Namaľujte si svieže jarné motívy na sklo.

Mária Morvayová 1

Väčšinu pokusov vyskúšať nové techniky a vytvoriť si tak niečo vlastné a nové v našej rodine vyprovokujú sviatky našich najbližších. Teraz sme potrebovali vytvoriť k narodeninám niečo výnimočné pre našu mamu. Ona je totiž typ, ktorý si kúpi takmer všetko, čo sa je zapáči. Tak je veľmi ťažké pre ňu niečo vybrať v bežných obchodoch, lebo väčšinu vecí už objavila pred nami.

Nejaké malé skúsenosti s maľovaním na sklo sme už mali z Vianoc z minulého roka. Neboli nejako zvlášť vydarené. Tentokrát sa nám darilo oveľa viac, a tak sme vytvorili niečo aj pre seba. Malý návod, ako na to, ponúkam aj vám.

Čo potrebujeme?

Tenké štetce. Sklenené predlohy (fľaštičky od výživy, poháre, svietniky, vázičky, rámiky na obrazy). My sme nakupovali v IKEA, v ktorej je veľmi veľa tvarov z číreho skla za prijateľnú cenu. Lesklé farby na sklo, ktoré sa vytvrdzujú v rúre. Tie naše, značky Pebeo, sme nakúpili v ŠEVTe v Bratislave. Na internete sme našli aj ďalšiu značku Marabu (tu je zoznam predajní: https://www.marabu.sk//predajne.html). Musíte si zakúpiť aspoň jednu kontúrovaciu farbu a aspoň tri štyri na vypĺňanie tvarov. Na kontúrovanie sme zvolili zlatú, ktorá je oproti klasickej čiernej jemnejšia najmä pri prechode z jednej farby na druhú.

 1. Fľaštičky odmastite, aby vám na ne farba dobre priľnula. Najlepšie liehom. My sme improvizovali prípravkom na čistenie okien.
 2. Naneste tvary kontúrovacou farbou a nechajte ich aspoň 20 minút schnúť.

 3. A môžete vypĺňať. Používajte veľmi tenké štetce. Každý Váš omyl veľmi dobre vidieť.

 4. Naneste všetky farby. Rúru predhrejte a vecičky do nej vložte tak na 15 minút. Výrobcovia odporúčajú 40 minút. Naša skúsenosť nám nepotvrdila, že tento návod je správny. Naše prvé výtvory boli pripečené = všetky farby zhnedli.
 5. Všetky veci, ktoré upečiete v rúre, potom môžete umývať, dokonca aj v umývačke riadu. Takže si takto môžete naaplikovať napríklad aj poháre, z ktorých pijete.

  A tu je náš výtvor.

  Aj naša 5 ročná dcéra sa zapojila. Na svietniky sme jej predkreslili motívy, rámik na obraz si vymyslela a namaľovala sama :

  A toto sú svietniky z IKEA, ten vpravo robila tiež naša dcérka:

  No a toto sú v úvode spomínané darčeky pre našu mamu. Mimochodom veľmi sa jej páčili a zostala veľmi prekvapená, že sme ich robili my, pretože si myslela, že sme ich kúpili v obchode.

  Prajem veľa tvorivých nápadov a zručnosti všetkým mamičkám.

  Mária Morvayová

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. velmi sa mi paci tento napad, je to pekne popisane, zobrazene a urcite sa chystam realizovat taketo malovanie na sklo v ramci nasho kruzku tvorivosti.

Pridaj komentár