Deti a drogy

Mgr. Silvia Sabolová 4
slecna pije

Poznanie, že je vaše dieťa závislé, nie je príjemné. Keď sa to už stane, otázky rodičov sú zvyčajne tie isté: “Ako je možné, že sme si to nevšimli skôr? A prečo sa to stalo práve nám?“

Závislosť – či už od alkoholu, drog alebo automatov – nie je problémom len sociálne slabých občanov. Ako sa hovorí, tieto veci sa stávajú aj v tých najlepších rodinách. Ako vzniku závislosti predchádzať, ako vybadať prvé príznaky a čo robiť keď už je zle?

Komunikácia

Ak hovoríme o závislosti a najmä o prevencii, je treba viac ako inokedy klásť dôraz na komunikáciu. Rozprávate sa so svojim dieťaťom? Viete, čo robilo celý deň a s kým trávi voľný čas? Viete, čo bude robiť zajtra? Deti, najmä tie v puberte, nie sú nadšené „výsluchmi“ rodičov. Treba ich preto na takéto rozhovory pripravovať od útleho veku. Pozorne počúvajte čo vaše dieťa hovorí a ak sa vám aj niečo nepáči, nekričte hneď a nezakazujte. Výsledkom by bolo iba klamstvo a vyhýbanie sa rozhovorom zo strany dieťaťa.

Pýtajte sa, rozprávajte sa s dieťaťom denne. Nájdite si čas, prejavte záujem o jeho život a všetko čo robí. Snažte sa vytvoriť také prostredie, v ktorom sa vaše dieťa nebude báť zdôveriť sa s prípadným problémom.

Niečo sa vám nezdá? Pozorujte.

Skutočnosť, že už deti na základných školách užívajú alkohol a že študenti stredných škôl fajčia bežne marihuanu, je zarážajúca. Ako zistíte, či v tom aj vaše dieťa „nelieta“? Pozorujte.

  • Pozorujte dieťa, keď sa večer vráti domov zo schôdzky s kamarátmi. Snaží sa uniknúť do svojej izby bez toho, aby ste s ním hovorili? Je z neho cítiť alkohol, alebo cigarety? Zdá sa vám zvláštne? Uhýba pohľadom, nedokáže súvisle komunikovať?

  • Dôkladne prezrite jeho izbu. Našli ste fľaše s alkoholom, tabak alebo neznámy prášok či injekčné striekačky?

  • Miznú vám peniaze?

  • Preverte absencie v škole. Má vymeškané hodiny, o ktorých neviete?

  • Zmenilo sa dramaticky správanie dieťaťa? Je napríklad nadmerne agresívne?

    Ak ste čo len na jednu otázku odpovedali kladne, je treba dôkladne s dieťaťom prehovoriť. Pod ťarchou prípadných dôkazov alebo priamych otázok sa deti zvyčajne priznajú. A čo potom? Ihneď vyhľadať odbornú pomoc – centrum pre liečbu drogových závislostí, resocializačné stredisko či minimálne obvodného psychológa, ktorý vás odporučí na vhodného špecialistu. Nenechajte sa presvedčiť, že to zvládnete doma sami. Najmä ak sa jedná o tvrdé drogy, prekonať závislosť bez odbornej pomoci je takmer nemožné.

    Priznať si, že je vaše dieťa závislé, nie je jednoduché. Ani požiadať o pomoc odborníkov. V každom prípade je to to najlepšie, čo pre svoje dieťa môžete urobiť.

    Prečo sa to stalo práve nám?

    Je nespočetne veľa dôvodov, prečo sa môže z človeka stať osoba závislá od alkoholu, drog, automatov či PC hier. Najmä mladiství sú ohrozenou skupinou. Rodičia zvyknú vinu pripisovať zlej partii. Áno, do zlej partie sa dieťa aj zvyčajne dostane. Ale čo tomu predchádzalo?

  • Rodičia sú nadmene zamestnaní, doma si dieťa nikto nevšíma, nekomunikuje s ním. Nedostatočnú starostlivosť si rodičia kompenzujú drahými darmi či väčším množstvom peňazí.

  • Dieťa prežíva svoj osobný veľký problém, s riešením ktorého sa nemá s kým poradiť.

  • V rodine sa bežne užívajú alkoholické nápoje, deti sú od malička ponúkané, aby si „aspoň lizli“. Mladé dievčatá dostávajú alkohol od matiek ako pomoc pri menštruačných bolestiach.

  • Aj nedospelé dieťa môže chodiť na diskotéky a oslavy na súkromných chatách, pričom rodičia po jeho návrate spia alebo si nevšímajú, v akom stave dieťa prišlo.

  • Rodičia zásobujú svoje dieťa množstvom počítačových hier, nenamietajú, ak dieťa presedí celý deň za počítačom, prípadne mu dávajú peniaze na hranie sa v počítačových herniach.

    Je veľa chýb, ktoré môžete ako rodič niekedy i nevedomky urobiť. Nie je však nič nové, ak povieme, že množstvom komunikácie, lásky a pozornosti môžete predísť tomu, aby si dieťa hľadalo pozornosť a dobrý pocit v droge a zlej partii.

    Ak sa tak už stalo, neváhajte, navštívte odborníkov a zachráňte svojmu dieťaťu zdravie a život.

    Autorka je riaditeľkou agentúry Empathy a má niekoľkoročné skúsenosti s poradenstvom pri problémoch v medziľudských vzťahoch. www.empathy.sk

    Ilustračné foto: www.sxc.hu

  • 1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
    Loading...

    Komentáre k článku

    1. Slobodná Európa: Deti a heroín.

      Aj malé dieťa nech si lizne peny z piva.

      Rodič je zodpovedný do 18. Ako si vychová, tak má, nie?

    2. Z týchto všeobecných PR kecov o agentúre “Empathy” je mi na tyčku. Takisto ako hore uvedený Milan odporúčam skôr prečítať si niečo konkrétne od Schwandtnera.

    3. Nič v zlom, ale v tejto téme sa mi viac kompetentný ako nejaká 3 ročná agentúra na medziľudské vzťahy zdá práve Vladimír Schwandtner – človek, ktorý dlhú časť svojho života prežil ako ťažký alkoholik až kým nepochopil ako sa to dá zvládnuť.Teraz už naopak s výbornými výsledkami roky spolu s manželkou pomáha deťom z alkoholových, drogových a iných závislostí, berie ich ako “svoje deti” .Stojí za to prečítať si ako on vidí a rieši tieto problémy.

      Napríklad jeho postoj k čerstvo schválenému zákonu obmedzujúceho pitie mladistvých :http://schwandtner.blog.sme.sk/c/147896/Nielen-v-Biblii-maju-Novy-zakon.html

    Pridaj komentár