ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
streda 18.10.2017 | meniny má Lukáš  
VychovávameTvorivo s deťmi

Ovečkový pozdrav a motýle

 Mária Kohutiarová   25.03.2010   0

foto: autorka

Všade sú motýle...        

Ešte teda nie sú vonku, ale vy ich môžete mať vo svojej izbe, na okne, alebo aj na dverách. Tip na tieto mi doniesla Dorka zo školy a mne sa veľmi páčil jednoduchý systém skladania...

Takže, ak máte po ruke najlepšie dva hárky farebného papiera rovnakej farby a jeden odlišný, pastelky, lepidlo a nožnice, ideme na to!

1.    Krok prvý: Hárok farebného papiera preložíme do pravého uhla. Zvyšnú časť papiera odstrihneme, môžeme ich odložiť na zmenšeniny motýlikov.  To isté urobíme s druhým hárkom papiera v rovnakej farbe.

2.    Krok druhý: teraz náš papier vyzerá ako trojuholník vo dvojmo. Chytíme špicatú stranu a dve tretiny papiera prehneme cez najdlhšiu stranu trojuholníka von. Opäť to urobíme aj na druhom papieri.

3.    Teraz si označíme stred papiera, z ktorého vyčnieva trojuholník. Od tohto bodu vyhneme strany bez trojuholníka do cca 45 stupňového uhla na tú stranu, kde je už vyhnutý prvý trojuholník. Opäť dvakrát.

4.    Vzniknú nám dve rovnaké krídla, ktoré nalepíme na vystrihnutý ovál v podobe tela motýľa tak, aby sa stred prehnutia krídel dotýkal.

5.    Motýľovi namaľujeme oči, ústa, krídla, prilepíme tykadlá a môžeme začať zdobiť!

Celé tvorenie trvá len pár minút a je prudko nákazlivé, a to aj pre chlapcov!


Ovečkový pozdrav

Vyrábate radi veľkonočné pozdravy? Alebo máte radi nápadité menovky na slávnostnom jarnom stole? Na oboje vám ponúkame tip vyskúšaný jednoducho s deťmi za pár centov.

Budeme potrebovať:

-      svetlozelený kresliaci kartón /počet podľa toho, koľko pozdravov/menoviek ideme robiť/

-      ručný zelený papier /to je taký trošku pokrčený akoby mramorovaný/, môže byť aj klasický krepový, len v inom odtieni ako kartónový podklad

-      hnedý kresliaci kartón na hlavičky /stačí jeden kus/

-      odličovacie tampóny /biele/

-      vatové tyčinky /tie, čo majú biele „nožičky“/

-      čierna fixka

-      lepidlo /najlepšie vysúvacie/

-      nožnice

Postup je nasledovný:

1.    Najprv si nastriháme zelený podkladový kartón tak, že z A4 výkresu urobíme štyri kartičky. Striháme toľko kartičiek, koľko potrebujeme pozdravov/menoviek.

2.    Potom si pripravíme telíčka ovečiek z vatových tampónov. Prehneme ich na polovičku a jemne ich do oblúčikov zostrihneme do tvaru elipsy /aby teda neostali okrúhle/. Zvyšky z obstrihania nevyhadzujeme, poslúžia nám na „kečku“ ovečiek.

3.    Nachystáme si vatové tyčinky s bielymi nožičkami, prestrihneme ich na polovičku, zas toľko, koľko ovečiek budeme vyrábať x štyri nohy...

4.    Prichystáme si hlavičky z hnedého kartónu – tvar vajíčka na jednom konci vylepšíme o uši na bokoch, mne ako návod vynikajúco poslúžili ilustrácie v Kubkovi a Maťkovi – ovečky sú tam jednoduché, no krásne.

5.    Vystrihneme si trávičku – ak z ručného papiera, ja som volila vlnkový pásik, trošku kratší, ako je šírka „pohľadnice“, ak krepový papier, pásik odstrihneme asi v šírke 3 cm a do dvoch tretín ho nastriháme na „trávu“.

6.    Začneme lepiť – najprv trávový pásik, potom nožičky, na ne bruško, na to ovečkinu hlavu a na hlavu patrí prilepiť „brčky“. Oči dokreslíme čiernou fixkou, tí tvorivejší sa môžu pohrať s farbičkami na sklo. Ovečke nakreslíme aj ústa a nos – zas podľa Kubka a Maťka.

TIP: Keďže vatové tampóny sa veľmi lepia na ruky, lepidlo nanášajte na podklad! Predídete tak divnému pocitu ovatovaných rúk... J

No a finiš:

Kto chce pozdrav, stačí mu na vrchnú časť napísať motto Veľkej noci, na druhú stranu zvyšok textu. Kto je tvorivejší, môže si pozdrav vylepšiť tak, že texty vytlačí na počítači s pekným podkladom, nastrihá na veľkosť „ovečkových“ obrázkov a dierovačkou predieruje oba pozdravy. No a do dierok potom stačí len pekná jarná stužka... Originál je hotový.

Ak chceme menovku na stôl, kartičku s ovečkou prehneme na polovičku tak, aby stála ako rozkročené A a dopíšeme meno stolujúceho.

Deťom sa lepenie páčilo, dúfam, že sa bude aj vašim.

         Pekné privolávanie jari želá


Mária Kohutiarová

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Najčítanejšie

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised