Advent – čarovný čas čakania. Už sa teším, ako sa počas štyroch nasledujúcich nedieľ budú skláňať detské hlavy nad adventným vencom a pýtať sa, kto má dnes narodeniny.
…a prečo horí iba jedna sviečka, prečo druhú zapálime až o týždeň, prečo tú „ružovú“ až na tretí týždeň… počítať s nimi na prstoch, že keď budú blikať všetky štyri sviečky naraz, Vianoce budú na dosah.
Adventný veniec je jedným zo symbolov adventného obdobia. Priblížiť ho deťom môžeme už tým, že si ho spoločne zaobstaráme. A to je zároveň prvá idejka na našom zozname.
shutterstock 1/ Vytvorme spoločne adventný veniec Adventný veniec nemusíte iba kupovať. Môžete si urobiť peknú tradíciu z toho, že pošlete muža s deťmi do lesa po živý „materiál“ a potom ho všetci spolu za jedným stolom spracujete.
Ak v okolí panelákov nemáte dosť ihličia, nevadí, nemusíme vždy učiniť zadosť symbolike tradičného adventného venca . Sú aj rôzne iné obdoby, ako môže taký adventný veniec vyzerať – inšpirujte sa napríklad netradičnými adventnými vencami .
V článku Ako urobiť adventný veniec s deťmi si môžete prečítať základný návod, ako na to. A s tými najmenšími môžete vytvoriť adventný veniec z papiera .
shutterstock 2/ Pripravme pre deti adventný kalendár Tých čokoládových je plno a nejaké sa dajú kúpiť v októbrovej akcii. Ale pozor. Miesto lacných náhražok akožečokoládok môžete porozmýšať, či vám nebudú viac vyhovovať home made adventné kalendáre :
Tie najjednoduchšie verzie domáckych adventných kalendárov dávajú vyniknúť napríklad osamelým ponožkám bez páru alebo rukavičkám s podobným osudom a vyzerajú pritom veľmi efektne.
No výhodou týchto adventných kalendárov nie je ani tak forma, ako to, že si môžete ich obsah zvážiť podľa svojich priorít – či už to bude lepkavý cukrík, drobná hračka, alebo úloha, ktorú má dieťa splniť. V adventnom kalendári môže tiež každý deň na dieťa čakať jedna hádanka.
3/ Dajme deťom možnosť, aby si viedli svoj denník dobrých skutkov (Adventný skutkovník) Počas adventu máme príležitosť naučiť deti nielen dávať, ale aj darovať. Adventná „súvaha“ môže byť v rovnováhe, ak pre deti vymyslíme napríklad adventný skutkovník – denníček dobrých skutkov pre deti, ktorý môže mať pre menšie deti motivačnú a bodovaciu funkciu, pre väčšie deti sa môže stať darčekom pre Ježiška.
Za každý dobrý skutok si dieťa môže nalepiť nálepku na stromček. Alebo prilepiť farebný papier na kométu, ktorá bude čoraz bližšie k Vianociam „svietiť“ papierikmi (dobrými skutkami) a ukazovať tak cestu k Ježiškovi.
4/ Spravme si Adventné puzzle Vygúglite si farebný obrázok s vianočným motívom, ktorý podľa vás najlepšie vystihuje podstatu Vianoc a rozstrihajte ho na 24 častí. Čím viac budú papieriky svojim tvarom a veľkosťou pripomínať puzzle, tým lepšie. Potom prekreslite obrysy všetkých 24 dielov na čistý papier, aby dávali dokopy obrázok. K jednotlivým dielom priraďte čísla od 1 do 24. Posledný obrázok by mal byť centrom celého obrázku. Dieťa si bude postupne lepiť každý večer jeden obrázok, až kým nebude celý (a nebude dávať vianočný zmysel).
Loading...