VychovávameTvorivo s deťmi

Gaštankovia. Postavičky a zvieratká z gaštanov

 Dagmar Mozolová   21.09.2021   0

K jeseni a detstvu neodmysliteľne patria gaštany. Aspoň k tej mojej. Veľmi rada som gaštany zbierala. Potom sme doma robili z gaštanov rôzne figúrky.

Každý rok sa to opakovalo a zbieranie gaštanov a potom výroba figúrok sa stala akýmsi rodinným jesenným rituálom.

Shutterstock

 

Nedávno som bola s deťmi v Sade Janka Kráľa a potešili sa, keď zbadali gaštany v tráve. Zbierali sme ich asi hodinu, veľmi ich to bavilo. Každý si našiel svoje miesto, kam si ich odkladal ako maličké poklady.

Gaštan. Vedeli ste, že?...

Pagaštan konský má svoju domovinu v južnej Európe. Je to obľúbený parkový strom. Kvety sú potravou pre včely, drevo sa používa v rezbárstve. Výťažky z kvetov a plodov sa napríklad používajú pri liečení reumy či kŕčových žíl. Kôra pagaštanu sa využíva v ľudovom liečiteľstve a vo farmaceutickom priemysle.

Plody pagaštanu konského obsahujú veľa trieslovín a iných látok, pre ktoré chutia zvieratám. Z jeho plodov sa v minulosti vyrábala náhradka kávy, využívali sa namiesto chmeľu pri výrobe piva, dokonca sa z nich mlela múka a pridávala sa do obilninovej múky. Dá sa z nich vyrobiť lepidlo pre potreby knihárov a na tapety.

Shutterstock

 

Postavičky z gaštanov

Deti budú brať tvorenie figúrok z gaštanov ako hru. Vy však viete, že aj takýmto spôsobom podporujete cibrenie jemnej motoriky a kreativitu dieťaťa. Výhody pobytu na čerstvom vzduchu pri zbieraní gaštanov zrejme netreba zdôrazňovať.

Prečítajte si tiež: Urobme si s deťmi gaštanovú ZOO

Girlanda z gaštanov

Najprv musíme do gaštanov urobiť dierky – napríklad okrúhlou ihlicou na štrikovanie, prípadne nám ich môže tenkým vrtákom prevŕtať šikovný tatko. A potom s deťmi navliekame gaštany na niť, môžeme použiť aj drôt. Reťaz z gaštanov si môžeme zavesiť v izbe ako jesennú dekoráciu.

TIP: Reťaz nemusí byť len z gaštanov, ale aj jesenných listov a žaluďov, šípok, šišiek. Použiť môžeme aj pestrofarebné koráliky, vysušené kolieska pomarančov, klinčeky a pod., tak bude girlanda pestrofarebnejšia a krajšia.

_banners
Shutterstock

 

Gaštanová krajinka

Pomaľujte s deťmi pestrými farbami kus tvrdého papiera. Potom vytvorte z gaštanov, príp. iného materiálu (napr. žalude) rôzne figúrky.

Na papier prilepte pestrofarebné jesenné lístie (prípadne iné rôzne dary jesene, ktoré ste si na prechádzke nazbierali). Potom rozostavte figúrky a jesennému zátišiu nájdite v byte vhodné miesto.

Gaštanová jesenná dekorácia

Do plytkej misky poukladáme listy, gaštany, šípky, žalude (resp. iný materiál – podľa chuti) a vytvoríme si príjemnú jesennú dekoráciu.

Gaštany pre zvieratká

Odložme si gaštany na zimu. Môžeme ich potom zaniesť do ZOO pre zvieratká alebo počas prechádzky zimnou zasneženou prírodou vložiť do krmelcov.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 26 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised