Škôlky na Slovensku sú už kadejaké a pomaly viac záleží na tom, kto ich vedie a akú má motiváciu, ako to, či sú štátne alebo súkromné – lebo ťahajú z našich vreciek eurá tak či tak.
Od septembra si ich budeme naplno užívať znovu. Nie je preto od veci urobiť si malé porovnanie so zahraničím zo skúsenosti jednej obyčajnej mamy.
Škôlky ako také
V Belgicku je viacero druhov škôlok – samozrejme, sú tu súkromné aj štátne, ale pre zamestnancov inštitúcií EÚ je tu tzv. európska škôlka. Vo frankofónnej časti Belgicka je pre bežných ľudí samozrejmosťou frankofónna „l’école maternelle“, aj keď sa všeobecne tvrdí, že tie flámske sú o dosť lepšie. Rozdiely sú však aj medzi samotnými štátnymi materskými škôlkami – takže je to stále o testovaní, ktorá vám sadne najviac.
Bežné pomery v škôlke
Ak ste zvyknutí na mnohé veci v slovenských materských štátnych škôlkach ako štandard, ktorý už neriešite, v Belgicku na to musíte zabudnúť. Deti sa totiž neprezúvajú, niekde nie sú ani skrinky na oblečenie. Pyžamá na spanie a postieľky sú tu tiež ilúziou – deti majú „siestu“ bežne oblečené a obuté na rozkladacích dierkovaných lôžkach. Oveľa horšie sú tmavé priestory vo vnútri, veľmi málo priestoru na pohyb vonku a hlavne – 25 detí na jednu učiteľku v triede. Niekde je aj problém s hygienickými zariadeniami vo forme vysokých dospeláckych záchodov a len studenou tečúcou vodou.
Deti
Treba sa pripraviť na to, že polovica detí má ešte cumlíky, plienky a zelené soplíky. Deti všeobecne bežne prichádzajú choré a bežný je nedoliečený kašeľ v triede. Deti tu totiž nastupujú do jaslí veľmi skoro – od 3 – 6 mesiacov – a tak sa sopeľ či kašeľ považujú za bežný štandard. Čo je paradoxom, v škôlke tolerujú aj dieťa, ktoré prinesiete ráno s teplotou do 38 stupňov Celzia. Rozhodnutie dávať syna v chrípkovej sezóne do škôlky len na dopoludnie hodnotila učiteľka ako prehnanú starostlivosť – a v niečom asi mala pravdu, lebo lekára tam deti potrebujú zriedka.
Stravovanie
Systém, na aký sme zvyknutí na Slovensku – teda že deti dostanú desiatu, obed aj olovrant, uvarené, pripravené, teplé, čerstvé – opäť v Belgicku v štátnej škôlke nefunguje. Desiate pripravujú rodičia systémom kolotoča, takže na každú rodinu vyjde 2-3 krát v mesiaci česť pripraviť do triedy 25 porcií mliečneho výrobku, ovocia či cereálií. Menšie deti obedujú v triede len polievku a sendvič od rodičov, väčšie majú obed v jedálni, ktorý prinesú z vývarovne. Olovrant nie je žiadny, a to tam mnohé deti sú až do 18.00 h. Pitný režim je na tom ešte horšie – hoci si deti prinesú každé svoju malú fľašku na celý deň, v drvivej väčšine ostane nedopitá aj táto.
Čo je fajn
V škôlke, kde chodí syn našej čitateľky (teda do škôlky, ktorú po prvom neúspešnom pokuse zmenili), sú veci, ktorými sa zas naopak dá inšpirovať. V škôlke sú deti rôznej farby pleti. Preferujú triedy so zmiešaným vekovým zložením – sú tam deti 3, 4 a 5-ročné. Dieťa dostalo hneď patronát staršieho chlapca – 5,5 ročného – ktorý mu pomáha s obúvaním, obliekaním a pri náročnejších činnostiach. Majú mladú učiteľku, ktorá to s deťmi vie – ale to už je pridaná hodnota, ktorá niekde je a niekde nie je – rovnako ako u nás doma.
Čo z toho by ste brali a čo ste radi, že máte práve v tej svojej škôlke, nechávame už na vás…
Za skúsenosti a popis situácie ďakujeme mamine Júlii Jurkovej.
Spracovala Mária Kohutiarová
Váš komentár
zijeme v bruseli par mesiacov a moja dcerka dnes nastupila, vraj do jednej z tych lepsich skolok. mozem len potvrdit slova maminy, ktora pisala tento clanok. bola som sice pripravena, ze to bude ine ako v slovenskej skolke, ale… ked som odchadzala, v duchu som zavidela detickam na slovensku, ktore dnes prisli prvy den do krasnej vonavej skolky s cistymi postielkami a krasnymi hrackami.
malej len nalepili meno na oblecenie, dali nam obalku s dotaznikom a to bolo vsetko. vobec si nas nevsimali, aj ked priznavam, ze je tam aj jazykova bariera, ucitelky vobec okrem riaditelky nevedia anglicky ani ceknut. to, ze sa deti neprezuvaju, su usoplene, kaslu, na to som si uz chtiac-nechtiac zvykla, ale to, ze v triede nie je na zachode ani v prvy den toaletny, rozbite umyvadlo, uterak a mydlo tu nepoznaju, ked som pytala ucitelku, tak na mna vyjavene pozerala, ze co chcem a samozrejme o teplej vode sa moze len snivat, na tu ani nemaju kohutik. vsetky hygienicke navyky, co som doteraz svoje dieta ucila, tym padom padaju, a to hovorim o obycajnom umyvani ruk pri pouzivani toalety, alebo pred jedenim. zubna kefka s poharikom a menom je pre tunajsie ucitelky tiez sci-fi, ale mydlo a uterak…, to j uz na povazenie. hracky spinave, polamane, aj to len par. lehatka, ci ako to nazvat, nahadzane v jednej zatuchnutej tmavej miestnosti… no hroza! a to podotykam mame jednu z tych lepsich skolok, ktora je pod patronatom miestnej princeznej. ked citam na nete nespokojnost slovenskych mamiciek, ze detom v skolke davaju len biele pecivo, rastlinne maslo… tak by som im odporucala stravit par minut minut v belgickej skolke… uz teraz sa tesim, ze o necele dva roky budeme navstevovat skolu NASU slovenskuuu…
No, keď to tak čítam, ešte si poviem, že zlaté naše Slovensko a naše “socialistické” školstvo (resp. jeho pozostatok). Naša škôlka (klasická, štátna) je v podstate v pohode, len min. šk. rok sme mali problémy s učiteľkou. Tento rok máme inú a nech to nezakríknem, zdá sa, že je to v poriadku. Čo sa týka poplatkov, na poslednom stretnutí rodičov som sa v duchu pozastavovala nad tým, že sa niektorí rodičia bránili zvýšeniu “dobrovoľného” príspevku z 30 na 35 EUR na 1/2 roka. Zdôrazňujem, že to vychádza zvýšenie o 1 EUR mesačne v šk. polroku. Len pre porovnanie, môj manžel denne prefajčí viac. Ja som na to stretnutie už išla s tým, že k niečomu takému dôjde. Však všetko sa zdražuje, tak prečo nie v škôlke (tým samozrejme nechcem povedať, že som tým nadšená, možno len zmierená). Inak v porovnaní so súkromnou škôlkou je to niekoľko násobne lacnejšie. Však aj preto sú tak obsadené.
hm, hrôza, len neviem do akej miery je to tvrdá realita a kde sa začína už trochu teatrálnosti. Možno krivdím pisateľkám, no mne sa sa zdá ten režim malých detí horší ako za vojny a tým pádom je pre mňa nepochopiteľné ako tam vychovávajú svoje deti..
Hygiena, stravovanie a rozvíjanie osobnosti sú pojmy, ktoré sú tam asi veľká neznáma … Hlavne, že rodičia žijú v domčeku s “operkou”, pomocnicou v domácnosti, aby sa mohli venovať práci a zarábať peniaze na ich zaplatenie. Keď prídu domov, môžu dať dieťaťu pusu a zaľahnúť…… Asi tak???
No hlavne že majú demokraciu , dúfam, že tam nedospejeme, lebo ako sa zdá mladí ľudia sú našimi západnými krajinami a cestovaním po nich unesení a náchylní k preberaniu ich zvykov …
Moja skusenost zo slovenskej skolky- mala si pri sankovani (tiez aktivita ako z dielne vysinutych) zlomila klucnu kost a nikto si to samozrejme nevsimol. A to spanie v pyzamach cez den v nasich skolkach je absolutne nezmyselne.
Preco si myslis, ze spanie v pyzamach cez den je nezmyselne?
Zijeme v UK a mala je v 1 triede. Deti nastupuju do skoly povinne akonahle dosiahnu 5rokov /aj v priebehu sk.roka/, ak je miesto, rodicia ich mozu dat uz od dovrsenia 4 – narocne, nie?
Za skolku – statnu ci sukromnu – sa totiz platia hrozne sumy /priemerne 150 libier na tyzden!/
Sme v jednej zo skol s lepsou povestou, deti sa prezliekaju, dostanu denne ovocie, maju pekny dvor na hranie, sedia vsak cely den na koberci a pisu fixkou na tabulky /asi v ramci setrenia papierom/.
Som zvedava co nas caka dalej.
Suhlasim s tym /bola som aupairka/ ze pristup k detom v zapadnych krajinach je ‘spartansky’. Je to vsak tak odjakziva, a tak si rodicia nic ine asi ani nevedia predstavit, alebo sa nemozu ozvat – to este nevieme.
Zijem v Belgicku vo flamskej casti a nesuhlasim s hore uvedenym clankom. Situacia nie je taka strasna ako sa to opisuje nasa mala chodi do skolky velmi rada a ucitelky su velmi mile, je cistucko, dostatok priestoru na hranie, samostatna izba na spanie a deti ktore maju horucku musia zostat doma, etc. Urcite existuju miesta ktore nie su az take dobre, ale urcite by som porovnala viacero skolok predtym nez takyto clanok napisem.
Váš komentár
Toto je standartna celodenna skolka v usa,nikto sa nezamysla nad tym,nezalezi ci je to draha ci lacna “day care” pre deti od 6 t do 5 r, topanky sa nevyzuvaju deti su oblecene v postielkach ,iba v zime maju extra zimne overaly a cizmy v taske na prezlecenie ,su tam s miernou teplotou nikto to neriesi,rodicia ich nemaju kam dat jednoducho musia pracovat ziadna ocr platena tu neexistuje ani matersky prispevok ani detske pridavky,mam syna v 1 triede a topanky aj tam maju cely den ani na telesnu nemaju extra ubor ,behaju skacu v tom co maju oblecene zvykla som aj na balenie sucheho obeda ,hlavne jedlo je tu vecera ….Je naozaj pravda,ze deti tu nie su tak chore ako na sk ,moj ma 6r a mal 2x atb v zivote…
toto je asi nejaka low cost skolka (je vobec certifikovana?) a nie bezny standard… alebo to bude ta frankofonna a flami maju viac rozumu? kazdopadne, celkovy obraz o zapade by som si z nej nerobila.
vsetko je vec penazi. luxus sa da zaplatit urcite aj v sukromnej skolke. ale je pravda, ze my tu frfleme na nieco, co je inde absolutnym nadstandardom
Fuuuha, tak toto je ten skvely zapad Europy, ku ktoremu sa snazime priblizit? Hlavne ten poobednajsi odpocinok kompletne v topankach a vo veciach, v ktorych zrejme aj jedli a hrali sa vonku, ma dostal.
Zaujimalo by ma, co na to rodicia, a ci im to nevadi, ale asi su zvyknuti, a nevedia si to predstavit inac, ked maju deticky od par mesiacov v jasliach.
No po prečítaní tejto skúsenosti už nebudem reptať na naše škôlky. Len by ma zaujímalo aká sú pomery v tých európskych škôlkach pre “chudobných” rodičov-europapalášov.