Prichádza druhé bábätko. Rozkrájajte sa.

Alenka z R.D. 2

Čakala som druhé bábätko. Strašili ma komentáre viacdetných priateľov na tému: „Uvidíš, ako bude to staršie žiarliť“.

Psychológovia hovoria, že najobtiažnejší vek na zvládanie, či vlastne nezvládanie situácie, kedy príde do rodiny pre dieťa „konkurent“, je 2.- 4. ročný vekový rozdiel.

Shutterstock

No v iných kapitolách sa zasa dočítate, že práve tento rozdiel je z iných pohľadov a kritérií vlastne ideálny.

Súrodenci s malým vekovým rozdielom majú podobné záujmy, problémy, majú šancu byť si navzájom blízkymi, rodičia to majú ľahšie s vymýšľaním spoločných aktivít,…

Takže – múdru radu ohľadne ideálneho vekového rozdielu od nikoho nečakajte a plánujte ďalšie bábätká tak, ako to cítite len vy sami.

Tiež by ste nechceli byť len jednou z manželiek

Niekde som počula jeden krásny príklad. Manžel privedie domov nejakú cudziu ženu a s nadšením ju predstavuje svojej polovičke. “Bude to úžasné a krásne. Miláčik, od dnes budeme žiť všetci spolu a budeme sa mať navzájom veľmi radi,.. Bude tvojou najlepšou priateľkou.“

Ste manželka. Ste nadšená, že človek, pre ktorého ste boli doposiaľ jedinou a on pre vás stredom vesmíru, zrazu chce do tohoto harmonického vzťahu priviesť ešte niekoho cudzieho, s kým sa vy budete o neho deliť? Nejako takto môže chápať aj vaše dieťa príchod nového bábätka.

Keď si predstavíte, čo všetko sa odohráva v dušičke vášho prvorodeného dieťaťa, určite začnete uvažovať, ako to celé zvládnuť a neublížiť mu.

Keď prichádza ďalšie bábätko
Shutterstock

 

Rozkrájajte sa

Menšie deti v nás prirodzene vyvolávajú citovejší prejav ako tie väčšie. Tie potom závidia malým pozornosť, ktorá sa im dostáva a chcú si ju vynucovať. Preto hneď od začiatku sledujte rovnováhu v pohladeniach, pritúleniach i trestoch.

Pokúste sa rozdávať, i „rozdávať sa“ rovnakým dielom.

Tak ako si pohladenie ničím nevyslúži to malé, ale dostane sa mu len preto, že je to „benjamín“, tak si ho nemusí vyslúžiť ani to väčšie. Na začiatku, kedy je staršie dieťa ešte veľmi citlivé na novú situáciu, je dôležitý každý konkrétny moment.

To znamená – ak vás starší „pristihne“ pri láskaní sa s malým bábätkom, urobte láskavé gesto aj na jeho stranu hneď v tejto chvíli. Nenechávajte si to na potom.

V druhoch pozornosti, ktorú chceme rozdeľovať medzi staršie a mladšie dieťa, rozlišujme podľa ich veku. Možno je staršiemu ešte príjemné pritúlenie, alebo presne také isté „láskania“ akými sa venujete novorodeniatku, ale možno sa už na to cíti byť veľkým.

To však neznamená, že mu nemáme ako vyjadriť svoju náklonnosť. Vtedy mu venujme pekné slovo, príjemnú poznámku na jeho adresu z oblasti, v ktorej malo úspech (šport, škola, nápad a pod.)

Shutterstock

 

Rozdajte výsady 

Staršie dieťa by na oplátku za stratu svojho „jedinečného postavenia“ malo pociťovať „výsadu – byť starším“.

Byť oceňované za pomoc pri malom bábätku, dostať nejaký ústupok – napríklad môže ísť o niečo neskôr do postele, u tých starších možno dostane vreckové atď. Ak je zapájané do chodu okolo mladšieho súrodenca, dostáva pocit dôležitosti. Priniesť plienku, niečo odniesť,… opäť podľa jeho veku.

Buďte vnímaví k tomu, čo prežíva starší súrodenec vo vzťahu k mladšiemu. A buďte kreatívni v tom, ako budete negatívnym pocitom predchádzať, alebo ich aspoň potláčať.

Jeden príklad od nás – o dva roky staršie dieťa neznieslo, keď som chcela bábätko kojiť. Malo pocit, že sa tomu malému dostáva nejakým spôsobom viac, ako jemu samému.

Riešenie? Pri kojení som držala v náručí obe deti. Z jednej strany si spokojne hasilo hlad bábätko, a o to druhé rameno sa opieralo to staršie s fľašou obľúbeného kakaa. Toto bola pre neho dostačujúca satisfakcia. Priznávam sa, že pre mňa fyzicky dosť náročná, ale tých pár dní, pokiaľ to moje staršie dieťa pre útechu potrebovalo, som to s radosťou vydržala.

A preto vás chcem povzbudiť. Buďte vnímaví na pocity a prejavy vašich detí. Každé je jedinečné a preto len vy, ich rodičia, môžete odhaliť, ako im pomôcť zdolať toto ťažké obdobie bez zranení ich detských dušičiek.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (27 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. U nás to tiež bolo naopak: Druhorodené ležalo “odložené” v postielke, zatiaľčo ja som sa hrala so starším, kreslili sme si, spievali, rozprávali sme sa… A mladšie vždy muselo na pozornosť počkať. Bolo prítomné, ale nie účastné. Našťastie to bolo pokojné, tiché bábo ktoré sa rýchlo naučilo zamestnať sa po svojom. Výhoda bola, že sa rýchlo doťahovalo na staršie, všetko sa naučilo neuveriteľne rýchlo a do 2 rokov boli obe deti viac-menej na rovnakej úrovni. (vekový rozdiel 11 mesiacov).

  2. Bojovala som presne s opačným problémom – kým staršie dieťa vyžadovalo rôzne aktivity, dohľad a asistenciu pri mnohých činnostiach, novorodenec spinkal, a keď nespinkal, z kolísky nemal kam ujsť ani sa mu nemalo čo stať – skôr mladší súrodenec bolo chúďatko večne odložené a na niečo čakajúce. big green

    I keď som tomu zaužívanému cliché vždy sama podvedome verila, s odstupom času už menej rozumiem tomu, kde a prečo sa zrodilo – ja mám pocit skôr naopak – staršiemu, prvorodenému som sa snažila všetko dať, všetko som mala naštudované, mala som čas a priestor zahrnúť ho všetkým, čo som považovala za dôležité pre jeho “detskú dušičku”.. to “benjamínek” už toľko šťastia (a ja toľko možností a priestoru) nemal…..

Pridaj komentár