Zopár tipov, ako zvládnuť príchod nového súrodenca

Petronela Hercová 0

Deti reagujú na príchod súrodenca rôzne. Aj extrémne. Narodenie druhého, tretieho dieťaťa znamená pre matku obrovský nápor na psychiku a telesný výkon.

iStock

Starostlivosť o viacero detí je mimoriadne náročná a staršie deti sa môžu cítiť odstrčené.

Obzvlášť náročné je zvládnuť menšie dieťa, ktoré ešte nenavštevuje škôlku, keď do rodiny pribudne novorodenec. Tieto deti často reagujú na príchod súrodenca extrémne – láska alebo neskrývaná nevôľa sa u nich môžu prejavovať veľmi intenzívne a tieto emócie sa môžu rýchlo striedať.

Prečítajte si prvú časť článku: Keď starší súrodenec žiarli

Obava z konkurencie malého súrodenca je celkom prirodzená, ale je dobré, ak ich vopred pripravíme na príchod ďalšieho člena rodiny. Usilujte sa, aby v rodine pretrvávala pohoda, citlivo vnímajte aj ostatné deti (obzvlášť tie menšie), snažte sa im rovnako venovať.

Ako pomôcť starším deťom zvládnuť túto situáciu?

Zapájajte ich do starostlivosti o bábätko.

Poproste ich, aby doniesli čistú plienku, krém alebo nejakú inú pomôcku. Nesmiete však naliehať, proste o pomoc, iba ak dieťa prejavuje ochotu.

Venujte sa staršiemu dieťaťu osobitne.

Niekedy to môže byť obzvlášť náročné, ale dieťa potrebuje cítiť, že ho ľúbite a chce vás mať aspoň na chvíľu samo pre seba.

Miesto zákazu pozitívna alternatíva

Nezakazujte mu niečo kvôli súrodencovi (napr. hrať sa hlučne), radšej mu navrhnite inú alternatívu, pretože sa môže na súrodenca zlostiť a niekedy vám to môže robiť napriek.

Podporujte zdravý súrodenecký vzťah.

Snažte sa, aby staršie dieťa pochopilo, že zo súrodenca môže vyrásť kamarát. Hovorte mu, ako ho braček alebo sestrička ľúbi, že ho musí ochraňovať, upriamte jeho pozornosť na súrodenca, keď sa na neho smeje alebo sa snaží smerom k nemu vydávať prvé neurčité zvuky.

Spoločný čas

Snažte sa hrať s oboma deťmi naraz, napr. na schovávačku alebo si spievajte, rozprávajte rozprávky.

Čas „iba ja sám.“

Snažte sa určitú časť dňa tráviť mimo domu, napr. na detskom ihrisku, kde sa dieťa môže hrať s inými deťmi, zapájať sa do kolektívnych hier a pri tom si trošku oddýchne a odreaguje sa od všetkého, čo súvisí s jeho mladším súrodencom.

Čas sama pre seba

No a je veľmi dôležité popri všetkých starostiach a radostiach s deťmi nájsť si čas aj sama pre seba. Nájdite si spôsob, ako sa odreagovať, načerpať nové sily, zdravo sa stravovať.

Z času na čas požiadajte niekoho (partner, starí rodičia), nech vás zastúpi, aby ste sa mohli stretnúť s priateľmi, zájsť do spoločnosti alebo si len tak oddýchnuť.

Prečítajte si tiež: Materská je drina, ak máte len jedno dieťa.

 

Na vzťah treba čas

Aby si dieťa obľúbilo mladšieho súrodenca, na to treba čas a trpezlivosť. Ani sa nenazdáte a budú sa spolu hrať, stanú sa kamarátmi, ale nezabúdajte, že k tomu potrebujú čo najviac pozitívneho pobádania z vašej strany.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Pridaj komentár