktoré vám vaše deti pripravujú?
Chýba vám istota, či vaše výchovné počínanie je tým správnym?
Zaujíma vás psychológia vo vzťahu k rodine, výchove a deťom od ich počatia až po dospelosť?
Máte chuť vedieť viac?
Práve pre vás pripravila Katedra psychológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave v opäť školskom roku 2010/2011 vzdelávací kurz:
Abeceda rodiča
V priebehu 10-tich stretnutí počas dvoch semestrov si môžete rozšíriť oblasť svojich poznatkov, podeliť sa o svoje skúsenosti, či konzultovať s odborníkmi na také témy ako sú:
- špeciálne poruchy učenia,
- hyperaktívne deti,
- poradie súrodencov,
- detský vzdor,
- zvládanie školských povinností,
- rozvod v rodine a mnoho iných.
Garanciou kvality sú skúsení vysokoškolskí pedagógovia s dlhoročnou praxou vo svojej špecializácii, ale aj skúsení odborníci z praxe. Vzdelávanie je certifikované najstaršou Katedrou psychológie na Slovensku s 50. ročnou tradíciou vo vzdelávaní odborníkov z oblasti psychológie. Viac informácii získate na www.psychologiavkocke.sk.
Viac som sa k štúdiu vypytovala hlavnej aktérky, PhDr. Hanky Smitkovej, PhD.
Minulú jeseň sme u nás na webe uverejňovali pozvánku na váš dvojsemestrálny kurz Psychológia v kocke. Čo vás k realizácii takýchto vzdelávacích aktivít viedlo?
Asi všetci s profesiou psychológ/psychologička máme skúsenosti s ľuďmi, ktorí nám hovoria, že ich psychológia zaujíma, alebo ju chceli študovať (okrem toho si asi rovnako často myslia, že túto prácu robíme, lebo nie sme úplne v poriadku a riešime si ňou svoje problémy ;-), či chcú poradiť, pomôcť…
Zdalo sa nám, že by bolo fajn využiť znalosti, energiu ľudí, ktorí pracujú na našej katedre. Sme odborné pracovisko so skúsenými špecialista/tkami a dlhou tradíciou – naša katedra oslávi tento rok 50. výročie svojho založenia.
Vieme o sebe, že sme nielen akademikmi s teoretickým a výskumným zázemím, ale súčasne máme prax v mnohých oblastiach psychológie. Ponúkli sme preto taký obsah kurzu, ktorý podľa nás môže zaujať práve rôznorodosťou tém – je tu zastúpené tematika myslenia, emócie, školské problémy, sexualita, vytváranie prvého dojmu, poradenská práca s deťmi, ako to vyzerá, keď prídete k psychológovi….
Ako prvý kurz hodnotíte teraz, po jeho skončení?
Boli sme až zaskočení záujmom o prvý kurz – keď sme ho otvárali, mali sme naplnený už aj druhý. Ohlasy prvých absolventov sú veľmi dobré – mnohí by chceli pokračovať ďalej, buď prehlbovať začaté témy, alebo sa venovať iným. Spätné informácie od účastníkov sme dostávali aj v krátkych dotazníkoch hneď po skončení výučby, takže sme mali čerstvé informácie o tom, v čom by sa mohol každý prednášajúci zlepšiť. Aj to, že naši „študenti a študentky“ prichádzali a venovali nám svoj čas po sobotách, bolo pre nás znakom toho, že pre nich tie stretnutia mali zmysel.
Myslím, že akýmsi vedľajším prínosom bolo to, že sa stretávali ľudia, ktorí mali niečo spoločné – záujem učiť sa, diskutovať, posúvať sa ďalej – medzi účastníkmi boli sestry, kolegovia, kamaráti, kozmetička, vysokoškolský študent, PR manažér, mamička na rodičovskej dovolenke, učiteľka, asistentka… Jedna z prvých končiacich povedala peknú myšlienku: „…Čo teraz budem robiť po sobotách 😉 ?! …“
Tak to poteší. Takto povzbudení – určite chystáte i niečo nové.
Vymýšľame ďalej , pripravili sme kurz – “Abeceda rodiča”, so začiatkom od apríla 2010. Je venovaný výlučne deťom – od tém týkajúcich sa toho, čo sa deje s dieťatkom počas tehotenstva, cez témy týkajúce sa vývinu a jeho možných komplikácií, vzťahov a problémov v rodine, talentovaných detí a mnohých iných….
Akými témami sa budete zaoberať?
V skratke vymenujem tie nosné:
- Pozri, kto to hovorí?! (A tak sa to začína…)
- Poďme sa hrať.
- Mama je len jedna.
- Vychovávať vie predsa každý…
- Dieťa z pohľadu psychoanalýzy
- Mám dve sestry, je to dôležité?
- Chodíme do školy
- Rastiem a zrejem
- Keď nejde všetko tak ako by malo…
- Rodina je systém
- Keď jedenie je problém…
- Nepozorné deti
- Deti a rodina v kríze
- Špeciálne poruchy učenia
- Mosty k sebe
- Poradenská práca s dospievajúcimi
- Talent nášho dieťaťa, alebo po kom to dieťa je?
- Tri generácie pod jednou strechou.
- Rozvíjame detskú tvorivosť
Akou formou sú prednášky vedené?
Môžete očakávať nielen prednášky, ale aj cvičenia, diskusie a stretnutia s ľuďmi, ktorí majú podobné záujmy ako vy. Prednášajúcimi sú skúsení vysokoškolskí pedagógovia a pedagogičky s dlhoročnou praxou vo svojej špecializácii, ktorí vedia zaujať a vtiahnuť do problematiky.
Výučba bude prebiehať na FFUK počas 10 víkendov (vždy v sobotu) od apríla 2010 do januára 2011, teda 2 semestre.
Viac na stránke Psychológia v kocke.
Práve sa začína nový beh kurzu…
super clanok, skoda ze nebol napisany skor, prihlaska sa totiz musi podat do 24.9. a uhradit kurz do 29.9… este raz skoda, lebo ma zaujal a bola by som sa prihlasila
Ten článok tu už bol asi pred mesiacom, vid dátum reakcie nižšie, takze predpokladám Ze to nemajú plne a prihlásiť sa ešte Da . Vyzerá to dobre.
ja som chodila pocas svojej tretej materksej dovolenky na podobny dvojsemestralny kurz, a dobre mi to bodlo, chvilu nebyt len mama a zienka domaca, ale aj spoluziacka, vrele odporucam, nech uz mate na studium akykolvek dovod)