13. december – Lucia

Dagmar, MikSa 1

Ešte 11 dní do Vianoc

Pozor na strigy!

Klopem, klopem s týmto plotom
všetkým svätým mým životom.
Klopem, klopem dnes,
kde je môj najmilší,
nech mi tam vyštekne pes.

Prezraď mi, lístoček…

Keď som bola tínedžerka, mali sme na Luciu my, dievčatá, taký zvyk: na 13 lístočkov každá napísala mená 12 chlapcov (jeden lístok ostal prázdny), ktorí sa jej páčia, tie poskladala na malé štvorčeky a vložila do sáčku alebo mištičky (myslím, že keď sa nenašlo 12 adeptov na sobáš, mohli sa mená opakovať, ale to si už presne nepamätám).

Každý deň až do Štedrého večera jeden lístok zahodila. Keďže to malo byť „tajné“ a výsledok mal byť prekvapenie, nemali sa lístočky otvárať (to som – aspoň ja – vždy nedodržala, lebo som bola zvedavá…). No a na Štedrý deň pod stromčekom sa mal otvoriť posledný, víťazný lístok a meno na ňom – to mal byť ten princ, na ktorého sa čaká. No, úprimne musím priznať, mne to nikdy nevyšlo a keď tak dnes premýšľam, už si ani mená chlapcov, ktorých som si tam zapísala, nepamätám. Bolo to však milé, tajomné a s príchuťou vysnenej ružovej budúcnosti. To sme robili na Luciu. Aj vy? Je vaša polovička víťazom z lístočka?

Za rovnakým účelom kedysi dievky liali aj olovo či vosk do vody a zo vzniknutého tvaru sa čítal osud, ktorý ich čaká alebo povolanie, aké bude mať ich milý.

Lucia je nositeľkou svetla

13. december patrí Lucii, ktorú uctievajú katolíci a pravoslávni ako svätú. Dokonca aj v luteránskom Švédsku patrí deň sv. Lucie k najkrajším dňom v roku!

Lucia pochádzala z dobre situovanej rodiny, ale rozdala svoj majetok i plánované svadobné veno chudobným. Udali ju úradom ako kresťanku, za čo podstúpila mučenícku smrť. Známa je legenda, podľa ktorej si vylúpila oči, aby sa nemusela vydať za pohanského ženícha, za čo ju Panna Mária obdarila ešte krajšími očami. Preto je Lucia uctievaná aj ako patrónka slepých.

Naše tradície na Luciu

V našich ľudových zvykoch sa 13. december spája skôr s rôznymi čarami a s vyháňaním zla, pretože kedysi bol deň na Luciu považovaný za najkratší v roku. Ľudia verili, že v túto noc majú moc strigy a platilo príslovie „Od Lucie do Vianoc každá noc má svoju moc!“

Ľudia sa pred strigami chránili: jedli cesnak, kreslili na dvere domov a stajní kríže posvätenou kriedou: A ak niekto chcel strigy naozaj uvidieť, musel zhotoviť bez klincov a len jediným zaťatím sekery denne drevený stolček! Ak sa naň postavil na Štedrý deň v kostole, uvidel všetky strigy, ktoré boli otočené chrbtom k oltáru. Potom však sa musel domov ponáhľať, aby ho nechytili… No, ktovie, ako to dopadlo. 

Nezabudnite dnes zjesť cesnak!

Na Luciu sa hojne používal cesnak. Jedli ho ľudia, gazdovia ho dávali kravám, aby im bosorky mlieko nebrali, dobytku, aby bol zdravý. Cesnak mal zaručiť nielen zdravie, ale odháňať od každého, kto ho zjedol, zlé sily.

A ak ste sa rozhodli, že začnete vyrábať ten stolček, výtvor nám aj s postupom pošlite a dajte vedieť, ako tie strigy vyzerajú…

Prajeme krásny advent a pridajte do diskusie Vaše rodinné zvyky – aké sú?

foto Lucia: wikipedia.org

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár