Špeciálna autosedačka pre telesne postihnuté dieťa

Mária Kopčíková 0

Mať dieťatko, ktoré má určitú formu telesného či zdravotného postihnutia, zvyčajne znamená, že tí najbližší sa mu snažia prispôsobovať životné podmienky a pokiaľ sa dá, tak mu čo najviac uľaviť a rôznymi pomôckami zjednodušiť život.

Okrem špeciálnych lôžok, stoličiek, rehabilitačných či ortopedických pomôcok, existujú aj špeciálne autosedačky pre deti s telesným postihom.

Keď sa povie telesne postihnuté dieťa

znamená to, že sa jedná o dieťa s chybou pohybového a oporného ústrojenstva, alebo poškodením nervového ústrojenstva, ak sa prejavuje porušenou hybnosťou. Keďže existuje veľa typov telesného postihnutia, každé dieťa si v starostlivosti vyžaduje individuálny prístup, primeraný svojim potrebám – tie sa obvykle týkajú adekvátnej zdravotníckej starostlivosti, úprave fyzického prostredia (bezbariérovosť, úprava nábytku, prispôsobenie nástrojov a pomôcok na vykonávanie istých činností a pod) a formovania spoločenských vzťahov (akceptovanie jedinca zo strany príbuzných, rovesníkov a okolia). 

K úprave fyzického prostredia isto patrí aj možnosť bezpečne takéto dieťa voziť v aute. Keďže sa jedná o deti so špecifickými potrebami, vyžadujú si i špeciálne autosedačky.

Takéto špeciálne autosedačky

sa dajú použiť u detí napr. s týmito typmi ochorenia:

  • infantilná cerebrálna paréza (z mozgu pochádzajúca detská obrna): je dôsledkom poškodenia mozgu, ktoré vzniká pred, počas alebo krátko po narodení. Príčiny sú rôznorodé. Postihnuté deti trpia poruchou svojich motorických schopností, ktoré sa prejavujú väčšinou ako spastické ochrnutie. Dvaja až štyria z 1000 novorodencov prichádzajú na svet s infantilnou cerebrálnou parézou.
  • syndróm hypotónie nešpecifickej genézy: pod hypotóniou neurológia rozumie zníženie, pokles svalového napätia pod normálnu úroveň. Primerané svalové napätie (tonus) je jednou z podmienok na uskutočnenie pohybu. Za správny svalový tonus sú zodpovedné niektoré časti centrálneho nervového systému (mozog, miecha), ale aj samotná svalová hmota. Hodnotenie svalového tonusu v detskom veku patrí k bežným vyšetreniam preto, že nás informuje o stave centrálneho nervového systému. Zmena tonusu – jeho pokles, môže byť prvým prejavom toho, že mozog nefunguje správne, že je poškodený, prípadne môže signalizovať ochorenie svalstva.
  • svalová dystrofia: je široký termín pre geneticky podmienené ochorenia svalov, ktoré sa prejavujú svalovou slabosťou, stratou sily a atrofiou, čiže úbytkom svalstva. 

Prečo je vhodné požiť špeciálnu a nie obyčajnú autosedačku?

Rehabilitačne autosedačky sa vyznačujú škrupinovou konštrukciou. Na základe toho sú vhodná pre deti, ktoré sú pri bezpečnom sedení odkázané na oporu. Vybavenie 5-bodovým popruhom a dodatočnou veľkoplošnou vypchávkou pod zámkou popruhu zamedzuje skĺznutiu panvy dopredu a zaisťuje bezpečnú fixáciu. Pretože kontrola nad hlavou je u mnohých detí s postihnutím obmedzená, je často bezpodmienečne potrebná stabilizácia pomocou opierok hlavy. Autosedačka by preto mala disponovať opierkou hlavy, ktorú je možné prispôsobiť dieťaťu, nastaviteľnou výškovo i šírkovo.

Predovšetkým nestabilné deti môžu byť odkázané na vhodnú opierku nôh. A tiež je vhodné zabezpečenie detí pred preklopením sa nabok. Na to zase slúžia hrudníkové peloty a peloty na vedenie stehien.

Peňažný príspevok na kúpu špeciálnej autosedačky

Špeciálna pomôcka má samozrejme vyššiu cenu, než bežná autosedačka a pohybuje sa cca okolo 1000 EUR. Rodičia, resp. osoby, ktoré majú v starostlivosti dieťa s telesným postihnutím, môžu na kúpu takejto autosedačky získať príspevok od Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

Aké sú podmienky poskytnutia príspevku a do akej výšky môže byť príspevok priznaný – na to odpovedá riaditeľka Odboru  peňažných príspevkov na kompenzáciu ŤZP  Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, Mgr. Judita   H a v a l o v á.   

„Problematiku poskytovania peňažných príspevkov na kompenzáciu, medzi ktoré patrí  aj peňažný príspevok na kúpu pomôcky upravuje zákon č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o peňažných príspevkoch na kompenzáciu“).  

Účelom poskytovania peňažných príspevkov na kompenzáciu je zmiernenie alebo prekonanie znevýhodnenia, ktoré má fyzická osoba z dôvodu jej ťažkého zdravotného postihnutia v porovnaní s fyzickou osobou bez zdravotného postihnutia rovnakého veku, pohlavia a za rovnakých podmienok a ktoré nie je schopná z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia  prekonať sama. 

Peňažný príspevok na kúpu pomôcky – kúpu špeciálnej autosedačky je podľa charakteru nároku fakultatívnou dávkou, čo znamená, že na jeho priznanie neexistuje právny nárok, dôvod uplatnenia a priznania nároku sa posudzuje na základe konania, ktoré začína na základe písomnej žiadosti rodiča maloletého dieťaťa a iba ak sú splnené všetky zákonom stanovené podmienky možno predmetný peňažný príspevok poskytnúť.

Jedná sa o nasledovné podmienky, ktoré musí maloleté dieťa spĺňať, aby mu mohol byť predmetný peňažný príspevok poskytnutý: 

  • musí mať zdravotné postihnutie s mierou funkčnej poruchy najmenej 50 % podľa prílohy č. 3 k zákonu o peňažných príspevkoch na kompenzáciu a na požadovanú pomôcku musí byť odkázané,
  • v komplexnom posudku vydanom oddelením posudkových činností príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny musí mať tento peňažný príspevok navrhnutý,
  • hodnota majetku, ktorý vlastní  nie je vyššia ako 39 833 eura, 
  • jeho príjem a príjem spoločne posudzovaných osôb za predchádzajúci kalendárny rok pred podaním žiadosti nesmie presiahnuť 5-násobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, t.č. nesmie presiahnuť sumu 949,15 eura. 

V zmysle ustanovenia § 24 ods. 4 zákona o  peňažných príspevkoch na kompenzáciu peňažný príspevok na kúpu pomôcky možno poskytnúť len na pomôcky uvedené v zozname pomôcok na zmiernenie alebo prekonanie sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia. Uvedený zoznam pomôcok a maximálne zohľadňované sumy z ceny pomôcok ustanovilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky opatrením č. 7/2009 Z.z., pričom špeciálna autosedačka, ktorá umožňuje fixáciu a prevoz maloletého dieťaťa v osobnom motorovom vozidle je v tomto opatrení uvedená pod položkou 59.

Výšku peňažného príspevku na kúpu pomôcky – kúpu špeciálnej autosedačky, ako aj spôsob výpočtu taxatívne vymedzuje ustanovenie § 26 ods. 2 zákona o  peňažných príspevkoch na kompenzáciu, v zmysle ktorého výška peňažného príspevku na kúpu pomôcky sa určí percentuálnou sadzbou v závislosti od ceny pomôcky a príjmu fyzickej osoby s ŤZP uvedených v prílohe č. 10 k zákonu o  peňažných príspevkoch na kompenzáciu. Pri určení výšky peňažného príspevku na kúpu pomôcky sa zohľadňuje cena pomôcky, najviac v sume ustanovenej  v zozname pomôcok, t.j. v prípade špeciálnej autosedačky sa jedná o sumu  1659,70 Eur.   

Z uvedeného vyplýva, že pokiaľ maloleté dieťa bude spĺňať všetky zákonom stanovené podmienky peňažný príspevok na kúpu tejto pomôcky mu možno poskytnúť.“

V prípade, že by ste boli v situácií, kedy sa rozhodnete požiadať o finančný príspevok na kúpu akejkoľvek pomôcky pre vaše dieťa, kompletné poradenstvo by ste mali dostať na vašom miestepríslušnom (podľa trvalého bydliska) Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, na odbore sociálnych vecí a rodiny.

Spracované s použitím: ozinfodom.sk, margaretka.sk, belasymotyl.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár