Čoraz viac dnešných rodín ostáva pri modeli jedného dieťaťa. Už nepotrebujeme mať veľa detí, ktoré by nám pomohli na statku alebo v domácnosti. Nemôžeme ich využiť ako lacnú pracovnú silu, čo bolo bežné, dokým detská práca nebola zakázaná.
Deti stratili svoju ekonomickú atraktivitu, už nie sú majetkom. Naopak sa hovorí, že nie každý si dnes môže dieťa dovoliť. Veľa rodičov sa rozhodne mať jedno dieťa, ktorému môžu dať “všetko.”
V minulosti sa na jedináčikov nedívalo blahosklonne, niektoré stigmy akoby pretrvávali dodnes. Určite ste sa stretli so stereotypmi, že jedináčikovia sú namyslení, rozmaznaní sebci a podobne.
Ale naozaj sú iní ako deti, ktoré majú brata alebo sestru? V čom sa od nich odlišujú?
Na niektoré otázky už priniesli odpovede aj výskumy. Zistili napríklad, že jedináčikovia:
Majú vyššie IQ
Podľa výskumu, ktorý trval 20 rokov a zúčastnili sa na ňom študenti stredných škôl, mali jedináčikovia vyššie IQ ako ich rovesníci, ktorí mali súrodencov.
Jedináčikovia majú zvlášť dobré komunikačné schopnosti, verbálny prejav majú lepší ako deti z väčších rodín, možný dôvod je ten, že mali oveľa viac možností rozprávať sa s dospelými ľuďmi v porovnaní s deťmi, ktoré vyrastali so súrodencom.
Majú väčšie sebavedomie
Istý výskum odkryl, že jedináčikovia mali viac sebavedomia a viac verili vo svoje schopnosti, ako deti z väčšej rodiny. Možno je tomu tak, pretože nikdy nevyrastali so starším bratom alebo sestrou, ktorí by sa im vysmievali alebo robili im zle.
Nie sú osamelí
Výskum Univerzity Ohio, do ktorého sa zapojili 13 tisíc školákov, odhalil, že jedináčikovia majú rovnaký počet kamarátov ako deti, ktoré majú bratov a sestry. Profesor a výskumník Toni Falbo z Univerzity v Texase to potvrdil vo svojej štúdii, ktorá trvala 35 rokov, jedináčikovia nie sú osamelší v porovnaní s inými deťmi.
Prečítajte si aj: Dievčatá sa častejšie rodia pekným ženám
Sú šťastnejší
Výskum so vzorkou 2500 detí priniesol zaujímavú správu o tom, že jedináčikovia sú šťastnejší ako deti, ktoré majú bratov a sestry, pretože sa nikdy nemuseli deliť o pozornosť a lásku rodičov.
Menej šťastné boli deti, ktoré mali viac sestier a bratov, polovička opýtaných priznala, že ich starší súrodenci týrali, jedna tretina dokonca dostávala pravidelne facky a bitky od starších súrodencov.
Majú väčšiu šancu, že sa rozvedú
Podľa výskumu Univerzity v Ohiu, jedináčikovia majú väčšiu pravdepodobnosť, že sa v budúcnosti rozvedú v porovnaní s deťmi, ktoré majú súrodencov. Čím väčšia rodina, tým menšia šanca rozvodu, s tým, že každý brat alebo sestra znižuje šance rozvodu o 2 %.
Psychológovia to vysvetľujú tak, že jedináčikovia nemali možnosť naučiť sa robiť kompromisy na rozdiel od detí z veľkých rodín. V konečnom dôsledku nejde len o to, prežiť šťastné detstvo, ale celý život.