ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 19.11.2017 | meniny má Alžbeta  
VychovávameTvorivo s deťmi

Vianoce – najkrajší čas na knihu

 Janka Túry/ pr   07.11.2016   0

Aj vám sa stalo, že ste vstali a cítili ich vo vzduchu? Koho? No Vianoce! Predvianočné obdobie som milovala už ako dieťa. S mamou sme vyrábali adventný kalendár a vymýšľali, aké koláče upečieme.

 

 

 

Už ani neviem, kedy to presne bolo, ale založili sme si veľmi milú, najprv predvianočnú, neskôr celoročnú tradíciu. Sedeli sme s mamou a s bratmi (niekedy sme prinútili aj tatka) v obývačke a listovali v krásnych farebných knižkách, rozprávali si príbehy alebo komentovali ilustrácie.

Stačilo 10 – 15 minút, no ten pocit, ktorý som pri tom zažívala ako dieťa, mi utkvel v pamäti dodnes. A túto krásnu tradíciu vnášam do života aj mojej dvojročnej Emky. Tá zbožňuje knihy od malička. Dám vám tip na naše top kúsky, ktoré miluje nielen ona, ale aj ja. 

1. Dotykové leporelá pre najmenšie bábätká

Aj keď to už bolo dávnejšie, presne si pamätám našu prvú knihu. Bola mäkučká, látková a na každej strane mala jedno zvieratko. Bola krásne farebná, no navyše vydávala šušťavý zvuk, čo sa našej Emke nesmierne páčilo. Trénovala si nielen hmat, ale aj zrak a sluch. Pamätám si, že zvieratká mali vystúpené časti tela, takže psíka mohla uchopiť za uško a vtáčika za zobáčik.

Máme fotku, kde mala len niečo vyše troch mesiacov a v ruke držala svoju obľúbenú knižku. Doteraz ju máme uloženú v škatuli s Emkinými pokladmi z detstva.

Vyzerala podobne ako ponúkajú tu:

Látková kniha 

Inak tento výborný internetový obchod som objavila, keď mala dcérka len pár mesiacov. Majú tu krásne knihy už pre trojmesačné bábätká. 

2. Prvé narodeniny

Na prvé narodeniny dostala dcérka, ako inak, knihu. Už takú „dospeláckejšiu“:) Leporelo o prvých slovách sme čítali aj 5x denne.

Prvé mesiace veľmi nerozprávala. Prezerali sme si knihu s farebnými obrázkami zvieratiek, hračiek, dopravných prostriedkov a ja som jej všetky obrázky pomenúvala.

Bola som príjemne prekvapená, keď o pár mesiacov začala sama slovne označovať obrázky v knihe. Až neskôr som zistila, že dieťa najprv pasívne nasáva slovnú zásobu a neskôr slovíčka aktívne vyslovuje. Dnes už pozná skoro všetky obrázky v knihe.

Pozrite sa na knihu Slová .

3. Pre staršie detičky

Pred pár dňami sme oslavovali dva rôčky našej princeznej. Čas letí neskutočne rýchlo. A aké knihy miluje v tomto období?

Favoritom sú u nás knihy typu „Potulky“. 

Medzi deťmi sú veľmi populárne, pretože na každej dvojstránke sa odohráva množstvo príbehov, ktoré dieťa objavuje. Neverili by ste, čo všetko dospelákovi unikne a dieťa si naopak všimne. Mrknite sa na Potulky  .

A čo vy? Aká je obľúbená knižka vašich detičiek?

Vianoce sa blížia a dobrá kniha by pod stromčekom určite nemala chýbať. My ich už máme vybraných niekoľko.

Skvelý výber a hlavne prehľadné usporiadanie podľa veku dieťatka majú na www.babyknihy.sk 

A dokonca ponúkajú aj hračky a Montessori pomôcky. Inšpirujte sa aj vy:)

 

 

foto: babyknihy.sk
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie

Náš TIP