Robíme domáci sliz

Marcela Beňová 0

Neviem, či ste si všimli, ale sliz na hranie je opäť v móde. Hra s gumovou naťahovacou hmotou je pre deti proste riadna sranda, a ak sa si chcete skrátiť upršané popoludnie, výroba domáceho slizu je skvelá zábava.

Marcela Beňová

Narobíte síce trochu neporiadok, ale na domáci sliz nepotrebujete žiadne zvláštne ingrediencie, všetko máte doma. Miniete len pár centov a túto hračku ocenia veľké aj malé deti.  

Najväčšie plus je, že ten domáci si narozdiel od slizov v obchode spravíte v normálnej farbe a viete, že nezaťažíte prírodu žiadnym odpadom.

Škrob, voda a sirup

Na výrobu slizu vám stačí niekoľko lyžíc kukuričného škrobu, trochu vody a niečo pre peknú farbu. My sme použili malinový sirup, ale náš sliz to sfarbilo len málo do ružova, takže farba takmer nebola vidieť. Zato však krásne voňal :-).

Použiť môžete aj bežné potravinárske farbivo, ktoré okrem ružovej dostanete aj v modrej či zelenej farbe. My však máme doma baby, tak nám tá ružová nejak sadla. 

Postup je jednoduchý. Do niekoľkých lyžíc kukuričného škrobu pridajte potravinárske farbivo, alebo sa inšpirujte nami a použite sirup, a potom opatrne po lyžičkách dolievajte vodu.

Nebudem vám uvádzať presné množstvá. Ak sa pustíte do výroby slizu, hneď zistíte, prečo. Okamžite, ako sa škrob dostane do kontaktu s vodou, začne sa meniť jeho konzistencia.

Marcela Beňová

Rýchlo začne tuhnúť, a vtedy ho musíte miešať podobne ako cesto. Najlepšie je prehadzovať ho medzi rukami. O niekoľko minút sami zbadáte, že škrob a voda sa začínajú prepájať a menia sa na sliz.

V miske alebo na stole sa totiž rozlieva a mení späť na tekutiny. Z výroby slizu je vlastne skvelá fyzikálne hra, keď v priamom prenose sledujete ako trochu vody a škrobu čarovne menia skupenstvá. 

Zábava aj pre veľkých

Z domáceho slizu je chvíľu cesto, o chvíľu voda, a keď pri jeho výrobe niečo oprskáte, kvapka škrobu a vody okamžite zaschne. Pri hre sa sliz správa občas ako lepidlo, inokedy ako pevná látka vhodná na tvarovanie.

Marcela Beňová

Moja asistentka, teda moja dcéra má len štyri, takže miešanie a tvarovanie slizu bolo pre ňu ťažšie. Zato sa jej veľmi páčilo pridávať na striedačku škrob a vodu.

Pri výrobe zistíte, že ak pridáte viac vody, sliz sa začne ťahať a je poddajnejší. Naopak, ak dáte len trochu vody, vytvoríte hmotu vhodnú na tvarovanie postavičiek.

Hra so slizom spočíva hlavne v samotnej manipulácii. Deti trénujú jemnú motoriku, cvičia si prsty a hlavne naťahovanie slizu a zmena jeho štruktúry je pre ne veľká zábava.

Mne osobne trochu pripomína živú hubu, no ale deťom sa páčil, a to je dôležité.

Marcela Beňová

Zabavíte ním nielen predškolákov, ale aj prváčikov či druháčikov.

A ak majú vaše decká v škole fyziku, z domáceho slizu môže byť zábavný a vtipný projekt, v ktorom dieťa na vlastné oči uvidí, ako sa dokážu správať dve látky, keď sa dajú dokopy. Jednoduchá a milá zábava pre celú rodinu.

Pozor, zo slizu je neporiadok

Treba povedať, že sliz je veľmi nefotogenický. Aspoň mne sa ho nepodarilo zachytiť tak, aby vyzeral ako ten na krabičke z obchodu.

Urobte si naň dostatok priestoru, pretože zvykne spraviť neporiadok a môže sa stať, že pozostatky zábavy budete mať kade – tade aj na druhý deň.

Ja som trochu nášho výrobku našla aj na zrkadlovke, čo nie je najvďačnejšia vec. 

Marcela Beňová

Oblečte preto deťom staré tričká a nechajte ich, aby sa vyhrali, koľko budú chcieť. Domáci sliz môžete okrem farbiva ozvláštniť napríklad trblietkami či drobnými ozdôbkami, to ocenia predovšetkým staršie deti.

Na domácu výrobu nájdete viacero receptov, napríklad aj z lepidla či gélu na holenie. Mne sa však najviac zapáčil škrob a obyčajná voda. Možno aj preto, že v prípade, keby menšie deti napadlo sliz ochutnať, nič sa nestane. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

články autora...

Pridaj komentár