Mnohí rodičia vedia, že získať pre dieťa miesto v štátnej škôlke môže byť adrenalínový zážitok – pretože ešte stále nemá každý na súkromnú, alebo jednoducho iná možnosť nie je. Niekedy však stačí obzrieť sa za dobrým nápadom do zahraničia, ani nie tak ďaleko. Myšlienka denných matiek/otcov funguje úspešne už nejaký čas v Rakúsku.
Čo je to?
Aj keď opatrovanie – na živnosť či na čierno – poznáme aj tu na Slovensku, dokonca sa nájde za poplatok aj v niektorých materských centrách, status dennej matky/otca je o niečom inom. Denná matka/otec sa vo vlastnej domácnosti za plat/odmenu stará popri svojich deťoch o ďalšie deti iných rodičov podľa vzájomnej dohody. Vynikajúce na tejto službe je fakt, že dieťa zverí rodič do prostredia rodiny, ktorá vďaka prísne stanovenej hornej hranici /v Rakúsku max. 5 detí vrátane svojich/ ostáva klímou bežnej domácnosti.
Nezanedbateľné je aj to, že opatrovanie – stráženie detí nie je presne fixne stanovené na hodiny, ako materská škôlka – dá sa použiť flexibilne trebárs len na dni, kedy potrebuje rodič ísť k lekárovi alebo si niečo vybaviť, alebo ak pracuje na dohodu, tak na niektoré dni na niekoľko hodín. Samozrejme, ak potrebuje opatrovanie pravidelne v rámci pokrytia svojho pracovného času, je tu aj táto možnosť. V Rakúsku dokonca tieto opatrovateľské služby ponúkajú niekde – podľa dohody s konkrétnou dennou matkou/otcom – aj nočné opatrovanie.
Aká je záruka?
Ak dávame dieťa do materskej škôlky – a je jedno, do ktorej – pýtame si referencie, o primeranom vzdelaní nám nenapadne ani pochybovať. Dať dieťa niekomu cudziemu – pokiaľ to nie je niekto známy – mnohým rodičom príde ako veľmi odvážne. V Rakúsku však každý uchádzač o poskytovanie takýchto služieb musí prostredníctvom Úradu pre mládež absolvovať náročné školenie (niečo ako minipedagogika), ktorého absolvovanie je jedným z predpokladov obdržania licencie na vykonávanie opatrovania, adepti na opatrovateľskú činnosť absolvujú taktiež stáž.
Musí tiež predložiť doklady o zdravotnom stave, výpis z trestného registra, potvrdenie o doterajšom vzdelaní, znalosť štátnej reči, potvrdenie o fyzickej kondícii (niečo podobné, ako kondičné testy) a tiež podmienky, ktoré sú stanovené Úradom pre mládež na získanie licencie. Aj pri zbežnom pohľade na inzeráty v Rakúsku, hľadajúce dennú matku/otca vidno, že zrejme je úroveň týchto školení vysoká, pretože jednoznačne rodičia hľadajú opatrovateľku/ľa, ktorý má licenciu a školenie prostredníctvom tohto úradu.
Dobrý deň,
Článok ma veľmi zaujal a aj keď je starší vedeli by ste mi dat niekto bližšie info k tomu co človek potrebuje, aby sa mohol stať “dennou mamou” na Sr?
Podmienky, vzdelanie, poprípade vlastne skúsenosti, +/-, atd. Budem vďačná za každé info.
Vopred ďakujem
Môj email janka.balajovaa@gmail.com
Podobny system funguje aj v UK – vola sa to childminding. Je to zivnost a childminderka (su aj muzi ale nie vela, vacsinou su to zeny) musi byt registrovana, bezuhonna, ovlada prvu pomoc, atd a musi postupovat podla rovnakych osnov ako postupuju jasle/skolky (deti tu zacinaju skolu 4-rocne), musi sa podrobit pravidelnym inspekciam ktore maju rovnake kriteria ako tie pre skolky, deti musi rovnako pripravit na nastup do skoly. Mnohym rodicom takato forma starostlivosti viac vyhovuje, lebo napriklad surodenci rozneho veku mozu byt spolu, alebo ‘otvaracie hodiny’ su flexibilnejsie, alebo nechcu aby dieta bolo vo velkej skupine a uprednostnuju domace prostredie. Funguje to dobre – akurat vlada vymysla ako zjednodusit administrativu a usetrit financie, lebo robustny system regulacie a inspekcii nutne nieco stoji. Na druhej strane deregulacia by zrejme viedla k znizeniu kvality. Este co sa tyka vzdelania – tu pracovnicky v skolke nemusia mat kvalifikaciu, mozu si nejaku urobit popri praci ale nemusia, je stanovene urcite % pracovnikov co musia mat taky alebo onaky stupen kvalifikacie a ti maju potom viac zodpovednosti – za planovanie aktivit a podobne. Takisto childminderky okrem zakladneho treningu nemusia byt kvalifikovane, ale mnohe si doplnaju kvalifikaciu popri praci. Vzhladom na to, ze deti nastupuju do skoly vo veku 4 roky, tak na predskolsku starostlivost zase nejaka vysoka skola nie je nutna.
Váš komentár Blahoželám Mirke414 a prajem jej veľa ďalších úspechov!
Žiaľ, nikde som sa zatiaľ nedočítala, či sa táto vec pohla …
A možno by sme aj naše dieťa zverili takejto žene,bývame totiž v meste, kde sú súkromné škôlky pridrahé( …áno, pani” nesúhlasiaca”, aj keby sme od ÚPSVaR dostali tých max. 230 Eur, aj tak by sme museli z vlastného vrecka doplatiť 150 Eur, čo si ľudia zamestnaní v štátnej správe veľmi nemôžu dovoliť ) a štátna škôlka neprichádza do úvahy ( vyskúšali sme, ale sme obidvaja plakali, a nakoniec vzdali… ).
Takže držím palce každému,kto má v pláne pustiť sa do takejto super výpomoci!
Určite by to bolo vhodné zaviesť aj ku nám, považujem to za super alternatívu namiesto škôlky… v našej rodine nikdy škôlka nebola zvykom, aj ja som navštevovala babičku namiesto škôlky, ktorá nemala žiadny edukačný plán a bola som vzornou žiačkou, ktorá poslúchala vzorne pani učiteľku na rozdiel od oťukaných bývalých škôlkarov, nemali som mnou žiadne problémy a vychodila som jednu z najťažších VŠ. Jedla som to, čo navarila, ale nikdy som nedostala žltačku, tak, ako deti v niektorých škôlkach. A ešte by som odporučila tej, ktorá napísala svoj nesúhlas 15.12.2010, aby sa išla pozrieť do škôlok, kde deti v zime musia cvičiť pri dokorán otvorenom okne bez tielok a ponožiek,iba v kraťasoch s tričkom, zato učiteľky sú dobre oblečené a nech si domyslí, že asi prečo to robia…ale ja jej to pošuškám- možno jej to nedôjde: aby chýbala aspoň polovica triedy, aby pani učiteľky mali menej starostí…toto by nehrozilo pri tagesmutti!
Veľmi dúfam, že to čím skôr schvália aj u nás!
Ja chcem len napisat,ze presiel rok od posledneho komentara a ja mam stale tie iste deti baby narastli,pribudli nove deti a vsetko klop,klop klape ako ma.odvtedy som si spravila dalsi kurz sice uz so zameranim na starych ludi ale veci z kurzu prvej pomoci sa zidu aj pri detoch,nielen pri strarych ludoch.
je to riadna blbost. hygiena vyzaduje na priestory podla zakonov a vyhlasok splnenie noriem, ktore take panelaky ani standartne rd vobec nesplnaju (napr. 3m vyska dennej miestnosti), deti v skutocnosti nie su vychovavane podla ziadneho edukacneho planu, a keby to takto slo az do nastupu do skoly, dieta by na skolu nebolo vobec pripravene. a ked vam u takejto opatrovatelky dieta z “poctivej domacej” stravy dostane salmonelozu ci ine crevne nevolnosti, tak sa budete divit, ze niet paky na domahanie sa spravodlivosti. system je dobre od januara dost dobre nastaveny, matka dostane az 230€ na preplatenie nakladov sukromnej skolky ci detskeho centra od UPSVaR. netreba vymyslat voloviny “unudenych a ziskuchtivych” mamiciek, ak ich to tak strasne bavi starat sa o cudzie deti, nech idu studovat pedagogiku a nie nejaky rychlokurz a nech sa zamestnaju ako ucitelky ci zdravotne sestry v zariadeniach.
nic v zlom,ale zahranicie(aspon moja par rocna skusenost) je trosku ina ako Vase skusenosti a nazyvat blbost co Ste neskusili alebo sa neocitli v takej situacii je dost silne slovo(napr.co s dietatom ked si skolka zmysli ze 6.12.si predlzia prazdniny a rodicia musia pracovat?)..my sme napr. kontrolovane a to bez ohlasenia sefky agentury a s detmi mame super zabavu v case ked su maminky v praci,lebo inak sa neda,lebo skolky a aj skoly su tu z prestavkami takze niekedy ine moznosti niesu.aj vase dieta dostava z “”poctivej” domacej stravy salmonelozu?lebo ak robi niekto rozdiel medzi svojim dietatom a cudzim by takuto vypomoc nemal robit taka vec ako dat nieco dietatu zjest trebarz co i len z ineho dna ma vobec nenapadlo ja detom dokonca pecivo chodim kupovat zvlast pekarovi a bloky poctivo odkladam… lebo to by som si na triko nevzala.u nas su tagesmutti vlastne na vykritie casu ked dieta pride zo skolky do casu kym pridu rodicia z prace takze denne je to len okolo 2-3 az 5 hodin.a take kurzy co absolvujeme par x do roka by som odporucala kazdej maminke..opak je to ze tu napr.zveruju mamicky svoje deti babysiterkam co su dievcata vo veku 16rokov napr.cez noc alebo ked ide maminka ku kadernicke tomu hovorim trufalost,lebo stat sa moze vselico a dat dieta dietatu pokladam za riziko ale zasa ine je ked maminka potrebuje trebarz pracovat doma a babysiterku si najme len na hranie k dietatu ale pod dohladom.netreba hned kazdy napad hadzat do kosa ved kazdy ma moznost volby,ci nie?
alebo potom je tu este jedna osvedcena moznost a to dat deti v case prazdnin k starym rodicom,alebo len tak nechat behat po ulici najlepsie tak vsetky tri naraz a potom ked sa prihodi nejaky uraz vycitat si ze sme precenili moznosti starych rodicov je niekedy pekne neskoro…ale beriem kazdy nazor.kazda minca ma dve strany dobre aj zle.
hahahmusim sasmiat, mna od jedneho roka opatroval dedko,lebo mama pracovala, jeho dom nemal 3 metre vysoke stropy, krmil ma stravou,ktoru sam navaril z domacich surovin, ktore dopestoval, nepouzival edukacny plan, alesedliacky rozum, co sa tyka mojej prpravy do skoly, celu ZS som mala same jednotky, absolvovala som gymnazium a VS so statnicami s vyznamenanim, 😀 nikdy som nebola vazne chora, nemala vazny uraz pocas jeho starostlivosti a napriek tomu ze som nemala okolo sebane deti vyrastol zo mna normalny jedinec. hahaha smejem sa na potrebe noriem a edukacnych planov pre zdravy vyvoj dietata 😀
my tak fungujeme vo Svajciarsku.Som denna matka (Tagesmutti)mamicky nosia deti ku mne domov momentalne mam 4dievcatka a su to uzasne baby.jedna stalica je uz u nas cez dva roky.
tageskinder.blogspot.com
Presne som bola v tejto situacii pri prvom dietati, ked som dostala pracovnu ponuku a maly mal dva a pol roka. Kamaratka , ktora mala presne take dievcatko sa mi ponukla, ze ho bude doobeda opatrovat, kedze islo o polovicny uvazok. Bolo to super aj pre mna aj pre deti. Samozrejme, ze som jej platila za kazdu hodinu, dokonca potom opatrovala maleho aj cely den pred nastupom do skolky. Priatelky sme ostali nadalej velmi dobre, len sa bohuzial odstahovali mimo Bratislavu, ale sme stale v kontakte. Teraz mame obidve rocne deti, a hned mi navrhla, ze by ho znova vzala do opatery, ale bohuzial uz vozenie autom mimo Bratislavy je casovo narocnejsie. Ale mam tu este aj svokrovcov aj rodicov, takze v pripade skorsieho navratu do prace mi pomozu aj oni.
Evka, ak svojej priatelke doverujes, tak je to podla mna najlepsia volba opatrovania pre deti, ty budes spokojna, ked vies , kde je tvoje dieta a to je to najdolezitejsie.
Dufam, ze coskoro sa aj tu zavedie takato forma opatrovania.
Výborný článok a výborná myšlienka. Presne to je smer sklbenia práce a rodiny, ktorý dnes vyspelé spoločnosti potrebujú. A som rád, že aj Rakúšania pri ich alarmujúco nízkej úhrnnej plodnosti hľadajú cestu ako z toho von. Ako mať aj rodinu s deťmi / nielen 1 dieťa / aj sa mocť realizovať v praci, aj sa z toho nezblázniť
Takže pokojne by sme tú myšlienku mohli prebrať a realizovať aj u nás…
no som prave v situacii, kedy by sa mi takato rodina hodila … par dni v tyzdni. Len mam mentalny problem. Ak by som dala dieta do rodiny priatelke, ktora cca aj ma zaujem popri svojej materskej zobrat este 1 dieta, a privirobit si tak, tak nas priatelsky vztah sa zmeni na obchodny, kedze ju budem platit, a to ma na tom strasi.
Platite priatelom za to, ze sa vam staraju semotamo o deti?
Nič nebrani tomu, aby ste si aj svojpomocne bez peňazí pomohli, ale ako rozšírenie možností a alternatíva školok je to predsa výborné.Pre Vašu priateľku to bude forma zamestnania. Ak by bola Vaša priateĺka kaderníčka a prídete si ku nej do kadernictva urobiť vlasy, nebudete jej platiť, lebo by sa Váš priateľský vzťah stal obchodný ???