VychovávameDieťa a iné deti

Vďaka sestre môžeš byť lepším človekom

 Anna Veselá   16.03.2018   0

Veru tak. Mať sestru znamená byť vo výhode, tvrdia odborníci. Možno ste si práve v tejto chvíli spomenuli na všetky hádky, keď ste si so sestrou skočili do vlasov. Ale až dnes sa dozviete, aké boli pre vás užitočné.

Shutterstock

 

Alex Jensen z Univerzity Brigham Young, autor štúdie, zaoberajúcej sa vzťahmi medzi bratmi a sestrami, hovorí, že vďaka sestrám sa nám darí rozvíjať talenty, ktoré potrebujeme v sociálnej oblasti, a to komunikáciu, ochotu dohodnúť sa, schopnosť urobiť kompromis.

Sestra je dôležitá pre duševné zdravie

Potrebujete pomoc? Zavolajte svojej sestre. Podľa výskumu, ktorý bol zverejnený v roku 2010 v časopise „Journal of Family Psychology“, sestry sú dôležité pre naše mentálne zdravie a sebavedomie.

Zachraňujú nás totiž pred samotou, nedostatkom lásky, sebeckosti aj pred strachom. Neskôr v živote, keď nám zomrú rodičia, sú to sestry, ktoré ďalej udržiavajú kontakty v rodine.

Odborníci zo spomínanej univerzity majú za to, že vďaka sestre sme milší, dokážeme ponúknuť pomoc, podeliť sa, pretože sestry podnecujú pozitívne sociálne správanie. Svojou láskou a náklonnosťou vzbudzujú cit pre empatiu a altruizmus.

A hoci sa aj súrodenci hádajú, kým je medzi nimi láska, ich vzťah to nenaruší. V sporoch sa musia naučiť ovládať svoje emócie a tieto schopnosti sa v ďalšom živote určite zídu.

Jeffrey Kluger, autor knihy „The Sibling Effect“ hovorí, že sa v takýchto výmenách veľmi dobre naučíte argumentovať.

Preto muži, ktorí vyrastali so sestrami, sú v komunikácii lepší ako jedináčikovia alebo tí, ktorí mali iba bratov. Platí to však aj opačne, v rodine plnej dievčat, kde chýbal brat.

Chlapci, ktorí majú sestru, sú vraj aj rozhodnejší a nezávislejší, tvrdí výskum z Univerzity Ulster. Niektorí idú ďalej a hovoria, že aj šťastnejší a optimistickejší ako ľudia, ktorým v živote chýbala sestra.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised