ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameTvorivo s deťmi

Čarovný čas čakania

 Mgr. Hilda Hanobiková, MikSa   01.12.2009   0

_banners

Advent. Čas, ktorý v každom z nás vyvoláva konkrétne pocity, predstavy a očakávania. Tie sú spojené s reálnymi zážitkami, ktoré si nesieme so sebou už od detstva a len od nás závisí, aké ich odovzdáme našim deťom.

Toto posolstvo môžeme predať ako nepodstatné, nutné, plné zhonu alebo ako niečo neopakovateľné, mimoriadne či čarovné.

Áno, aj takéto môže byť obdobie pred Vianocami, kedy si častejšie ako inokedy dávame otázky súvisiace s tým, čo majú radi naši najbližší a čím by sme ich mohli prekvapiť.

Adventné posolstvo

Hovorí sa, že radosť rozdávaním rastie. To môžeme potvrdiť aj z pozície rodičov, ktorí chystajú darčeky a radosti pre deti, dychtivo očakávajú ten vysnívaný "moment prekvapenia" pod stromčekom a tam veľmi pozorne sledujú reakcie detí, ktoré sú pre nich často tým najkrajším darčekom.

Ak sa dokážeme tešiť my, o to viac sa dokážu tešiť deti na niečo, čo je pred nimi - niečo tajomné a krásne. Ak chceme zažiť hlboké a nevšedné vianočné sviatky, skúsme sa spolu s deťmi tešiť z každého nového dňa, ktorý nás posúva bližšie k tomu túžobnému okamihu.

Náš čas

Prekvapme deti tým, že im venujeme počas adventu náš čas, že si spolu s nimi vyrobíme veľa krásnych vianočných dekorácií a darčekov, že sa s nimi porozpávame o vianočných sviatkoch, že sa s nimi podelíme o naše zážitky z detstva a že im priblížime naše zvyky a tradície.

Častejšie ako inokedy ponúknime seba - svoj čas, svoju prítomnosť a robme spoločne veci, na ktoré inokedy nie je čas. Rozdávajme si radosť navzájom a možno budeme sami prekvapení, ako to napĺňa aj nás, hoci sme boli pripravení iba dávať. Kto je potom darcom a kto obdarovaným? Na to sa nedá jednoznačne odpovedať a nedá sa to ani zvážiť či premerať.

No jedno je určite isté: posunie nás to o krok bližšie k sebe navzájom a nasýti našu citovú nádobu možno až po okraj darmi, ktoré nám nikdy nik nevezme. Budeme vedieť ľahšie zadefinovať, čo je láska, ako sa buduje a ako je potrebné sa o ňu starať.

Ako jednoducho a šikovne priblížiť deťom chvíle očakávania? Skúste tieto tipy na zaujímavé aktivity pre deti:

Domáce puzzle

Vyhľadajte pekný farebný obrázok, ktorý najlepšie vystihuje podstatu blížiaceho sa sviatku a tento rozstrihajte na 24 častí. Čím budú jednotlivé diely rôznejšie (tvarom aj veľkosťou), tým to bude zaujímavejšie. Teraz postupne prekreslite obrysy dielikov na čistý papier, aby vytvorili celok. Jednotlivé časti (vystrihnuté aj predkreslené ) očíslujte od 1 po 24 a to tak, aby číslo 24 bolo centrom celého obrázku. Dieťa si tak postupne prilepí každý večer jeden malý dielik a postupne sa vytvorí celý obrázok.

Čarovné vrecúško

Rodičia môžu pripraviť vrecúško (tí šikovnejší aj 24 kusov ) a večer čo večer budete z týchto vrecúšok vyťahovať papieriky s prekvapením. Papieriky budú ukrývať rôzne činnosti a hry, ktoré nie sú celkom bežné počas celého roka. Ak by aj boli, pre dieťa plné očakávania sú stále prekvapením. Papierik môže obsahovať aj miesto, kde sa ukrýva malá sladkosť, s ktorou sa celá rodinka podelí. Pri výbere hier sa nechajte inšpirovať najobľúbenejšími činnosťami dieťaťa a nebojte sa opakovať tie, ktoré mu prinášajú najväčšiu radosť.

Cestička

Na väčší výkres nakreslíme kľukatú cestičku, na konci ktorej je pohľadnica s vianočným stromčekom alebo s jasličkami. Cestičku môžeme rozdeliť na 24 častí a tie postupne každý večer vyfarbovať rôznymi farbami, aby bola pestrá, až sa dostaneme k cieľu. Aby táto cesta nebola veľmi pustá, môžeme k nej každý večer prilepiť aj postavičku, ktorá pôjde s nami a tá môže byť zároveň aj hlavnou postavou večernej rozprávky.  

Celá Redakcia Rodinka.sk Vám praje krásne chvíle pri adventnom kalendári. Pevne veríme, že sa Vám podarí premeniť všedné dni na nevšedné...

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised