VychovávameDieťa a iné deti

Súrodenecké nezhody

 Katie   04.08.2022   0

Ak žije pod jednou strechou viacero detí, je len zákonité, že sa čas od času hádajú, škriepia a bijú. Preto sa istá dávka takéhoto správania súrodencov dá predpokladať. Dôvodom na ich bitky môže byť čokoľvek od nudy až po pocit hanby.

shutterstock

Upozorniť na seba

Dôvodom číslo jeden je túžba dieťaťa upútať pozornosť rodiča. Keď deti cítia, že im nevenujete dostatok času a pozornosti, bijú sa, aby vás zaujali. Hoci to vyžaduje od rodičov nervy takmer z ocele, najlepším riešením v tomto prípade je deti ignorovať.

Odmietnite sa nechať vtiahnuť do riešenia ich bitky či hádky. Radšej sa sama seba spýtajte, či ste im venovali dostatok času. Ak nie, tak sa s nimi môžete vybrať na prechádzku do parku alebo na pieskovisko.

Nudím sa

Súrodenci sa tiež často bijú jednoducho z nudy. V tejto situácii je najlepšie vypnúť televíziu a dať im nejakú zmysluplnú prácu alebo zábavku. Ak sa pri nej unavia, nebudú mať dosť síl na bitku.

Jedným z možných riešení je poslať ich do „kúta“ s dobrou knihou /ak už vedia čítať alebo si aspoň pozerať obrázky/. Považujte to za správny výchovný krok. Nielenže zlepšíte ich čítanie, ale uvidíte ako sa do knihy zahĺbia.

Starší s bábom

Súrodenci sa niekedy hádajú a bijú, keď staršiemu je už „trápne“ hrať sa s mladším. Cíti, že už je starší a je spoločensky neprípustné, aby sa hral s „bábätkom“. Tiež sa bojí toho, že by sa mu kamaráti posmievali.

Ja môžem

V niektorých prípadoch býva dieťa uprednostňované alebo vnímané ako obľúbenejšie u svojich kamarátov. Práve to dieťa začne bitku, pretože si myslí, že si to môže dovoliť.

Moc chutí nielen dospelým ale aj deťom. Porozmýšľajte, či aj vy náhodou nezastávate vždy len to jedno z detí. Spravte všetko pre to, aby to tak nebolo.

Čierna ovca

Ďalším dôvodom, prečo sa súrodenci hašteria a bijú je fakt, že jedno z nich sa cíti byť čiernou ovcou rodiny. Podvedome verí tomu, že nie je dosť alebo tak dobré ako jeho súrodenec.

Vo väčšine prípadov nie je pravdou, že by svojho brata či sestru nenávidelo. Neznáša len pocit, že jeho rodičia ho nevedia pochváliť. Najhoršie, čo môžu spraviť je povedať mu: „Prečo nesedíš /nehráš sa../ tak poslušne ako tvoj brat?“

Od dieťatka k sebe

Prijmite fakt, že každé dieťa je jedinečné. Čím viac sa budete snažiť, aby boli vaše deti rovnaké, tým bude v rodine väčší stres. Možno sa vaše deti nebudú menej biť, avšak ak budete prihliadať na uvedené fakty, vo vašej rodinke bude vládnuť pokoj a láska.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised