Papierový strih
Je vždy dobré obetovať chvíľku času na jeho výrobu. Získate reálnejšiu predstavu o veľkosti šitej veci, môžete na ňom zakresliť polohu aplikácií, členiacich švov, získate istotu pri strihaní…
V tomto prípade som strih zhotovila iba na časť postieľky za hlavičkou dieťatka, kam mala prísť hlavná aplikácia. Do polovice bočných dielov od záhlavia postieľky som ešte našila hviezdičky, tam však už nákres nebol potrebný.
Rozmery:
Je potrebné premerať postieľku a rozhodnúť sa ako má mantinelik vyzerať. Či ho chcete po celom obvode postieľky (ako tomu bolo v tomto popise), či v tvare „U“ – jednoducho potrebujete určiť dĺžku… Ako ho chcete mať vysoký – teda jeho šírku. Na základe tohto je potrebné kúpiť dostatočné množstvo látky a vatelínu.
Materiál:
Diely – 100% bavlna, predpraná kvôli zrážaniu na 60 stupňov a vyžehlená ešte za vlhka (u nových látok zvyknú pri úplnom dosušení ostať na látke trvalé ryhy od žmýkania).
Tento mantinelik bol zhotovený na celý obvod postieľky – čo boli takmer 4 metre. Vrchný aj spodný diel som teda zošívala z dvoch 2-metrových pásov látky (platí to aj pre vatelínovú výplň) + z každej strany 2 cm na odševky. Jeho výsledná šírka mala byť 30 cm a tak som rátala pásy o šírke 34 cm – 2 cm na odševky zhora i zdola. Treba mať rezervu aj na ušitie pútok, nekupovať látku presne.
V obchodoch sa dá kúpiť aj látka so šírkou 280 cm, čo značne zjednoduší výpočet spotreby látky.
Vatelín má prevažne dvojmetrovú šírku a tak tam to bolo jednoduchšie. Stačili dva 34 cm pásy, ja som však použila dvojnásobok, aby bol mantinel hrubší a lepšie v postieľke stál. Použitý vatelín bol 200 gramový – slovenskej výroby (zahraničné sú troška lepšej kvality a tam by možno nebolo treba vatelín zdvojnásobiť, no chcela som mať istotu).
Na aplikácie bol použitý bavlnený úplet (obetovala som jedno pyžamko a body, ktoré sa mi materiálom veľmi páčili a moje deti ich nestihli vynosiť, lebo kým dorástli do danej veľkosti, boli už kvôli absencii plienok nepraktické) a biele časti boli vystrihnuté z bieleho filcu. Všetky kúsky som podžehlila obojstranne lepiacim vlizelínom. Jednoducho aplikácie cez vlhkú látku alebo látkový kapesník nažehlite na jednu stranu vlizelínu a na druhej strane stiahnete fóliu a samolepiacou plochou nalepíte na podkladovú látku. Neskôr pri obšívaní sa vyhnete špendlíkom či ručnému šitiu, ktoré majú zabrániť posunu pri obšívaní strojom.
Pútka: Nastrihala, resp. som si narezala pásy látky dlhé 65 cm a široké 3,5 cm. (Skvelým pomocníkom je rezač a rezacia podložka používané pri techniky patchwork. Je tam zaručená absolútna presnosť, rýchlosť a dokážete narezať aj niekoľko vrstiev látky naraz. Chce to investíciu, ale vyplatí sa.)
Pás látky na pútko zohneme na polovicu tak, aby rub látky bol vo vnútri. Prežehlíme. Látku rozložíme a k vzniknutej linke v polovici zohneme a zažehlíme po celej dĺžke oba okraje pásika až sa takmer dotýkajú. Takto zažehlenú látku zložíme znova na polovicu – k zažehlenej stredovej línii, a pás látky má teraz štvrtinovú šírku. Prežehlíme ho a prešijeme v kraji. Pútka si môžeme už teraz preložiť na polovicu a v ohybe látky prežehliť, aby sa nám naplocho lepšie špendlili medzi diely hniezda pred jeho dokončením.