…aby chúďa o niečo neprišlo…

Mária Kohutiarová 15

Dívam sa na to moje škvŕňatko nádherné, a normálne mám pochybnosti. Neoberám ho o skvelú budúcnosť v zjednotenej Európe a svete bez hraníc? Moje dieťa totiž napriek všetkému boomu a odporúčaniam “nezávislých špecialistov” s titulmi so psycho a pedago, ešte neabsolvovalo žiadne hodiny angličtiny. A to už hraničný vek – tri mesiace – dávno malo!

Okná vnímania dokorán

Tri dni surfovania po nete vďaka diskusii u nás ma takmer paralyzovali. Hľadala som objektívny pohľad a miesto toho som sa dozvedela samé chvály a odporúčania, prečo sa má dieťa od útleho veku ranobábätkovského kŕmiť minimálne spíkmi a ingliš úsmevmi. Celkom mi chýbal rozumný pohľad na vec človeka od fachu, a tak si ho musím urobiť sama.

Okná vnímania drobca dokorán sú super vec, aj to, že ho učenie teraz tak nebolí, ako mňa, keďže som ani v čase stredoškolskom napriek vyslovenému zúfalstvu mojich všetkých jazykárov (pre informáciu: ruština, nemčina, angličtina, francúzština, latinčina) mávla nad ich užasnutým poznaním o mojom jazykovom talente rukou a na jazyky, okrem svojho doteraz riadne ohybného a nabrúseného, som pekne zvysoka kašlala. 

Celkom beriem hravý spôsob a vnímanie reality okolo seba  aj v inom jazyku, keď už nežijem v dvojjazyčnom manželstve z pohľadu pôvodu mangela. Len mi to všetko príde prehnane skoro už len z praktických dôvodov – napríklad to moje dietko mi vydrží byť hore tak maxi hodinku a pol, potom šups do hajan. Stresovať sa, či nám sadne čas bdenia s časom „vyučovania“ na nejakom  ťažko zasolenom kurze mi príde rovnako divné, ako ho pre tie ťažké peniaze kvôli tomu budiť. Ak je to okno vnímania otvorené až do 6 rokov, tak neviem teta Helen, prečo nie je možné počkať do času, kedy má dieťa trošku iný harmonogram spánku a bdenia a viac sa podobá „veľkému“ človekovi, čo už okolo tých 2-3 rokov môže byť celkom fajn a čo som si aj ja istú zábavnú stránku v igliš  našla, na ktorú nacucnem môjho škôlkára.

Otázniky zatiaľ bez odpovedí

Odhliadnuc od faktu otvoreného okna ma ako pedagóga a matku zaujíma aj iný aspekt, o ktorom som napriek tomu zúfalému klikaniu nenašla nikde odpoveď: akú identitu koreňov môže mať dieťa, ktorému sa podáva rovno s materským mliekom v prse (či vo fľaši) okrem materinskej reči rovnakým dielom aj nejaká iná? Možno je to niekomu jedno v tomto kozmopolitnom svete, kde sa stierajú hranice medzi národmi, ich tradíciou, jazykmi a neviem čím ešte vrátane pohlavných rozdielov, ale mne osobne to zdravé a dobré nepríde. Kam patrí človek, ktorý patrí všade kúsok? Kde je jeho miesto, jeho počiatok, jeho rodové zázemie? 

Možno vyzerám ako prapodivný tradicionalista, ale bez tradícií, bez istých základných istôt je náš život na houby – a to ja veru svojim deťom dať nechcem. 

Preto si pekne počkám, kým mi drobec podrastie a teraz tie nádherné okamihy, kedy nespíme, budeme veselo tárať, jak nám zobák narástol a spievať si klasicky „Ťap, ťap, ťapušky“ a variť kašičku v maľovanom randlíčku. Považujem dar materinského jazyka za taký dôležitý nielen pre budúce komunikačné zručnosti môjho drobca, ale pre vytvorenie zázemia a pocitu istoty, že mu ho teraz ničím iným intoxikovať nebudem.

Argumenty povolené

Máte šancu ma presviedčať a povedať mi, že som blb. Skúste ma dostať a zlomiť moju intuíciu o tomto „jazykovom probléme“ – len vás varujem, že som tvrdá palica. 

Pravdepodobnejšie je, že kým budem doma ja s ním, môžem mu o všetkom okolo vrátane rozboru spoločenskej a politickej situácie spokojne gavariť pa rúsky, nebo i hezky česky a pripravovať ho na hodiny malebnej francúžstiny s jeho tátom coby francúžštinárom so 40 –ročnou praxou hláškou „panžeremandlékontravú“ , ba aj usmievať sa na neho v štýle „žtaim“ alebo „loveju“. Nemecká verzia príde na rad po príchode jeho súrodencov… ako vidím na našom škôlkarovi, žerie ich jazykové úlohy ako lentilky a to som ho ako trojmesačného nechala pekne bejt.

Isté však je, že skôr, ako nebude mať náš benjamín režim jedného spánku cez deň, to nebude. Dovtedy sa na neho budem usmievať, prebaľovať ho, kúpať, kŕmiť a tešiť sa navzájom pekne po slovensky a „cadarmo“.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Maria, neviem, ci si niekedy pracovala v biznise, myslim, este pred mamickouskou erou. Skor nie, ak ano, mozno by si tie mamicky a fenomen HelenDorenYamahaPlavanieskojencami viac chapala. Cerstva mamicka je zo dna na den vhuplne zo sveta (fungujeceho na muzskom principe) zameraneho na zlepsovanie vykonu, efektivitu. Je zvyknuta mat plny diar a odskrtavat si ToDo list. Navyse obvykle strati velku cast socialneho zazemia, ktore mala. Vhupne, casto bez pripravy v podobe minulosti stravenej starostlivostou o malych surodencov, sesternice a krsnata, do sveta, kde to funguje uplne inak. Kde treba niekde zozadu vytiahnut instinkty, vnutorne hlasy. Citi sa byt v tom svete neista, neukotvena a HelenDorenYamahaPlavanieskojencami su takou barlickou, niecim, co da pocit investicie do buducnosti, osobnostneho rastu s certifikatom,niecim, co tu stranu v diari, ktora sa odrazu premenila na bielu roztekajucu masu, pekne strukturuje. Navyse, je to skvela prilezitost uniknut zo socialnej izolacie, najst si kamaratky s podobnym udelom…

     

    Potom casom, alebo poctom deti, mamicke pribudne vnutorna istota, skusenosti, povinnosti, ale aj kamaratky, mamicka zisti, ze velmi vela veci vo vyvoji dietata pride samo, a je uplne nezavislych na nasom velkom snazeni a investiciach. Ze na to, aby dieta “pricuchlo” k hudbe nie je treba certifikovane ucitela, osvedceny recept su uspavanky a spolocne spievanie popri miesani kase a vesani pradla. Ked ma skolopovinne deti, dokaze posudit, ci tie s anglictinou od troch mesiacov na hodinach exceluju. Preco nenechat mamicky prejst si tu cestu, bez takeho mazackeho, trochu povyseneckeho povznesenia, ktory som ja citila spoza Tvojej akoze “obhajoby”. Ja s Tebou fakticky so vsetkym suhlasim, zamrzel ma vsak ten ton, ktory na mna zahral “spoza”.

     

    Este k tomu rezimu – nedramatizovala by som ho. Teraz mas asi babatko s vacsim rozostupom po starsich, ale ruku na srdce – ked si mala starsie deti malinke – nikdy si to najmensie nebudila, aby si sla po starsich do skolky a skoly (nech tam nesedia do piatej)? Povedala si starsim detom: mily moj, si nadany na hudobnu, vytvarnu, cokolvek – ale ZUS-ka nebude, lebo ja nebudem, kvoli tomu, aby som ta tam odviezla, narusat babatku rezim? Babatka, ktore maju rezim a svoj klud byvaju vacsinou SPOKOJNE, babatka, ktore rezim nemaju, lebo sa musia prisposobit, byvaju obvykle ODOLNE. Ani jedno nie je v zivote na skodu.

     

    Inak – blahozelam k cerstvemu babatku. Mame tiez velku rodinu, aj ked v porovnani s vasou je to len taka ministvordetna rodinka a babatkovanie s najmensou si teraz vychutnavam asi najviac. Vsetko dobre…

  2. Mária, dieťa sa ti intoxikuje aj doma a ani poriadne nezbadáš ako. Starší súrodenci to istia. Aspoň u nás sa zadarilo. Náš najstarší osemročný vlastní CD Veselá angličtina pre deti a dcérka veru ešte nemala ani tri roky a už vedela minimálne polovicu ich repertoáru. Angličtina mi nevadí, mne skôr vadí intoxikácia češtinou, lebo niektoré dietky odchované minimaxom rozprávajú ako preučení češí a to sa fakt nedá počúvať. Ja mám radšej pre deti nakúpených veťa DVD a minimax sa nám zatiať darí úspešne ignorovať.

  3. Dobry den tiez si myslim ze toto nie je velmi stastny clanok. Ide hlavne o subjektivny pocit autorky a preto aj reakcie nan sa roznia. Kazdy ma predsa ten svoj pocit a svoju predstavu. Zijem v zahranici a mam dvoch chlapcov 2 a 4 roky. Sme dvojjazycna rodina a v skolke deti hovoria tretou recou. Myslim si ,ze vobec nemaju problem s identitou, vedia kde je rodisko ich matky aj ich otca dokonca aj to ich. Myslim ze to neriesia, len dokazu pochopit, ze tych krajin a jazykov je viac ako len ten slovensky a su schopni sa celkom lahko adaptovat v kazdom prostredi.Dolezite pre nich je , ze po tom vsetkom pridu do stabilneho prostredia doma, kde sa citia dobre a isto. Je strasne fajn pocut ked vam dvojrocne dieta zaspieva na dvore byva sliepocka nasa a potom twinkle twinkle little star bez najmensieho problemu, uplne spontanne, lebo je od malicka k tomu vedene. zwinker

  4. Maria, co je ta ”intoxikovacia” inym jazykom ktory spominas? Podla vychovnej socialisteckej prirucky z 80-ych rokov? Tvoj problem je, ze si vyberas na debatu produkty a temy dnesnej doby, ale mas ich neprebadane a tak pises len o pocitoch.

  5. Ale ved tak je to aj s plavanim dojciat, masazami, saunickami, yamahou, hudobkou, taneckami a pod.

    Stane sa nieco, ked to nase decka, lepsie povedane MY, neabsolvujeme? Nic, nicovate nic.

    Je nieco na tom, ked to absolvujeme? Takisto nie. Akurat budeme o par desiatok euriciek lahsi…(kedze vsetko vedu certifikovani instruktori :-))

     

    PS: So starsim deckom som sa hrabala pomaly na vsetko, s mladsou zistujem ze vlastne na nic. So starsim som si uzivala taketo mamickovanie, s mladsim si uzivam klud a pohodu doma. Milujem tu pohodu doma, aj ked bez certifikatu 🙂

  6. Ale Maria, nie je to tak davno, co si pisla reklamny clamnok na Helen Doron, a teraz sa potykas s otazkou, ze ci uz nie je neskoro?

    Myslim, ze zdravy rozum staci pouzit. Moje deti sa neucili anglictinu dokial nezacali chodit do skoly a nic im neuslo, ide im to fajn aj bez tych kurzov pre batolata za nekrestanske peniaze.

    Skusme si predstavit reklamu na vyuku holeja pre deti od 3 meisacov – budu s kocikmi na lade a niekto im bude o hokeji podmanivo rozpravat, ukazovat im prihravky… lezuni si ochytaju puk aj hokejku, ale Chara z nich asi nebude po 5 roku zivota.

    smile

  7. pehava, teraz som si vsimla tvoju otazku……….z prvou dcerou som zacala chodit ked mala 7 meisacov, z druhou ked mala 18 mesiacov a to preto, lebo tak vysiel vek ked otvarali kurz. Keby sa dalo skor tak by som isla skor………

    1. no neviem, ja mam rocne dieta, ktore mi spi este 2 x den a neviem si predstavit nejako sa natavit na nejake “vyucovacie” hodiny aby sme boli aj vyspinkani aj napapani …. proste neviem si to predstavit

  8. Ja ale stale nerozumiem tomu, ze sa zameriavate na vykon. Predsa vobec, ale vobec nie je podstatne ci dieta vie nieco povedat anglicky, neviem kolko slov alebo basniciek. Ved o to nejde. Ide o to, aby od malinka pocuvalo cudzi jazyk tak ako od malicka pocuva slovensky a uci sa ho, aj ked to zozaciatku nevidno, kedze nehovori. kedze to vsak pocuje uplne od malicka, je to pre neho prirodzeny jazyk, ktory pozna a nebude mat zabrany v nom rozpravat a rozsirovat si ho. Nemusi si v hlave prekladat co znamena ktore slovicko, lebo ho prirodzene vie a neriesi ani vyslovnost. to je ten dolezity zaklad na ktory uz bude len stavat.

    Ucenie v neskorsom veku napr. v skole je brzdene tym, ze clovek nepozna dany jazyk, jeho hlasove znenie, sposob tvorenia viet a aj ine chapanie vety ako u nas. Plus ostychavost z toho ze zrazu ma hovorit inou vyslovnostou a inak vydavat hlasky. A ucitelky uz hned chcu aby sa nahustili slovicka a gramatiku, tvorili vety ked oni este o tom nemaju sajnu. Tohoto je dieta ktore sa stretne s cudzim jazykom tak skoro usetrene.

    Keby som bola ucitelka cudzieho jazyka tak mu spievam a recitujem od malicka slovensky i anglicky, podla chuti a nalady ale nebudem cakat ziadne vykony a pocitat kolko slovicok uz vie………….. Cool

  9. Ja ale stale nerozumiem tomu, ze sa zameriavate na vykon. Predsa vobec, ale vobec nie je podstatne ci dieta vie nieco povedat anglicky, neviem kolko slov alebo basniciek. Ved o to nejde. Ide o to, aby od malinka pocuvalo cudzi jazyk tak ako od malicka pocuva slovensky a uci sa ho, aj ked to zozaciatku nevidno, kedze nehovori. kedze to vsak pocuje uplne od malicka, je to pre neho prirodzeny jazyk, ktory pozna a nebude mat zabrany v nom rozpravat a rozsirovat si ho. Nemusi si v hlave prekladat co znamena ktore slovicko, lebo ho prirodzene vie a neriesi ani vyslovnost. to je ten dolezity zaklad na ktory uz bude len stavat.

    Ucenie v neskorsom veku napr. v skole je brzdene tym, ze clovek nepozna dany jazyk, jeho hlasove znenie, sposob tvorenia viet a aj ine chapanie vety ako u nas. Plus ostychavost z toho ze zrazu ma hovorit inou vyslovnostou a inak vydavat hlasky. A ucitelky uz hned chcu aby sa nahustili slovicka a gramatiku, tvorili vety ked oni este o tom nemaju sajnu. Tohoto je dieta ktore sa stretne s cudzim jazykom tak skoro usetrene.

    Keby som bola ucitelka cudzieho jazyka tak mu spievam a recitujem od malicka slovensky i anglicky, podla chuti a nalady ale nebudem cakat ziadne vykony a pocitat kolko slovicok uz vie………….. Cool

  10. ja si tiez myslim, ze sa mojej malej nic hrozne nestane, ked sa zacne ucit cudzi jazyk “az” od skolky, ved teraz ma tych podnetov tooolko, potom sa to uz tak ustali a bude mat hlavicku volnu aj na to smile

  11. Som aj učiteľka (okrem iného aj angličtiny) a aj matka. Svoje deti jazyky učím doma, ale určite nie od 3, ani od 12 mesiacov. To nemá význam. Je to len strata peňazí, v našom prípade času. Ak sa niektorým rodičom zdá v pohode, že za 1-2 roky predrahých hodín pre bábätká vedia ich ratolesti vyblabotať 50-60 slov a zo 20 fráz, tak môžem ubezpečiť, že to naše deti zvládli za týžden (keď mali okolo 2,5-3 roky). V tomto veku sú deti schopné sa s lahkosťou naučiť pesničky, básničky, jednoduché vety…a je to zábava.

     

    Iné je to samozrejme v bilingválnych rodinách. To je iná kategória.

     

    Článok bol ale o tom, že autorke sa nezdá vhodné/správne/užitočné/dôležité….aby sa jazyky učili malilinké deti. Nuž..ak to nejakú maminku baví, berie to ako vyplnenie času na materskej, a chce sa jej do toho investovať peniaze (príp. čas), tak prečo nie? Je to podnet ako každý iný a určite neuškodí, keď dieťa vie, že pes je aj dog, a mačka je aj kočka. Si myslím….

  12. Hm, tak ja chodim na anglictinu s oboma dcerami, rezim spanku som si nastavila tak, aby v tom case nechodili spat. Pre mna je to nadherne spestrenie dni pocas materskej, obe tam chodia rady a ja tiez. Deti mam doma, nepcham ich do skolky a venujem sa im cele dni. Anglictinu beriem i tak, ze sa stretavaju s detmi kolektive, okrem kamosiek doma a babiek.Vedia slovenske basnicky i pesnicky a nemaju ziadny problem s identitou. Navyse mi anglictina skvele pomohla pri vysvetlovani starsej dcere (4,5 roka)co su staty, preco sa inde plati inymi peniazmi a hovori inymi jazykmi, pretoze toto ju velmi dlho zaujimalo. Keby som vedela anglicky tak dobre ze si trufnem ucit ju sama doma pri miesani hrncov, tak tam nechodime, ale neviem. Ja som uplne spokojna a decka tiez zwinker

    Mam ale pocit, ze niektore mamicky ,,zerie,, pocit ze nieco zameskali a preto vypisuju taketo clanky, ale mozno sa mylim, mozno len maju pocit ze musia skratka kritizovat snahu druhych.

    A co sa tyka penazi, radsej investujem do toho, aby som dieta pripravila na zivot tak, aby si vedelo v zivote SAMO poradit bez spoliehania sa na rodicov, ako im setrit velke sumy a tym ich ucit tomu, ze vzdy niekde bude niekto kto im zabezpeci peniaze.

    1. závisť ma nežere, zvedavá, len si nepostrehla malý detail v texte: že sa to týka 3 mesačných špuntov ako je teraz môj. Ty si brala deti na anglinu od 3 mesiacov? zachytila som len 4,5 ročnú dcéru, v čom problém nevidím. Trošku dať popzor na kontex v texte by nezaškodilo, ok?

  13. ano, vzdy sa uchechtavam, ked vidim na tych reklamach pre Helen Doron ci spol ze od 3 mesiacov ….. no zabavne to teda jesmile ale pre koho?

Pridaj komentár