Deti, ktoré sa k sebe správajú agresívne, hádajú sa, kričia na seba, či dokonca sa bijú, potrebujú priestor na upokojenie a odreagovanie. Hľadajme vhodné hry.
V návale hnevu totiž nie sú schopné počúvať a rozumieť. Riešenie môžeme nájsť aj vo vhodných hrách, ktoré privodia odreagovanie sa a prispievajú k tomu, aby sa emócie relatívne rýchlo zábavným a hravým spôsobom upokojili. Akonáhle sa dieťa správne odreaguje, je omnoho viac prístupnejšie k vysvetľovaniu a k rozhovoru.
Obyčajné noviny
Aby sa rozzúrené dieťa zbavilo svojej zlosti, necháme nazlostené dieťa trhať staré noviny na ľubovoľné malé časti. Tieto časti ďalej použije celá skupina detí pri tvorbe rôznych koláží. Dieťa sa touto činnosťou upokojí, ale stane sa aj dôležitým pomocníkom pri príprave materiálu k výtvarnej činnosti ostatných.
Ohýbanie hliníkového drôtu
Drôt, ktorý sa jednoducho ohýba v rukách, poslúži k zmierneniu hnevu u detí, ktoré sú nepokojné alebo potrebujú ventil pre svoju potlačovanú agresivitu. Tým, že drôt ľubovoľne ohýbajú, vybijú svoj hnev a opäť sa upokoja.
Pritom často vytvoria neobyčajné fantastické tvary, ktoré môžeme uschovať. Pozornosť detí sa tak presunie na tvorivú činnosť.
Prstové farby proti hádke
Dobrou metódou k odbúraniu nahromadenej aktivity je maľovanie prstami a celými dlaňami na veľkej ploche, pričom necháme voľný priebeh pocitom dieťaťa.
Obzvlášť dobre sa k tomu hodí maliarsky stojan, ktorý možno použiť obojstranne, takže ponúka väčšiu voľnosť pohybu. Často vzniknú abstraktné maľby, ktoré je možné naďalej dotvárať inými technikami.
Tvorivé bubnovanie
Bubnovanie je vhodné pre upokojené deti i deti temperamentné. Tým, že deti silno a rytmicky bubnujú, môžu na seba upozorniť a tiež sa vyšantiť. Rozdáme deťom malé bubienky a spoločne vymýšľame rytmické sekvencie, alebo rytmus a dynamiku bubnovania opakujú po nás.
Ak máme možnosť využiť veľký bubon, môže skupinka spoločne rytmicky komunikovať. Pri vzájomnom kontakte prostredníctvom hudby ustupujú drobné hádky do pozadia a prehlbuje sa skupinové cítenie.
Dajme silu do hnetenia
Dieťa, ktoré sa kvôli niekomu alebo niečomu rozhnevalo, môže tlakom hniesť a silou búchať do modelovacieho materiálu. Keď prvý hnev pominie, môžeme pozorovať, ako deti objavujú tvárnosť materiálu a začínajú s tvorivým modelovaním.
Veľmi vhodným materiálom na potlačenie hnevu a zároveň na rozvíjanie jemnej motoriky a tvorivosti je kinetický piesok. Je veľmi príjemný a hebký na dotyk, ľahko sa tvaruje. Najlepšia jeho vlastnosť je, že sa vôbec nedrolí a nezostáva na rukách, je ekologický, hygienický, netoxický a vôbec sa nelepí.
Použité zdroje: ERKERT A. 2011. Hry pro usměrňování agresivity. Praha: Portál, 2011. IBN 978-80-7367-885-2