Ako vychovať dieťa, ktoré si váži druhých, aj seba samého, to je jedna z veľkých výziev rodičovstva. Nie vždy však vieme, ako reagovať v rôznych situáciách a používame barličky, ktoré sú skôr na škodu veci.
Jedna z nich je napríklad aj veta: Ak neprestaneš, budem žalovať ockovi! Viete, akú správu tým v skutočnosti dieťaťu posielate?
Ingimage Poviem to ockovi Ak sa na ocka odvolávate príliš často, dieťa bude mať za to, že otec je zdroj moci, otec je ten, ktorý má v rukách spravodlivosť a rozhoduje, čo sa smie a čo nie a vy ste tu iba ako hovorca, ktorý len rozpráva, ale nič nekoná.
„Touto výhražkou dieťa učíte, že ocka sa treba báť, ale vy nie ste dôležitá. Váš názor nie je dôležitý, lebo vy iba niečo rozprávate, ale nekonáte,“ hovorí Laura Markham, detská psychologička z portála Yahoo Parenting. To nie je dobré ani pre vás, ani pre otca.
Na pokraji zúfalstva Najčastejšie túto vetu používa mama, keď sa cíti bezmocne a nevie, čo by ešte urobila, aby zabránila nežiaducemu správaniu dieťaťa.
“Ak vám takéto vyhrážky vypadnú z úst, viete, že ste vyčerpali všetky možnosti, ako vyriešiť situáciu. Preto vytvárate akýsi imaginárny nástroj moci, ktorý by ich dokázal nastrašiť,“ vysvetľuje psychologička.
Ako reagovať, keď vaše dieťa skáče ako besné po posteli a druhé lieta po izbe? Keď sa nechce obliekať a vy už meškáte do práce? Keď nechce otvoriť ústa a zjesť ani štipku rožka, hoci celý deň nič nejedlo?
Ingimage Chce to kľud a nohy v teple Hlavne nič nerobte, ani nehovorte, kým sa neupokojíte. Psychologička Laura Markham hovorí, že tým dávate dobrý príklad svojim deťom.
„V situáciách, ktoré si nevyžadujú bezprostrednú reakciu, tým ukazujete, ako sa môžu naučiť sebaovládaniu. Ak na nich hneď kričíte alebo sa im vyhrážate, nemôžete od detí očakávať, že sa budú správať inak.“
Deti sú otvorené počúvať nás vtedy, keď cítia porozumenie.
„Deťom nemôžeme iba všetko diktovať, nariaďovať a očakávať, že nás budú bez slova počúvať, vždy by sme mali brať do úvahy aj ich pohľad na vec,“ hovorí psychologička.
Skúste dohodu, nie vyhrážku Sú aj lepšie spôsoby, ako sa s dieťaťom dohodnúť, miesto vyhrážok. Keď sa nabudúce budete nachádzať v takejto situácii, hlboko sa nadýchnite, upokojte sa a pokúste sa im ukázať, že sa všetko dá riešiť dohodou, pri ktorej budete spokojní obidvaja. Vlastne celá rodinka: ani ocko už viac nebude strašiakom.
Loading...