Adventný skutkovník

Zuzana 0

Máme tu adventný čas. Lámala som si hlavu, čím naplniť adventný kalendár pre deti. Robím taký – “diabetický” – čo najmenej sladkostí (minulý rok dcérka dostala každý večer jeden malý kus ručne vyrobený nábytku do domčeka pre bábiky, ktorý našla potom pod stromčekom).

A tiež som rozmýšľala, aké darčeky vymyslieť a vyrobiť do mikuláššskeho balíčka (minulý rok som im vyrobila ponožkových psov). A ako som si tak dumala nad tým, čo im dať, došlo mi, že by to chcelo trochu rovnováhy do adventnej “súvahy”.

iStock

Adventný skutkovník

Spomenula som si na to, ako som ako dieťa písala adventný denníček dobrých skutkov a vybavil sa mi aj nápad, ktorý som videla minulý rok u mojej veľmi šikovnej a tvorivej kamarátky Katky, ktorá vyrobila svojej dcérke jednoduchý skutkovník.

Nakreslila na kartón jednoduchý vianočný stromček, dole vytvorila krátku legendu dobrých skutkov, k nim priradila farebné symboly (vianočné ozdoby), ktoré potom dokresľovali podľa jej zásluh na stromček, ktorý potom darovala  Ježiškovi pod stromček.

Toto je moja verzia adventného skutkovníka. Na jeho výrobu potrebujeme:

  • kartón,
  • farebné papiere
  • biely papier
  • lepidlo,
  • farebnú stuhu,
  • fixky,
  • malé nálepky (ja som použila miniatúrne nálepky so zvieratkami v základných farbách).

Pokiaľ chcete použiť nálepky, dbajte na to, aby ste ich mali dostatok a aby ich bolo ľahké priradiť k jednotlivým dobrým skutkom napr. farebne alebo podľa motívu.

Môžete ako alternatívu podlepiť baliaci papier s detskými motívmi tvrdým papierom a povystrihovať jednotlivé tvary alebo obrázky. Symboly je možné do stromčeka aj dokresľovať, u nás je ale nálepka už sama o sebe veľkou odmenou.

Postup výroby skutkovníka

  • Najprv som na kartón rozmeru A4 nakreslila jednoduchý tvar stromčeka, vystrihla a oblepila z jednej strany bielym papierom tak, aby som zakryla aj hrany kartónu.
  • Vzadu som zahnutý papier prečnievajúci asi o 1 cm prilepila priesvitnou páskou. Potom som (už len spredu) nalepila farebný vzorovaný papier (s jemným vzorom, aby na ňom vynikli budúce ozdoby (nálepky), použila som iný vzor a farbu na kmeň aj na konáre. Použila som ružový papier na kmeň stromu pre dcérku a belasý kmeň stromu pre synčeka.
  • Potom som vyrobila z A4 farebného papiera (mal by byť taký hrubší, s vyššou gramážou) štvorec (preložte obdĺžnik napoly a  zlepte). Na vrch štvorca som zošívačkou (maličkou, s malými nábojmi) pripevnila slučku z ozdobnej stužky žltej farby, do ktorej som predtým vložila uviazanú mašličku z tej istej stužky. Vznikol vianočný balíček s mašličkou.
  • Na ten som tenkou fixkou napísala jednotlivé kategórie dobrých skutkov, priradené k farebným nálepkám, ktoré som ešte obtiahla fixkami tých istých farieb. U nás sa napríklad za dobré správanie k bračekovi dáva ružová nálepka.
  • Potom som balíček za slučku prilepila lepiacou páskou na zadnej strane k stromčeku a na balíček som zošívačkou ešte pricvakla nálepky, aby sme ich nemuseli hľadať, keď budeme nalepovať.
  • Celý skutkovník som prilepila obojstrannou páskou na bočnú stranu knižnice uprostred bytu, aby bol na očiach (samozrejme vo výške detí, aby naň pohodlne dočiahli, keď si tam budú lepiť nálepky).


Skutkovník ako motivácia

Dcérka bola počas výroby u babky, ale keď sa vrátila, skutkovník sa jej veľmi páčil, hneď sa hrnula sama do kúpeľne a prezliecť do pyžamka, aby si zaslúžila prvú nálepku. Zatiaľ má náš skutkovník motivačnú a bodovaciu funkciu, ale časom sa, verím, stane veľkým darčekom Ježiškovi a rodičom od detí, ktoré pochopia, že niet väčšej radosti ako obdarovať svojich blízkych a že najviac nás potešia, ak budú DOBRÉ.

Skutky je potrebné prispôsobiť veku a osobitostiam detí: dcérka má 4 roky a má rezervy v samoobslužných činnostiach, obe deti sa snažíme viesť k láskavému správaniu, udržiavaniu poriadku a učíme ich (zatiaľ nie veľmi úspešne) že doma sa nekričí.

Synček nemá ešte dva a pol roka, skutkovník uňho som zvažovala (je v období vzdoru), nakoniec s ohľadom na ich malý vekový rozdiel a to, že chcú mať všetko rovnako, som ho vyrobila a zaviedla len dve skupiny skutkov: pekne sa správať k sestričke a nekričať doma.

Keď budú deti staršie, vysvetlíme im, že dobre sa správať k druhým, upratovať po sebe, pomáhať je normálne a že dobré skutky sú vlastne nezištné činy vykonané navyše, budeme si všímať takéto skutky u iných aj u detí samotných počas celého roka a skutkovník nadobudne skôr podobu denníčka.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (18 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár